side-text
Vsako leto se pojavi isto vprašanje: Ali je britanska kraljeva družina vredna svojega denarja?

Vsako leto se pojavi isto vprašanje: Ali je britanska kraljeva družina vredna svojega denarja?

Aktualno

Koliko stane britanska kraljeva družina – in ali si jo lahko (še) privoščijo?

Ko se vsako leto objavi poročilo o porabi britanske kraljeve družine, se razplamtijo razprave: je monarhija le draga tradicija, ali je dejansko vredna svojega denarja? Najnovejše številke razkrivajo presenetljivo mešanico varčevanja, razkošja in novega rekorda.

V obdobju 2024–2025 je kraljeva družina uradno porabila 85,2 milijona funtov, kar je skoraj 4 odstotke manj kot leto prej. A kljub zmanjšanju ostaja številka visoka. Največ denarja so porabili za vzdrževalna dela na kraljevih nepremičninah, ki so stala 41,2 milijona – skoraj 6 milijonov manj kot leto poprej, poroča britanski The Standard.

Potovanja kraljeve družine so prav tako ostala precejšnji strošek. Skupno so zanje odšteli 4,7 milijona funtov. Najdražji je bil obisk kralja in kraljice na Samoo – čarterski let v eno smer in komercialni polet nazaj sta skupaj stala osupljivih 400.500 funtov. Potovanje v Belfast z dodatnimi helikopterskimi prevozi po Severni Irski pa je kraljevi proračun stalo več kot 80.000 funtov. Helikopterskih letov je bilo sicer kar 141, skupno so zanje odšteli 475.000 funtov, kar pomeni povprečno skoraj 17 tisočakov na posamezni polet.

Kraljevi dom – in stroški, ki pridejo z njim

Medtem ko mnogi domovi skrbno nadzorujejo stroške, kraljevi svet ni tako varčen. Za gospodinjske storitve, gostoljubje in protokolarne dogodke so namenili 3,2 milijona funtov, kar je 600.000 več kot lani. V letu 2024–25 so se udeležili člani kraljeve družine 1.900 dogodkov, na 828 dogodkih v kraljevi palači pa so gostili več kot 93.000 gostov.

Zaposlenih je bilo 539 oseb, vključno s tistimi za določen čas, plače pa so skupaj nanesle skoraj 30 milijonov funtov – dva milijona več kot leto prej.

Zanimiv je tudi podatek, da je palača letos prejela kar 123.000 pisem, od tega 41.000 z lepimi željami za kralja in princeso Kate, ki so jo pestile zdravstvene težave.

Letos je veliko pozornosti pritegnila vzhodna terasa gradu Windsor, ki so jo prenovili v bolj trajnostno, cvetočo in obiskovalcem prijazno različico. To krajinsko ureditev je kraljeva blagajna financirala z dodatnimi 605.000 funti.

Poletno odprtje Buckinghamske palače je sicer doživelo rekordno število obiskovalcev, kar je prineslo 21,5 milijona funtov dodatnega prihodka, skoraj 9 odstotkov več kot lani.

Tradicija, ki ima svojo ceno

Največje presenečenje pa prinašajo napovedi za prihodnji dve leti. Zaradi izjemnega dobička iz dogovorov za vetrne elektrarne – skupno kar 1,1 milijarde funtov – bo kraljeva družina v letih 2025–27 prejela dodatnih 91,4 milijona funtov, leta 2026/27 pa bo celoten Sovereign Grant znašal kar 132 milijonov funtov. Kljub temu da je kralj Charles že prej prostovoljno predlagal znižanje deleža, ki ga monarhija prejme iz teh dobičkov, so številke zaradi rekordnih prihodkov še vedno astronomske.

Kljub vsem številkam pa javnost še naprej ostaja razdvojena: so vsi ti stroški, ki jih prinašajo od eksotičnih potovanj do urejenih vrtov izraz brezčasnega dostojanstva, ali pa bi morali tudi monarhi v 21. stoletju zategniti pas?