side-text
Vlada kljub nasprotovanju naftnih trgovcev uvaja regulacijo marž tudi na avtocestah. Je vse to maščevanje za Petrol, kjer je država izgubila prevladujoč vpliv? Foto: STA in fotomontaža Info360.si

Na obračunavanja se je odzval tudi pomemben partner Petrola na Hrvaškem in predlagal razdrtje pogodbe o sodelovanju. Tega si Petrol ne more privoščiti. Premier Robert Golob (levo) in prvi mož Petrola Saša Berger (v sredini) sta se sešla včeraj, gospodarski minister Matjaž Han (desno) pa pred tem ni uspel s posredovanjem. Foto: STA in fotomontaža Info360.si

Gospodarstvo

Iz Petrola spor pljusknil še čez mejo na Hrvaško

Bo naftni trgovec ponovno odprl štiri začasno zaprte bencinske servise? To bo jasno danes. Med tem pa razkrivamo, da so v Petrolu prejeli pismo iz Zagreba, ki ga niso bili veseli. Zaradi očitkov o oškodovanju, povezanih s teto Tine Gaber, hrvaško podjetje predlaga sporazumno prekinitev sodelovanja. 

V največjem naftnem trgovcu pri nas so prejeli pismo, ki ga niso bili veseli. Iz Zagreba so namreč po naših informacijah dobili dopis direktorice družbe Delta Terminali Drage Antić, v katerem je uprava družbe izrazila nezadovoljstvo in predlagala možnost sporazumne odpovedi pogodbe o sodelovanju.  

»V medijih smo prebrali, da naj bi bil zaradi dogovora o sodelovanju z nami, Petrol oškodovan za 11,4 milijona evrov ... Takšni očitki škodijo ugledu naše družbe ... Če je pogodba ocenjena kot škodljiva, jo je mogoče 60 dni pred iztekom petih let najema naših skladiščnih prostorov, odpovedati ... Dogovorili smo se o tem, da bomo omogočili pretovor do 600.000 ton letno, zdaj je realizacija le 150.000 ton ... Ob nezadovoljstvu obeh strani smo pripravljeni takoj podpisati sporazumno razdretje pogodbe,« med drugim piše v dopisu Petrolu.

Družba Delta Terminali se ukvarja predvsem s skladiščenjem blaga in je za Petrol pomemben partner na Hrvaškem. Petrol pri njih najema skladišča za naftne derivate pri Zadru. Petrol na Hrvaškem ustvari izdaten del svojih prihodkov, sosednja država je torej eden ključnih tujih trgov skupine. 

Notranja revizija Petrola je pred časom pripravila pregled skladiščnih zmogljvosti na Hrvaškem in glede na njene ugotovitve jih Petrol drugje kot pri družbi Delta Terminali ne more najeti, zato si predlagane prekinitve sodelovanja Petrol ne more privoščiti. Iz dokumenta notranje revizije je namreč razvidno vsaj troje – da je cena skladiščenja pri Zadru glede na druga razpoložljiva skladišča ugodna, da konkurenca na Hrvaškem Petrolu ne bo prepustila skladiščnih zmogljivosti in tudi, da na drugih lokacijah širitev ni mogoča.

Prikrivanje nadzornikom in delničarjem

Za kaj sploh gre? V javnosti sicer trenutno najbolj odmeva odločitev uprave Petrola o zaprtju štirih manjših bencinskih servisov in napoved ustavitve vseh razvojnih investicij v Sloveniji, zamrznitev izplačil sponzorskih in donacijskih sredstev ter marže naftnih trgovcev. Napovedali so tudi enourno ustavitev prodaje bencina, vendar so jo tik pred zdajci preklicali, nadzornikom pa to celo zamolčali. Tako kot nadzorniki, tudi delničarji niso bili seznanjeni z vsemi ukrepi, ki jih je napovedala uprava na nedavni odmevni novinarski konferenci.

