
Marko Perković - Thompson je leta 2019 želel nastopiti v Mariboru, a je policija takrat njegov koncert prepovedala. Koncert v mariborski dvorani Lent naj bi predstavljal varnostno tveganje. FOTO: STA
Pred zgodovinskim koncertom: To bo kaos, ki ga Zagreb še ni videl
Zagreb bo na dan koncerta, pred in po njem, obstal. Slovensko veleposlaništvo v Zagrebu priporoča vsem, da svojo pot prilagodijo in se, če je mogoče, izognejo cestam v okolici Zagreba.
»To bo totalna norišnica. Sploh si ne predstavljam, kako je na kupu videti pol milijona ljudi. To bo tak kaos, kot ga še Zagreb ni videl. Statistično se že pričakuje smrtne žrtve,« tako na naše vprašanje teden dni pred koncertom Marka Perkovića Thompsona pravi Tadej Košmerl s Koncerti.net, ki že od leta 2001 organizira prevoze in aranžmaje za koncertne navdušence pri nas in po Evropi.
Priprave na megalomanski dogodek so že več tednov v polnem teku in glede na napovedi organizatorjev bo 5.julija na zagrebškem hipodromu največji glasbeni dogodek.
Hipodrom za koncert razširili
Pred tem sta največ obiskovalcev pritegnila koncert The Rolling Stones avgusta 1998, ki naj bi si ga ogledalo med 76.000 - 80.000 glasbenih navdušencev in lanskoletni koncert angleškega glasbenika Eda Sheerana. Ta je na hipodrom privabil več kot 70.000 gledalcev.
Območje so v primerjavi s prejšnjimi koncerti razširili in ga prilagodili. Na prireditvenem prostoru bodo postavili improvizirano bolnišnico z 200 posteljami, saj zaradi visokih temperatur pričakujejo, da bodo obiskovalci imeli zdravstvene težave. Na terenu bo več sto reševalcev, 27 zdravstvenih točk, 26 reševalnih vozil, v pripravljenosti bo tudi policijski helikopter. Za hidracijo obiskovalcev bodo skrbeli z dodatnimi rezervoarji za pitno vodo.
Doslej najbolj obiskan dogodek na zagrebškem hipodromu pa se je odvil leta 1994, ko je tam slovesno maševal Papež Janez Pavel II. Verskega dogodka naj bi se takrat udeležilo okoli milijon vernikov.
Kaos, pri katerem niso želeli sodelovati
»Vem, da sodeluje pri organizaciji takšnega projekta veliko ljudi, od mesta, policije, bolnišnic, ampak težava je v tem, kje bodo zagotovili toliko ljudi, ki bodo skrbeli za vse to. Prostor je treba tudi ograditi, zagotoviti varnost, hrano in pijačo, narediti neko celoto. Tak megalomanski koncert me seveda zanima z organizacijskega vidika in zagotovo bom naslednji dan preveril, kako se je vse skupaj odvilo, ampak v Zagrebu me ne bo,« pove Košmerl.
V Zagreb se bo sicer odpravilo tudi mnogo Slovencev. Po nekaterih podatkih naj bi jih karte kupilo okoli pet tisoč. Zanimanje so izkazovali tudi pri Koncerti.net, a Košmerl pove, da ko so slišali, za kako veliko stvar gre, so vedeli, da bo to kaos, zato so se odločili, da pri tem ne bodo sodelovali.
Vstopnice za koncert, te so stale od 30 evrov do 60 evrov, so organizatorji dali v prodajo 28. marca in v šestih urah prodali kar 130 tisoč vstopnic, v 24 urah pa je bilo prodanih 281.774 vstopnic. A prodaja se ni končala pri tej številki. V nadaljevanju so v prodajo dali še dodatne vstopnice in do prejšnjega tedna prodali nekaj manj kot pol milijona vstopnic. Nekateri, ki so si karte že zagotovili, zdaj skušajo karte prodati preko družabnih omrežij in na spletnih platformah, kjer pa karte presegajo tudi 200 evrov.
Košmerl sicer pravi, da je najlažje prodati karte, ampak organizacija takšnega dogodka je prava nočna mora, ki odpira mnoga, predvsem z varnostjo povezana vprašanja. Organizatorji udeležencem koncerta priporočajo, da pridejo na prizorišče šest ur prej, da si zagotovijo nemoten vstop in da se namestijo.
»Če je mogoče, se izognite cestam v okolici Zagreba«
Dober teden pred koncertom so izdali opozorila za slovenske obiskovalce dogodka tudi na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu. Opozorili so, da bo nekaj dni pred dogodkom in po dogodku močno povečan promet v Zagrebu in njegovi okolici in da bo v mestu spremenjen prometni režim.
