
Dušan Mes med pogovorom za Info360.si. Foto: Uredništvo
Najbolj brano: afera fiktivnih poslov na Slovenskih železnicah
Glavna tema tedna so bili fiktivni posli na Slovenskih železnicah: po nekaterih ocenah naj bi v odvisnih družbah SŽ priznali za okoli 10 milijonov fiktivnih dolgov.
Podjetnik Grandovec: »Plačeval sem njihove zapadle terjatve, na koncu pa nasrkal«
Na Slovenskih železnicah so lani odkrili več sumljivih poslov v skupnem znesku dobrega milijona evrov (neuradno naj bi jih bilo skupaj za več milijonov evrov), ki sta jih odvisni družbi Fersped in VV-Log sklenili z avtoprevoznikom Antonom Grandovcem in podjetjem njegove partnerice Grantran. V teh primerih naj bi šlo za plačevanja fiktivnih dolgov.
Grandovec ostro zavrača, da bi terjal denar za dela, ki jih ni opravil. Pravi, da je nasrkal, ker je pomagal prijateljem – resda z obljubo o nagradi - reševati stolčke in finančne zaplete, ki jih je Slovenskim železnicam povzročil stečaj podjetja Planet Trans.
To je hiša Dušana Mesa, pri gradnji katere je bil zraven tudi podjetnik Grandovec
Podjetnik Anton Grandovec je nedavno za Info360 razkril, da je bil zraven pri gradnji hiše prvega moža Slovenskih železnic Dušana Mesa. Preverili smo, kakšno nepremičnino si je dal zgraditi generalni direktor in v kakšnih nepremičninah prebivajo še drugi domnevno vpleteni v afero s fiktivnimi posli na Železnicah.
Hiša za doživeto bivanje v stiku z naravo je naslov članka, ki ga je 11. februarja 2020 spisala Alja Košir za spletno stran TV Ambienti. Tako je avtorica članka v enem stavku opisala enodružinsko hišo generalnega direktorja Dušana Mesa, ki leži na obronku Polhograjskih dolomitov in je razdeljena na tri sklope: delno vkopano klet, v velike steklene površine odet paviljon z bivalnimi prostori ter ozek in dolg nočni del s spalnicami, ki se vsaka zase odpirajo na travnato gozdno jaso. Streha hiše, ki se razprostira na več kot 360 kvadratnih metrih, je iz trave.
Pravni strokovnjak: Nerazumljivo je, da je lahko na vodilnem mestu več mesecev oseba, ki je priznala sporno poslovno prakso
Skrbno vodenje postopkov zagotovo zahteva svoj čas, ampak čas petih mesecev za to, da nekoga, ki s podpisom prizna sumljive posle, odslovijo iz družbe, je predolgo obdobje, pravi dr. Juhart. Pravni strokovnjak dr. Bratina pa dodaja: v kolikor se izkaže, da je medtem, ko nadzorniki niso reagirali, nastala poslovna škoda, so ti lahko tudi odškodninsko odgovorni.
V aferi, ki je odjeknila na Slovenskih železnicah (SŽ), je ključno vprašanje:
Kako je možno, da je Dean Peršić, vodilni v podjetjih odvisnih družb SŽ - Ferspedu in VV-Logu - ostal na položaju še PET MESECEV po tem, ko je pisno priznal, da je pripoznal fiktiven dolg za storitve, ki v korist družb Fersped in VV-Log niso bile nikoli opravljene.
Dušan Mes o tem, zakaj so ukrepali šele po več mesecih: »Zbirali smo materialne dokaze«
Ker se na Slovenskih železnicah niso odzvali na prošnjo, da bi Dušan Mes pred kamero povedal, od kdaj točno je vedel za domnevne fiktivne posle v odvisnih družbah Slovenskih železnic, smo ga zjutraj počakali pred službo. Tokrat je potrdil, da so kljub podpisani izjavi o priznanju fiktivnih dolgov potrebovali več mesecev, da so ukrepali.
Zakaj smo vztrajali, da nam generalni direktor Slovenskih železnic razkrije, od kdaj točno je vedel za domnevne fiktivne posle v odvisnih družbah Slovenskih železnic in kdaj je ukrepal? Ker smo v uredništvo pridobili pisno izjavo Deana Peršića, v kateri je septembra lani priznal, da je storil domnevna kazniva dejanja. Kljub temu pa še mesece ostal direktor v družbah, v katerih je priznaval fiktivne posle.