Tako je eden od delničarjev na družbenih omrežjih nezadovoljno opozoril, da se Petrolove objave prek sistema Ljubljanske borze razlikujejo od tistega, kar so pisali mediji po tiskovni konferenci uprave ter da prek sistema Seonet Petrol delničarjev ni ustrezno obvestil oziroma sploh ni omenil »ustavljanja vseh razvojnih investicij«. Kaj so zapisali v skopi objavi delničarjem, si je mogoče ogledati tukaj.

Umiritve odnosov med vlado in Petrolom ni videti

V Petrolu so izračunali, da bo vladna uredba glede regulacije cen letošnji dobiček iz poslovanja znižala za 30 milijonov evrov, zato so tudi napovedali varčevalne ukrepe, med drugim pospešeno zapiranje neprofitabilnih prodajnih mest. 

V ozadju dogajanja pa je iskrenje med lastniki. Na eni strani je tabor okoli največjega slovenskega posamičnega lastnika Darija Južne in na drugi država oziroma njeno poosebljenje Robert Golob.

Kot smo pisali, so bili odnosi med lastniki zgledni vse do takrat, ko je bila za predsednico novega nadzornega sveta izbrana Vesna Južna in ne kandidat oziroma predstavnik Slovenskega državnega holdinga (upravlja 32 državnih odstotkov Petrola) Marko Jazbec. Dodatno je odnose ohladila napoved odškodninske tožbe (zaradi sklenitve pogodbe oziroma aneksa z Delto Terminali) zoper nekdanjo predsednico uprave Nado Drobne Popovič, ki je tudi teta spremljevalke predsednika vlade Tine Gaber

Vlada se je po neuradnih informacijah zaradi Golobovega osebnega pritiska odločila omejiti marže naftnega trgovca, Južna pa je dobil izredni finančni nadzor v dveh svojih podjetjih. Iz njegovega kroga prihajajo namigi, da to ni edini nadzor, ki ga je deležen.

Zadeve so šle že tako daleč, da so nedavno v Petrolu pri članih uprave in nadzornikih preverjali, ali imajo občutek, da jim kdo sledi.

Včeraj sta se zaradi zaostrenih odnosov sešla predsednik vlade Robert Golob in predsednik uprave Petrola Saša Berger. Pogovor je bil namenjen »iskanju rešitev«. Danes naj bi Petrol sporočil, ali bo odprl štiri začasno zaprta prodajna mesta, medtem ko na strani vladi - vsaj za zdaj - ni pričakovati sprememb pri uredbi o cenah in višine marže, ki jo od prodaje litra goriva prejme Petrol.  

Petrol je že pred tem napovedal, da bodo uporabili vsa pravna sredstva za zaščito interesov družbe, vključno z novimi odškodninskimi tožbami proti državi in tudi odgovornim osebam pri vladi.

Strategije še niso sprejeli

Petrol, kljub lanskim aprilskim napovedim Saše Bergerja, da bo nova strategija (sedanja štiriletna strategija se izteče konec leta) nadzornemu svetu dana v potrjevanje predvidoma v zadnjem kvartalu lanskega leta, še nima sprejetega tega pomembnega dokumenta. Iz družbe nam niso odgovorili na vprašanje, kdaj bodo ta strateški dokument sprejeli, prav tako ne, ali je njegovo sprejetje odvisno od dogovora z vlado glede marž. 

Po napovedi uprave, kako bo zaradi vladne uredbe o cenah ukrepal Petrol, je vrednost delnice na Ljubljanski borzi zanihala navzdol.

cena delnice, Ljubljanska borza

Po napovedi ukrepov je cena delnice Petrola zanihala. Foto: Uredništvo

Na Hrvaškem so se - tako kot pri nas - sicer včeraj zvišale cene pogonskih goriv. Regulirana cena 95-oktanskega bencina zdaj znaša 1,45 evra za liter, za dizelsko gorivo pa 1,38 evra za liter. V Sloveniji je medtem za liter bencina treba odšteti 1,465 evra, za liter dizelskega goriva pa na 1,498 evra. Nove cene bodo v obeh državah veljale do vključno 14. julija. Na Hrvaškem regulirana cena obeh goriv velja tako ob avtocestah kot zunaj avtocestnega omrežja; v Sloveniji pa je takšna ureditev začela veljati junija letos.