
Sedmo znižanje ključne obrestne mere od junija 2024. Foto: Freepik
ECB znižala obrestne mere na 2,25 %: spodbuda za digitalni evro
Evropska centralna banka (ECB) je v četrtek ponovno znižala ključno obrestno mero; tokrat za 0,25 odstotne točke – z 2,50 % na 2,25 %. To predstavlja že sedmo zaporedno znižanje od junija 2024, kar nakazuje jasno usmeritev v ohlapnejšo denarno politiko. Ob tem je predsednica ECB Christine Lagarde opozorila na povečana tveganja za evropsko gospodarstvo, ki jih povzročajo globalne trgovinske napetosti, zlasti morebitna nova carinska vojna s strani ZDA.
Svet ECB poudarja, da je proces zniževanja inflacije dobro napredoval:
»Inflacija se približuje srednjeročnemu cilju 2 %, rast plač se umirja, podjetja pa v večji meri absorbirajo stroške dela.«
Kljub pozitivnim trendom pa se na svetovnih trgih zmanjšuje zaupanje med potrošniki in podjetji, kar bi lahko vodilo v zaostrene pogoje financiranja.
Predsednica ECB Christine Lagarde je poudarila, da imajo trgovinske napetosti različen vpliv na inflacijo. Nižje cene energije in močnejši evro bi lahko inflacijo znižali, medtem ko bi težave z dobavnimi verigami in večja poraba za obrambo lahko povzročile rast cen.
Znižanje obrestnih mer pozitivno tudi za gospodinjstva
Odločitev ECB bo imela neposreden vpliv tudi na gospodinjstva. Po simulacijah sindikata FABI- avtonomna italijanska bančna federacija - naj bi nižji stroški zadolževanja prispevali k padcu obrestnih mer za hipotekarna posojila. Povprečna fiksna obrestna mera bi lahko kmalu znašala okoli 2,55 %, kar je znatno manj kot pred letom dni. Pri dolgoročnih posojilih bi to lahko pomenilo tudi do 200 evrov nižje mesečne obroke.
Bo EU končno dobila digitalni evro?
Med drugim so na seji ECB prvič neposredno omenili tudi digitalni evro. Lagarde je to označila kot pomemben korak k uvedbi digitalne valute, hkrati pa pozvala evropske institucije, naj pospešijo priprave na njegovo uvedbo. Po njenem mnenju gre za strateško potezo v času, ko ZDA razvijajo kripto valute, katerih vrednost je vezana na vrednost druge valute, blaga ali finančnega instrumenta.
»To je jasen znak, da nismo le pripravljeni, ampak tudi da upamo, da bodo druge evropske oblasti pospešile tempo, s katerim lahko dosežemo cilj digitalnega evra,« je povedala Lagarde.
Analitiki pričakujejo, da bi lahko že junija sledilo novo znižanje obrestnih mer, odvisno predvsem od razvoja trgovinskih odnosov in splošnih gospodarskih razmer.