
Zaradi špekulacij o možnosti predčasnih volitev so v mislišču NSi v okviru redne mesečne ankete o podpori političnim strankam dodali še vprašanje glede morebitnih predčasnih volitev. Foto. STA
Anketa: ni naklonjenosti predčasnim volitvam
Več kot polovica anketiranih ni naklonjena predčasnim volitvam, vsakemu petemu pa je vseeno kdaj bodo.
Ob špekulacijah o morebitnih predčasnih volitvah so se v raziskovalnem centru Inštituta Janeza Evangelista Kreka, mislišču krščanskih demokratov, odločili preveriti, kakšno je javno mnenje na to temo. V anketi so preverjali, čemu so vprašani bolj naklonjeni – rednim spomladi prihodnje leto ali predčasnim volitvam letos.
V ožjem krogu predsednika vlade Roberta Goloba so, kot smo pisali, pred dnevi razpravljali o možnosti predčasnih volitev pred poletjem ali jeseni.
Tudi po parlamentarnih hodnikih so se razširila ugibanja, kdaj bodo volitve. Ob špekulacijah o morebitnih predčasnih volitvah so se v raziskovalnem centru Inštituta Janeza Evangelista Kreka odločili preveriti, kakšno je javno mnenje na to temo. V anketi so preverjali, čemu so vprašani bolj naklonjeni – rednim spomladi prihodnje leto ali predčasnim volitvam letos.
Več kot polovica anketiranih si predčasnih volitev ne želi, je pokazalo preverjanje javnega mnenja.
Zdi se, da se delež odgovorov tistih, ki so predčasnim volitvam naklonjeni, ujema z deležem podpornikov SDS in NSi.
Za predčasne volitve se je v anketi mislišča krščanskih demokratov namreč izreklo skupaj 27,2-odstotka vprašanih. Če delež tistih, ki si želijo na predčasne volitve, primerjamo z zadnjo anketo inštituta Mediana za Delo, objavljeno v začetku tega tedna, se ta ujema z deležem tistih, ki pravijo, da bi volili stranki, ki ju vodita Janez Janša in Matej Tonin.
SDS in NSi bi namreč skupaj po tej anketi Mediane volilo več kot 25 odstotkov vprašanih. Gibanje Svoboda pa se je z 12,5-odstotno podporo približalo svoji najnižji točki v javnomnenjskih anketah doslej.
Opozicija: vlada dela slabo ...
Obe opozicijski stranki sta tudi kritični do Golobove vlade in poudarjata nujnost končanja njenega mandata. SDS je na volitve že pripravljena in na vse načine aktivno deluje pri nagovarjanju in aktivaciji svojega volilnega telesa.
Matej Tonin pa je na programski konferenci NSi v Celju povedal, da se resno pripravljajo na državnozborske volitve, tako v kadrovskem kot v vsebinskem smislu. Pripravili so tudi že seznam 117 evidentiranih kandidatov za poslance.
V NSi želijo biti na volitve kadrovsko in programsko pripravljeni še pred letošnjim poletjem, zato jih ne bodo presenetile ne morebitne predčasne volitve, za katere sicer Tonin dvomi, da bodo, ne redne prihodnje leto.
Pogovori o povezovanju strank na desnem političnem polu, ki ga je predlagal, še niso dali otipljivega rezultata, med drugim bo treba počakati tudi na kongres zunajparlamentarne SLS, na katerem bodo odločali o novem vodstvu stranke.
...Golob pa prepričan v svojo zgodovinskost
Medtem pa je Gibanje Svoboda na svojem Facebook profilu objavilo smelo izjavo svojega predsednika.
»V enem mandatu smo naredili več kot katera koli druga vlada v zadnjih 20 letih. Ker smo imeli pogum in ker vztrajamo,« je zapisal Robert Golob.
Zadnja tri leta so zaznamovana s ključnimi reformami in premiki, ki so Slovenijo ponovno postavili na pot razvoja, zaupanja in stabilnosti, je zapisala vodilna koalicijska stranka. Normalizirali so državo, ji vrnili dostojanstvo in vzpostaviti normalnost. Po desetletjih zamujenih priložnosti so, kot ocenjujejo, uspešno zaključili plačno reformo javnega sektorja, v zdravstvu postavili jasno ločnico med javnim in zasebnim, zasnovali pokojninsko reformo, ki je usmerjena v prihodnost ter zastavili revolucionarno stanovanjsko politiko, so med drugim našteli.
Za zdaj se ta zgodovinskost dosežkov v javnomnenjskih anketah še ni odrazila.
Inštitut Janeza Evangelista Kreka se je odločil, da bo v okviru svojega raziskovalnega centra do državnozborskih volitev vsak mesec objavljal svojo anketo o podpori političnim strankam.
Njihova prva anketa Utrip družbe v februarju je napovedala, da bi se v državni zbor prebila tudi stranka Resni.ca. To je izmerila tudi ta mesec anketa Mediane za Delo. Rezultate najnovejše ankete o podpori političnim strankam in napoved udeležbe na referendumu pa si lahko ogledate tukaj.