side-text

Sodišče se je postavilo na stran nekdanjega programskega svetnika RTV Petra Gregorčiča in ustavilo oziroma izničilo prekrškovne odločitve KPK v zvezi z njim. Foto: Uredništvo 

Aktualno

Sodišče povozilo KPK: Gregorčiča in RTV komisija oglobila za prekrške, ki to niso

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je maja 2023 izdala odločbo, v kateri je pri Javnem zavodu Radiotelevizija Slovenija in Petru Gregorčiču – tedanjemu predsedniku programskega sveta RTV, prepoznala šestih prekrškov skupaj. Določila jima je plačilo glob in opomine, a sta se tako RTV kot Gregorčič, pritožila. Okrajno sodišče je RTV in Gregorčiču v celoti ugodilo.

V sodbi, napisani na 28 straneh, je okrajni sodnik Tomaž Lapornik našteval dejstva o tem, kako je KPK pod vodstvom Roberta Šumija v primeru RTV in dr. Petra Gregorčiča ravnala nestrokovno in odločala na napačnih zakonskih predpostavkah.

Komisija je Gregorčiču (kot odgovorni osebi) in RTV (kot pravni osebi) izrekla prekrške, ker sta po njenem delovala v nasprotju z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK). Spomnimo: Gregorčič, tedanji predsednik programskega sveta, generalni direktor RTV Andrej Grah Whatmough in programski svetnik dr. Janez Juhant so se pred referendumom o noveli RTV Slovenija (glejte okvirček spodaj), vključili v kampanjo, da bi pojasnili svoja stališča glede novele, ki ni bila deležna javne obravnave. Vsi trije so podali javno obvestilo, da so se kot fizične osebe prijavili kot organizatorji referendumske kampanje, a je bilo za KPK sporno, da Programski svet tega obvestila ni obravnaval z vidika možnega nasprotja interesov.

Komisija se je zato odločila ukrepati glede na svoje pristojnosti.

Sodišče: Navzkrižja interesov ni moglo biti

Sodišče je zdaj ugotovilo, da v navedeni zadevi sploh ni šlo za kolizijo interesov, saj nobena od zgoraj omenjenih oseb ni opravljala nobenih funkcij, ki bi sploh lahko bile v koliziji z vodenjem referendumske kampanje.

»Okoliščin te kolizije prekrškovni organ (KPK, op. p.) ni utemeljil oziroma izkazal. S tem je storil bistveno kršitev postopka, saj v tem delu odločbe o prekršku ni mogoče preizkusiti, čeprav gre za bistven zakonski znak očitanega prekrška,« je navedeno v sodbi.

Po mnenju okrajnega sodnika Lapornika je KPK zmotno ugotovila, da je bil programski svet obveščen o okoliščinah nasprotja interesov.

»Obvestila (Gregorčiča, Graha Whatmougha in Juhanta op. p.), na katere se sklicuje KPK, ne ustrezajo pisnim obvestilom uradne osebe o obstoju okoliščin nasprotja interesov v smislu 38. člena ZIntPK in je KPK zmotno ugotovila dejansko stanje,« je bil do dela Komisije kritičen sodnik.

V KPK so povedali, da se na sodbo niso pritožili. Zakaj ne? Ker nimajo več argumentov ali ker ni več politične volje? Referendum namreč za omenjene osebe (Gregorčič, Grah Whatmough in Juhant) ni bil uspešen, z uveljavitvijo novega zakona o RTV pa so se zamenjali tudi vsi programski svetniki in vodstvo RTV. 

»Na Komisiji imamo po prejemu sodb vedno možnost tudi vložiti pritožbo. V konkretnem primeru smo po ponovnem, skrbnem pregledu presodili, da pritožbe ne bomo vložili, saj je sodišče drugače ocenilo dejansko stanje v zadevi kot pa strokovna služba Komisije. Pravna stališča, ki jih je sodišče v konkretni zadevi zavzelo, pa bomo upoštevali pri nadaljnji praksi,« so povedali na Komisiji. 

Očitke v povezavi s politično motiviranostjo postopka v celoti zavračajo: »Vse primere obravnavamo profesionalno in v skladu z zakonskimi pristojnostmi.«

Druga zmaga Gregorčiča zoper KPK

Gregorčiča je v zgornji zadevi zastopala odvetniška pisarna Fabiani, Petrovič, Jeraj in Rejc, RTV pa odvetnik Janez Tekavec.

Gregorčič je bil izvoljen za programskega svetnika RTV za mandatno obdobje 2022–2026: funkcija mu je prenehala predčasno zaradi uveljavitve novele zakona o RTV Slovenija. Junija 2023 se je konstituiral nov svet RTV, ki ga vodi Goran Forbici.

Spomnimo pa, da je zgoraj opisana zadeva že druga, v kateri je Gregorčič uspel proti KPK. Septembra 2024 je okrajno sodišče ustavilo postopek o prekršku, ki naj bi ga glede na ZIntPK storil, ker programski svet ni v zakonskem roku odločil o njegovi izločitvi iz postopkov odločanja v povezavi z nasprotjem interesov glede njegovega položaja organizatorja referendumske kampanje. 

Dodajmo še, da so vsi stroški sodnih postopkov, ki so se končali v korist Gregorčiča in RTV, obremenili proračun KPK. Odvetniški stroški v zadnji odločeni zadevi znašajo okoli 770 evrov.  

Referendum o noveli zakonu o RTV Slovenija je bil zakonodajni referendum in je potekal 27. novembra 2022. Na njem je bilo skoraj 63 odstotkov volivcev ZA uveljavitev novele. 28. decembra 2022 sta Peter Gregorčič in pravnik Matej Avbelj vložila pobudo za ustavno presojo zakona o RTV na Ustavno sodišče. Izvajanje novele je februarja 2023 Ustavno sodišče zadržalo, konec maja 2023 pa zadržanje odpravilo. Novela zakona o RTV je po dveh letih še vedno predmet ustavne presoje, kar smo ne davno tudi pisali.