
Z garjami se je okužilo deset zaposlenih in en bolnik. O okuženih družinskih članih v bolnišnici nimajo podatkov. Foto: Freepik
Garje v šempetrski bolnišnici
V šempetrski bolnišnici so potrdili pojav garij. Kot so sporočili, naj bi prve bolnike zaznali sredi junija, in sicer na Oddelku za intenzivno terapijo. Zagotovili so, da so takoj ukrepali in izbruh bolezni prijavili Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje.
Do vnosa garij v bolnišnico je prišlo preko pacienta. Zadnjih deset dni novega primera okužbe z garjami niso potrdili, tako da upajo, da so izbruh uspešno zajezili.
Garje so nalezljiva bolezen, ki jo povzroča majhna pršica. Spremembe na koži so posledica imunskega odziva na pršico in njene izločke (slina, iztrebki, jajčeca). Garje niso nevarne, so pa problematične zaradi načina, kako se širijo.
Pri ljudeh, ki so prvič okuženi, se znaki bolezni pojavijo v od dveh do šestih tednih po okužbi, pri tistih, ki so že imeli srbečico, pa že v nekaj dneh po okužbi (v od enem do štirih dneh).
Okužimo se predvsem s tesnim telesnim stikom (koža-koža), po dolgotrajnem držanju za roke, spanju v isti postelji ali po spolnem stiku. Prenos s priložnostnim dotikom, kot je rokovanje ali objem, običajno ne predstavlja nevarnosti za okužbo. Prenos posredno z uporabo perila, brisač ali posteljnine zbolelega je manj verjeten, toda mogoč pri bolnikih s krustozno obliko garij, ki so zaradi velikega števila pršic zelo kužni.
Za zdravljenje običajnih garij zadoščajo sredstva, ki vsebujejo skabicide (sredstva proti pršicam), in jih nanašamo na kožo.