
Foto: Uredništvo
Danes dan emotikonov, vsak dan jih pošljemo kar deset milijard
Danes je svetovni dan emotikonov, ki imajo vse bolj očitno pomembno mesto v našem komuniciranju, saj se jih vsak dan pošlje okoli deset milijard.
Septembra naj bi Unicode odobril novo serijo emotikonov in če bodo sprejeti vsi predlogi, jih bomo imeli skupaj kar 3.954.
Primitivno različico smeškov je ustvaril septembra 1982 Scott Fahlman, profesor računalništva na Univerzi Carnegie Mellon v Združenih državah Amerike, ki je želel s sodelavci komunicirati v kodirani obliki. Vendar so se emoji, kot jih poznamo danes – z grafiko in risbami – rodili na Japonskem konec devetdesetih let. Prvi smeško je oblikoval Shigetaka Kurita, ki je delal pri telekomunikacijskem podjetju.
Apple je emotikone razširil po svetu z vključitvijo v iPhone leta 2008.
Letos naj bi bili najbolj popularni emotikoni naslednji: utrujen obraz, vijoličen madež, lopata, prstni odtis in harfa.
Prvo ameriško podjetje, ki je opazilo emotikone, je bil Google v začetku leta 2007, ter ga prvič predstavil v gmailu oktobra leta 2008.
Apple pa je, kot rečeno, v novembru leta 2008 predstavil prvo izdajo Apple color emoji za Iphone OS.
Skozi leto 2009 so predlagali mednarodno standardizacijo 722 emotikonov, nato je z leti število močno zraslo. Leta 2015 je Oxford ugotovil, da je se znatno povečala uporaba besede ekomtikon, zato so priznali njen vpliv na popularno kulturo in v Oxford Dictionaries so za besedo leta razglasili obraz s solzami radosti😂.
Emotikon je nekakšna barvna sličica, ki opravlja funkcijo izražanja čustev ali razpoloženja, ki sicer v tipkanem pogovoru ni mogoča. Brez njih si pa očitno ne predstavljamo več komuniciranja. Emotikoni ali emojiji so postali običajen del spletne komunikacije.