side-text
PETROL, Petrol

Po neuradnih izračunih znižanje marže za en cent pomeni 10 milijonov evrov bilančnega dobička; od tega država dobi ali pa izgubi 3,5 milijona evrov.

Gospodarstvo

Koliko bi prihranil voznik pri nakupu bencina, če država zniža marže?

Pred današnjo skupščino Petrola poziv k pomiritvi lastnikov. Če država zniža maržo za en cent, se po nekaterih izračunih zniža dobiček tega naftnega trgovca za deset milijonov evrov.

Na Slovenskem državnem holdingu (SDH) – ta skupaj s Kapitalsko družbo upravlja 32-odstotni lastniški delež v največjem naftnem trgovcu pri nas – ne razkrivajo, kako bodo glasovali na današnji skupščini Petrola.

Če se duhovi med največjimi lastniki niso pomirili, je pričakovati, da predlog sprememb statuta, s katerim bi zmanjšali moč predsednika uprave družbe Saše Bergerja, ne bo dobil potrebne 75-odstotne podpore delničarjev. 

Petrol ima, kot smo pisali, tako imenovani mandatarski sistem, po katerem si lahko sodelavce - člane uprave izbere predsednik uprave sam, obvezno pa je tudi sopodpisnik pomembnih pogodb. Z novim statutom bi se mandatarski sistem spremenil, večjo vlogo bi dobili nadzorniki. 

Ko so v Društvu malih delničarjev (fizične domače in tuje osebe imajo v lasti dobro petino delnic Petrola), zbirali pooblastila za zastopanje na današnji skupščini, so po besedah predsednika društva Rajka Stankovića ugotovili, da večina malih delničarjev podpira spremembo statuta, in tako bodo tudi glasovali. Je pa sprejetje sprememb statuta odvisno od države oziroma spora med SDH in Darijem Južno, ki je največji posamični lastnik Petrola in je prek najnovejše sestave nadzornega sveta pravzaprav prevzel Petrol.

Tudi v upravi družbe ima svojega zvestega človeka, to je član uprave Marko Ninčević, ki je v preteklosti vodil Lisco (ta je prav tako v lasti Južne), njuno znanstvo pa sega v čase, ko je bil Ninčević še zaposlen v bančništvu (NLB in Gorenjska banka).

Če bodo danes torej potrjene predlagane spremembe statuta, bo to pomenilo, da so se strasti umirile, sicer pa bo vojna do konca, ocenjujejo naši sogovorniki.

V Društvu malih delničarjev si želijo pomiritve med lastniki, češ da nesoglasja škodijo naftnemu trgovcu.

»Pozivamo vse akterje, da sedejo za skupno mizo in poiščejo najboljše možne rešitve za delničarje Petrola in družbo samo,« pravi Stanković.

Nižja marža bi vplivala na dobiček

V Društvu malih delničarjev tudi niso naklonjeni znižanju marže, ki jo v vladni uredbi – zdaj je dokument v medresorskem usklajevanju – predvideva ministrstvo za okolje, podnebje in energijo pod vodstvom Bojana Kumra. Na ministrstvu so potrdili, da so uredbo pripravili in da opredeljuje tudi višine dovoljene marže za regulirane cene naftnih derivatov.

Neuradno ministrstvo predlaga znižanje marže s sedanjih skoraj desetih centov na osem. 

Medtem, ko sogovorniki iz Petrola ocenjujejo, da za znižanje marže ni nobene podlage, v Društvu malih delničarjev celo ocenjujejo, da bi bila s tem država oziroma davkoplačevalci oškodovani.

Znižanje marže za en cent naj bi namreč pomenilo izpad bilančnega dobička Petrola v višini desetih milijonov evrov – na delnico pomeni to 11,98 centov potencialne dividende – pri čemer država od tega izgubi 3,5 milijona evrov. 

Če bo vlada sprejela odločitev o znižanju marže za dva centa, bo voznik pri 60-litrskem rezervoarju pri nakupu bencina privarčeval 1,2 evra. Država pa bo izgubila 7 milijonov evrov.

»Tega znižanja marže ni mogoče opravičiti s tem, da bo več tujcev poleti točilo bencin pri nas iz več razlogov, prvič, ker ne obstajajo nobeni takšni izračuni, drugič, ker se to dogaja v zadnjem hipu pred poletno sezono in so ti ukrepi prepozni,« še dodajajo naši sogovorniki.

Han v pomiritveno misijo

Ali bo gospodarskemu ministru Matjažu Hanu, ki je po naših informacijah napovedal, da bo skušal umiriti strasti med lastniki Petrola, uspelo, še ni jasno. Medresorsko usklajevanje glede sprememb, ki jih prinaša Kumrova uredba, teče vse do predložitve dokumenta na sejo vlade, o čemer pa odloča predsednik vlade Robert Golob. Veljavnost sedanje uredbe poteče 17. junija. 

Marže na Hrvaškem, opozarjajo v Petrolu, so za dobrih pet centov višje kot pri nas. Če bodo pri nas res znižane, bo razlika še večja. Za primerjavo prikazujemo tudi marže v drugih državah, kjer so razlike v primerjavi s Slovenijo še večje.

 

marže, Društvo malih delničarjev

Primerjava marž po državah marec 2025. Foto: Uredništvo/Društvo malih delničarjev

V SDH pred današnjo skupščino ne povedo nič konkretnega. Ponavljajo, da so skladno z zakonskimi določili dolžni varovati vse podatke, dejstva in okoliščine o posamezni družbi s kapitalsko naložbo države. Petrol je javna delniška družba, ki deluje po sistemu dvotirnega korporativnega upravljanja, vse posle vodi samostojno in neodvisno Petrolova uprava, za nadzor uprave in poslovanja družbe pa je odgovoren njen nadzorni svet, pravijo v krovnem upravljavcu državnega premoženja.