»Nekatere ceste in mostovi v bližini prizorišča bodo zaprti za promet, zato priporočamo, da upoštevate prometne omejitve in načrtujete potovanje vnaprej ter se pravočasno odpravite na pot. Prav tako bo močno obremenjena vsa ostala mestna infrastruktura in javne službe. Zaradi velikega števila osebnih vozil in avtobusov se lahko pojavijo večji prometni zastoji ter velika zasedenost parkirišč in parkirnih mest,« pravijo na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu.
»Kako to mislite, da se bodo zaradi koncerta zaprli trije mostovi in da ministrstvo za zdravje zahteva, da se v bolnišnicah izprazni 20 odstotkov postelj? Kako se lahko po odredbi izprazni postelje? Vse je tako nerealno in nevarno,« se je na X-u razburjala nekdanja hrvaška predsednica vlade Jadranka Kosor.
Opozorilo, naj se pravočasno odpravijo na pot in skrbno načrtujejo vse skupaj, pa so izdali tudi za vse tiste, ki bodo v dneh pred, na dan koncerta in po njem, potovali preko zagrebškega letališča.
»Vsem, ki bodo v teh dneh potovali na obmorske turistične destinacije pa priporočamo, da svojo pot prilagodijo in se, če je mogoče, izognejo cestam v okolici Zagreba.«
Kakšna so varnostna tveganja?
Slovenska policija pravi, da v zvezi z dogodkom niso zaznali posebnih varnostnih ukrepov, a glede na poletni čas tistim, ki se nameravajo koncerta udeležiti svetujejo, da se za pot pripravijo in pravočasno odpravijo na pot. Obiskovalcem koncerta v primeru nasilja ali drugih varnostnih incidentov, svetujejo, da se v incidente ne vpletajo in se vzdržijo nasilnih ali drugih protipravnih ravnanj.
»Če so priča incidentu, naj si skušajo zapomniti čim več o dogodku in vpletenih osebah, saj bodo morda v morebitnem policijskem postopku sodelovali kot priča. V primeru ukrepanja varnostnega osebja na prireditvi ali policije naj se ravnajo skladno z navodili in ukazi policistov ali varnostnega osebja, ki ukrepa,« še svetujejo na slovenski policiji.
»Pri velikih prireditvah je treba upoštevati številne dejavnike, ki lahko vplivajo na spremembo varnostne situacije. Po hitrem pregledu informacij na spletu naj bi šlo za koncert, kjer lahko pride do dviga čustvenega naboja med obiskovalci. To pomeni dodatno tveganje za nenadzorovano obnašanje množice in morebitne varnostne incidente,« pa na naša vprašanja glede varnostnih tveganj in zagotavljanja varnosti na tako velikih dogodkih odgovarja Mišo Stjepanović, direktor fizičnega varovanja pri podjetju Sintal.
Pojasni, da pri projektih te velikosti sodeluje več deležnikov, pri čemer ima ključno vlogo policija, ki je nosilec varnosti.
»Podjetje, ki izvaja zasebno varovanje, mora svoje naloge, ukrepanje in obveščanje uskladiti s policijo, predvsem v smislu preventivnega delovanja.«
Varnostne službe na takšnih dogodkih opravljajo naloge usmerjanja prometa, površinski pregled vstopajočih obiskovalcev, izvajajo obhodno varovanje s ciljem zaznave morebitnih nevarnosti, pravočasno obveščanje pristojnih (tudi policije), stacionarno varovanje kritičnih točk (vhodi, parkirišča, oder, sanitarije, ipd.) in po zaključku dogodka skrbijo za hitro in organizirano praznjenje prostora ter podroben pregled prizorišča (zaradi morebitnih oseb v stiski, ki potrebujejo medicinsko pomoč).
Marko Perković Thompson je kontroverzni hrvaški pevec in avtor domoljubnih pesmi – njegovi nasprotniki pa mu očitajo poveličevanje ustaške ideologije. Maja 2017 bi moral nastopiti v mariborski festivalni dvorani Lent, a so njegov koncert prepovedali. Upravna enota Maribor je njegov koncert prepovedala tudi maja 2020. Thompsonu, ki v pesmih in na koncertih, uporablja pozdrav »Za dom spremni«, očitajo poveličevanje ustaštva in spodbujanje sovražnega govora. Poleg Slovenije so v preteklosti njegove koncerte prepovedali tudi v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Nizozemskem.