side-text
BRUSSELS, BELGIUM - DECEMBER 18: Italian Prime Minister, from the right-wing populist party Fratelli d'Italia (Brothers of Italy) Giorgia Meloni attends an EU-Western Balkans Summit meeting in the Europa, the EU Council headquarters on December 18, 2024 in Brussels, Belgium. This Summit is an opportunity to reaffirm the EU membership perspective of the Western Balkans and also the need for partners' sustained and irreversible reform achievements, underpinned by EU values and principles.(Photo by Thierry Monasse/Getty Images)

Vlada Giorgie Meloni napoveduje ustanovitev muzeja, ki bo 80 let po tem, ko je v Italijo z ozemlja nekdanje Jugoslavije zbežalo 350.000 ljudi, spregovorilo z zgodovinskem poglavju, ki je dolgo ostajalo na obrobju kolektivne zavesti. Foto:  Thierry Monasse/Getty Images

Aktualno

Vlada Giorgie Meloni o dogajanju v Jugoslaviji, iz katere je zbežalo 350.000 Italijanov

Vlada pod vodstvom Giorgie Meloni načrtuje ustanovitev Muzeja spomina v Rimu. 

Prvi korak k temu pa bo oktobrska otvoritev razstave v Trstu. »Cilj razstave je osvetliti tematiko izgnanstva in pozabljenih zgodovinskih travm, povezanih z italijanskimi ezuli z vhodne obale Jadranskega morja.« Organizatorji še poudarjajo, da je treba prek umetnosti ozaveščati o izbrisih, zgodovinskih zamolčanostih in bolečinah preteklih generacij – predvsem tistih, ki so bili prisiljeni zapustiti domovino po drugi svetovni vojni. Razstava želi biti poziv k spominu, razumevanju in spravi.

Razstavljene bodo umetnine in dokumenti, ki bodo odstirali osebne zgodbe beguncev, družinskih izgub in kulturnih korenin, ki so bile pretrgane zaradi političnih dogodkov. 

Kot pišejo v zvezi s tem projektom italijanski mediji, je moralo svoj dom in svojo zemljo, ker se niso želeli odreči svoji identiteti, zapustiti več kot 350.000 prebivalcev Reke, Istre in Dalmacije.

Minister za kulturo Alessandro Giuli ob tem poudarja, da je »resnica močnejša od vsake njene interpretacije in trpljenje ne sme biti politično izrabljeno«. Po desetletjih tišine, dodaja, se vlada čuti moralno dolžno spregovoriti o zgodovinski bolečini, ki je bila pogosto izbrisana ali popačena.

Razstava o izgnancih ima močan politični pomen, saj se odvija v času, ko italijanska desnica – z vlado Giorgie Meloni in ministrom za kulturo Alessandrom Giulijem – aktivno oblikuje kulturno politiko, ki poudarja nacionalno identiteto, zgodovinski spomin in revizijo preteklih naracij.