
Prostore, kjer je bila Modiana, bo jeseni naselila moda družbe Peek&Cloppenburg.
Maximarket v polno obratovanje, voda je neoporečna
Končno! Po skoraj treh mesecih od množične okužbe z vodo v veleblagovnici Maximarket, zaradi katere je imelo zdravstvene težave okoli 600 ljudi, je voda spet neoporečna, veleblagovnica pa bo znova začela polno obratovati. Jeseni bo prostore, ki jih je najemala Modiana, zasedla družba Peek&Cloppenburg, vrata odpirajo tudi nekateri lokali.
Mercator je izpolnil vse zahteve pristojnih nadzornih služb, voda je spet varna za zaposlene in kupce, je na včerajšnji tiskovni konferenci sporočil Tomislav Kramarić, predsednik poslovodstva Mercatorja. V preteklih skoraj treh mesecih so vložili ogromno truda, znanja in naporov, da bi ugotovili vzrok težav s pitno vodo, preprečili morebitno ponovitev okužb ter zagotovili, da so vzorci vode skladni s predpisi, kot je zahtevala zdravstvena inšpekcija.
Izvedli so obsežna sanacijska dela, v analize poslali 523 vzorcev vode. Maximarket zato zdaj ponovno odpira svoja vrata, lokal Moji štruklji se odpre v kratkem ...
Z visoko gotovostjo so v Mercatorju ugotovili, da je šlo pri onesnaženju za enkraten dogodek, ki se je po njihovem zgodil med aprilskimi vzdrževalnimi deli v prostoru, kjer se nahaja črpališče vode iz Ljubljanice in kjer je tudi požarni bazen oziroma bazen vode za hlajenje.
Prostor, v katerem se nahaja črpališče, upravlja NLB, vzdržuje ga podjetje Ceeref, požarni bazen pa že 15 let čisti isti izvajalec. Kdo to je, ni znano, saj so se v podjetju Ceeref, ki ga prek švicarskega podjetja obvladujejo člani družine privatizacijskega mogotca Igorja Laha, zavili v molk. Ceeref sicer vodi Matjaž Martinčič.
Za posebne mikrobiološke analize odvzetih vzorcev vode je Mercator sodeloval s podjetjem Microbium, napredne tehnologije, d.o.o., ki je vzorce analiziralo v laboratorijih v Sloveniji in Kanadi. Direktor podjetja Microbium Gregor Zupin je povedal, da so rezultati analiz kazali na pestro mikrobno združbo in na to, da je vir kontaminacije vode zunanji in da je bil posredi človeški faktor.
1,5 milijonska škoda za Mercator
Posledica okužbe je velika materialna in nematerialna škoda, ki jo je utrpel Mercator, njegovi zaposleni in dobavitelji kot tudi najemniki v Maximarketu. Daleč največjo škodo je utrpel prav Mercator (izguba zaradi bistvenega zmanjšanja prometa v trgovini, izguba v smislu najemnin, velikih stroškov za sanacijo nastale škode itd.). Kramarić je dejal, da so imeli zaradi tega dogodka v Maximarketu 1,2 milijona nižji promet, da so opravili za okoli 200.00 investicijskih in vzdrževalnih del in da imajo okoli 100.000 evrov izpada prihodka od najemnin. Zaradi okužb z vodo so do zdaj prejeli tudi 15 odškodninskih zahtevkov, ki jih bo reševala zavarovalnica.
Bodo tožili upravljavca črpališča, kjer je po njihovem prišlo do vdora Ljubljanice v sistem pitne vode - podjetje Ceeref? Kramarić je odgovoril, da je policijska preiskava še v teku in da do njenega zaključka ne more odgovoriti na to vprašanje.
Bo pa Mercator tudi v prihodnje izvajal vzorčenje vode in o rezultatih vzorčenj na posebnih interaktivnih tablah redno obveščal kupce v Maximarketu.