side-text
Caucasian woman holding mobile phone with green screen vertically looking at mockup template for chroma key. Young person using modern smartphone with copy space of isolated background

Ukrepi Akosa bi lahko podražili naročniške pakete. Foto: Freepik.

Gospodarstvo

Je SDH pritiskal na AKOS, da bi "pomagal" Telekomu?

Spopad TV operaterjev in regulatorja

Zakaj regulator predlaga ukrepe, ki bodo Telekomu pomagali, da od drugih operaterjev lažje izterja plačila za gostovanje na njegovem omrežju? Operaterji po naših informacijah tak ukrep vidijo kot nedovoljeno pomoč Telekomu, posledice pa bodo na koncu občutili naročniki. Akos ob tem napoveduje tudi občutni dvig cen bakrenih zank, ki bo prizadel naročnike, ki imajo pakete prek bakrenega omrežja. Teh sicer ni veliko, a so po večini na podeželju in že tako odrinjeni od hitre tehnologije, ki je omogočena v mestih.   

Prejeli smo informacije, da naj bi za spremembami, ki jih z novo odločbo uvaja AKOS in naj bi Telekomu Slovenije pomagale do lažje izterljivosti zneskov gostovanj operaterjev, stal predsednik uprave SDH Žiga Debeljak, ki je tudi predsednik nadzornega sveta Telekoma. 

Naše informacije smo preverili na SDH, kjer so za Info360 pojasnili, da so AKOS obiskali in tam izrazili svoja pričakovanja:  

SDH je na sestanku z AKOS, kjer je sodeloval član uprave Janez Tomšič, izrazil svoja stališča in izrazil pričakovanje, da regulator objektivno in enako obravnava vse telekomunikacijske operaterje v RS ter zagotovi izpolnjevanje vseh njihovih zakonskih obveznosti. SDH pričakuje dosledno spoštovanje evropske regulative s področja telekomunikacij. Tovrstna oziroma podobna stališča SDH izraža tudi do vseh drugih regulatorjev, zavedajoč se njihove neodvisnosti.

Pritiskov Žige Debeljaka na AKOS pa - kot trdijo - ni bilo: 

»predsednik uprave mag. Žiga Debeljak se je ob nastopu funkcije člana NS Telekom Slovenije v celoti izločil iz vseh upravljavskih odločitev SDH v zadevah, ki so vezane na omenjeno družbo.«

Spomnimo. Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS) je februarja letos na podlagi analize trga TV operaterjev, ki nudijo internetne storitve ter storitve televizije in telefonije, v javno razpravo posredovala spremembe odločbe, ki bodo za operaterje na slovenskem trgu obvezujoče.

Pripombe na AKOS-ov predlog so dali vsi operaterji A1 Slovenija, Telekom Slovenije, Telemach Slovenija in T-2, po obsegu pripomb pa je mogoče sklepati, da je odločba razburila vse, nekoliko manj pa Telekom Slovenije (v nadaljevanju TS).

AKOS »na pomoč« Telekomu

Ker TS upravlja največje fiksno in mobilno omrežje v državi, operaterji pogosto uporabljajo njegovo omrežje za priklop svojih naročnikov. Ceno za to gostovanje določa Telekom. A operaterji se pogosto z enostranskim dvigom cen Telekoma ne strinjajo, spornih plačil tako ne poravnajo, večmilijonski spori pa se nato rešujejo na sodiščih.

Milijonske spore oziroma plačilno nedisciplino je s predhodno analizo zaznal tudi Akos, v odločbi je zato predvidel tri ukrepe, s katerimi naj bi po novem TS kaznoval operaterje, če zneskov gostovanj ne bodo poravnali:

V primeru neplačila lahko Telekom Slovenije upočasni priključevanje končnih uporabnikov operaterja, zavrne nove uporabnike operaterja in v skrajni fazi tudi izklopi operaterja. Telekom bo sicer moral pred uvedbo ukrepa zoper operaterja, ki mu storitev ne plačuje v celoti, najmanj 15 dni pred uvedbo posameznega ukrepa obvestiti operaterja, prav tako pa agencijo. Obvestilo bo moralo vsebovati ustrezne dokaze za izrek kazni.

Akos svojo »pomoč« Telekomu pojasnjuje takole:

Agencija je v okviru analize tega trga zaznala, da prihaja do plačilne nediscipline s strani nekaterih deležnikov na medoperaterskem trgu, saj ti ne poravnavajo redno svojih obveznosti reguliranemu operaterju (Telekomu Slovenije op.p.). Plačevanje za opravljene storitve je eden od pogojev za delovanje trga, skrb za nemoteno delovanje trga elektronskih komunikacij pa, kot pojasnjeno, ena osnovnih pristojnosti agencije.

