
DARS pod vodstvom Andreja Ribiča je v zadevi Lukovica ravnal nezakonito. Foto: STA in fotomontaža Info360.si
DKOM: DARS ravnal nezakonito. Posla za zdaj ne bo dobil CGP Darija Južne
Državna revizijska komisija je ugodila zahtevku za revizijo vlagatelja Mapri Proasfalt, d.o.o, Ljubljana in razveljavila odločitev DARS-a pod vodstvom Andreja Ribiča. Ta je projekt razširitve dvopasovnice v tropasovnico pri Lukovici želel dodeliti CGP Novo mesto, ki je v lasti Darija Južne.
DKOM pritrdil našemu poročanju: Dars je ravnal nezakonito
Kot so danes zjutraj zapisali na Državni revizijski komisiji (DKOM), je v postopku pravnega varstva DKOM ugotovil, da izbrani ponudnik (CGP Novo mesto) v eni izmed postavk ponudbenega predračuna ni vpisal cene odkupa z negativnim predznakom, kot je to zahteval naročnik (DARS). Umanjkanje negativnega predznaka cene odkupa je mogoče šteti za očitno napako, ki jo lahko naročnik skladno z določbami Zakona o javnem naročanju (ZJN-3) spregleda. Zaradi te očitne napake se v ponudbenem predračunu izbranega ponudnika nahajajo računske napake, ki jih je mogoče skladno z določbami ZJN-3 odpraviti. A jih niso odpravili.
Predsednik državne revizijske komisije Samo Červek je za Info360 odločitev komentiral takole:
Odkrili smo kršitev postopka v javnem naročanju, v sled česa je bila odločitev naročnika nezakonita. To pomeni, da bo moral naročnik ponovno opraviti nekatera dejanja.
DKOM je torej v postopku pravnega varstva ugotovil, da je naročnik ravnal v nasprotju z določbami ZJN-3, ko je oddal javno naročilo izbranemu ponudniku, ne da bi pred tem odpravil računske napake v ponudbenem predračunu izbranega ponudnika.
DKOM je zato odločitev DARSa razveljavil in ugodil zahtevku drugouvrščenega MAPRI Proasfalt.
Kaj bo zdaj storil DARS?
Na Dars smo naslovili vprašanje, kakšni bodo njihovi naslednji koraki.
Možnosti je sicer več, med drugim lahko izberejo drugega po vrsti, to je Mapri Proasfalt, ki je vložil revizijo na DKOM ali pa razpis zaključijo z neizbiro.
Prav neverjetno se zdi, da si je tako izkušeno podjetje kot je DARS na področju javnih naročil, privoščilo tako napako in s tem samo povzročilo zamudo za izgradnjo projekta; ta bi se moral začeti to pomlad, pa dodajajo naši viri.
Naročnik je v določenih postavkah zahteval negativni predznak, ker lahko izbrani izvajalec določen izkopan material na gradbišču proda naprej.
Spomnimo. Dars pod vodstvom Andreja Ribiča je februarja letos za projekt širitve avtoceste v tripasovnico na Lukovici pri Ljubljani izbral podjetje CGP d.d. Novo mesto, ki je oddal ponudbo v vrednosti skoraj 81 milijonov evrov. Na odločitev Darsa se je pritožil ponudnik, ki je naročniku očital nezakonito ravnanje, saj se je vrednost izbrane ponudbe od oddaje pa do izbora spremenila. Dars je zavrnil pritožbo, ta pa je nato romala na Državno revizijsko komisijo.
Stroka je bila ob odločitvi DARS-a enotnega mnenja, ponudba se je po oddaji spreminjala, kar je nedopustno.
»V konkretni zadevi gre ugotoviti, da ponudnik ni sledil jasni zahtevi naročnika v postavki ponudbenega predračuna N 2 13 111, kjer je bilo določeno »cena odkupa mora biti z negativnim predznakom«. Upoštevajoč prakso DKOM v zvezi z očitnimi napakami in ravnanjem naročnika v konkretni zadevi, napake tudi ni mogoče opredelili kot očitne. O računski napaki lahko govorimo le, če gre za napako pri osnovnih računskih operacijah, kamor pa vpisa cene v nasprotju z navodili naročnika, ni mogoče uvrstiti,« je konec marca za Info360.si komentirala prva predsednica DKOM Marija Bukovec Marovt.