Nenavadno je, da AKOS skrbi za plačilno nedisciplino na trgu, pa opozarjajo naši sogovorniki, ki izhajajo iz operaterskih vrst. Na trgu spore rešujejo sodišča, ki so za to tudi pristojna. Ocenjujejo, da taki ukrepi, ki spodbujajo dvige veleprodajnih cen, vodijo v podražitev naročniških paketov.

In zakaj zneskov gostovanj preprosto ne poravnajo? Kot pravijo, je TS v priviligiranem položaju, saj so mu omrežje zgradili davkoplačevalci. Z enostranskimi dvigi cen pa se ne strinjajo, saj nimajo dostopa do izračunov, ki naj bi bili posledica upravičenega dviga cen, kot jih predlaga TS. Če bi namreč upoštevali vse predlagane dvige, bi bili naročniški paketi bistveno dražji, še pojasnjujejo naši viri. 

Telekom pri Akosu kar 127 krat

V zadnjih dveh letih so po podatkih spletne platforme ERAR pri Akosu lobirali vsi operaterji, pri čemer je bil Telekom tam več kot deset krat več kot preostali operaterji.

Lobist Število lobističnih stikov (od 1.1.2023 - danes)
Telekom Slovenije 127
A1 6
T-2 6
Telemach  4

AKOS pojasnjuje, da obiski TS niso vplivali na predlagane spremembe:

Agencija ne deluje po navodilih politikov in deležnikov, ki jih regulira, pač pa skladno z nacionalno zakonodajo in evropsko zakonodajo.

TV in družina

Foto: Freepik. 

AKOS bi občutno podražil storitev bakrenih zank, operaterji v dvig cen

Akos uvaja še eno spremembo, to je več kot 60-odstotno podražitev cen bakrenih zank. Dvig cen je skladen z evropskimi usmeritvami, večina (78,5 %) prebivalstva pa je tako ali tako na optičnih priključkih, še pojasnjuje regulator.

A operaterji odgovarjajo, da so naročniška razmerja prek bakrenih omrežij predvsem na podeželju, kjer je dostopnost optike ali kabla otežena. Bakreno omrežje je zastarelo in zato počasnejše, kar pomeni, da so naročniki že zdaj na slabšem v primerjavi z urbanimi področji. 

Tak dvig veleprodajnih cen pa bo najverjetneje povzročil še podražitev paketov:

Praksa regulatorja žal omogoča zelo visoke veleprodajne cene. Te zvišujejo maloprodajne cene storitev in zmanjšujejo konkurenčno izbiro končnim uporabnikom, opozarjajo na A1. 

Na negativne posledice dviga cen bakrenih zank opozarjajo tudi pri Telemachu:

več kot 60 % dvig ni sorazmeren z dejanskimi makroekonomskimi kazalniki, ne zasleduje cilja, za katerega je bil namenjen, ter bo zagotovo negativno vplival na konkurenčnost trga.

Na Telekomu, ki bodo ceno zaračunavali, pa opozarjajo, da je dvig še vedno prenizek:

AKOS je z odločbo na trgu 1 v letu 2022 znižal ceno najema bakrene zanke iz 8,09 EUR na 5,46 EUR in je tako cena med najnižjimi v Evropski uniji. AKOS sedaj predlaga dvig cene najema bakrene zanke na 8,77 EUR. Na primer cena bakrene zanke v Nemčiji je 10,65 EUR.

Nad spremembami niso navdušeni niti v Telekomu

Na Telekomu spremembam v odločbi sicer ne nasprotujejo, moti pa jih opredelitev AKOS-a, ki je leta 2022 določil, da je TS operater s pomembno tržno močjo na maloprodajnem trgu širokopasovnega dostopa. Kot pravijo, imajo samo 27,73 tržni delež (zadnji kvartal 2024), a jih regulator vseeno obravnava kot operaterja, ki ima na trgu premoč, zato morajo po zelo nizkih reguliranih cenah omogočiti dostop do svojega omrežja drugim operaterjem.

Administrativno določanje cen je škodljivo, saj so nekatere regulirane cene celo nižje od lastnih stroškovnih, zato bomo v tej zvezi uporabili vsa pravna sredstva za zaščito interesov Telekoma Slovenije in delničarjev.

Naši sogovorniki iz operaterskih vrst še dodajajo, da zaradi sprememb, ki jih želi uvesti  AKOS, je mogoče pričakovati le eno, to je dvig cen naročniških paketov.