
Na Slovenskih železnicah si te dneve kljuko izmenjujejo kriminalisti, ki preiskujejo milijonske fiktivne posle. Po poročanju naših virov naj bi zaslišali na desetine prič. Foto: STA
Kriminalisti na Slovenskih železnicah
Potem ko smo maja razkrili, kako so v skupini Slovenske železnice potekali večmilijonski fiktivni posli, za katere je uprava pod vodstvom Dušana Mesa vedela vsaj od septembra lani, so v preteklih dneh Železnice po naših informacijah obiskali kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada. Zaslišali so in še bodo na desetine prič. Že junija pa so obiskali tudi zastopnike faktoring družb.
Spomnimo. Dean Peršić, nekdanji direktor odvisnih družb Slovenskih železnic: Ferspeda in VV-Loga je v podpisani izjavi 24. septembra 2024, priznal, da je potrdil štiri račune v vrednosti milijon evrov, čeprav za njih ni bilo opravljenih storitev. Kljub potrjevanju fiktivnih računov je ostal zastopnik omenjenih podjetij še pet mesecev.
V tem času so se - kot smo poročali - sklepali novi fiktivni posli. Zadnji podatek, ki smo ga neuradno izvedeli, je, da je bilo fiktivnih poslov v skupini Slovenske železnice za več kot 10 milijonov evrov.
Po besedah generalnega direktorja Dušana Mesa so kazenske ovadbe organom pregona predali takoj, ko so bili za to bili izpolnjeni pogoji in je bila zbrana zadostna dokumentacija, na podlagi katere je bil podan utemeljen sum storitve kaznivega dejanja.
Kazenske ovadbe naj bi po besedah Dušana Mesa policiji predali marca letos oziroma skoraj pol leta od trenutka, ko so za fiktivne posle uradno izvedeli. A policija je po naših informacijah prejela kazenske ovadbe tudi s strani drugih vpletenih, ki pa ne izhajajo iz Železnic.
Po naših informacijah so kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) v preteklih dneh obiskali Železnice, v načrtu pa je zaslišanje več deset prič. Obdobje, ki ga preiskujejo, ni zgolj polletno, v katerem je vodstvo SŽ uradno vedelo za fiktivne posle, pač pa naj bi vzeli daljše obdobje, vsaj od leta 2023. Policija po naših informacijah preiskuje celotno skupino SŽ in obravnava primer širše, torej ne zgolj poslovanja hčerinskih podjetij Ferspeda in VV Loga, ki smo ju mediji izpostavljali in prek katerih naj bi potekali fiktivni posli.
Kriminalisti že obiskali tudi nekatere faktoring družbe
Ali drži informacija, da so kriminalisti obiskali Slovenske železnice in ali je policija res predvidela zaslišanja na desetine prič? So kriminalisti opravili tudi hišne preiskave in pri komu? Koliko kriminalistov dela na tem primeru in koliko časa bi takšna preiskava lahko trajala, je le nekaj vprašanj, ki smo jih naslovili na policijo.
V skopem odgovoru, ki ga lahko preberete spodaj, so na policiji zapisali, da NPU vodi predkazenski postopek zaradi suma storitve uradno pregonljivega kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti po 240. členu KZ-1. Dokazano kaznivo dejanje se lahko kaznuje z zaporom do petih let.
So pa kriminalisti po naših informacijah že v juniju obiskali nekatere faktoring družbe. Te so v zgodbi o fiktivnih poslih v odvisnih družbah Slovenskih železnic za zdaj potegnile kratek konec, saj se bodo za denar morale boriti po sodni poti.
Kriminalisti so jih spraševali, kdo je bil predlagatelj posla, kdo je koga kontaktiral, kdo je bil podpisnik posla ter kdaj so te posle sklepali. Kot nam je povedal eden od zaslišanih, »na trenutke je bil občutek, kot da smo faktoring družbe na zatožni klopi, torej tisti, ki smo nekaj narobe storili in ne žrtve, čeprav smo v tem trenutku nedvomno oškodovani.«
Koga bo policija še obiskala?
Kot so nekateri mediji poročali, se je krivda za nastanek fiktivnih poslov želela pripisati tudi nekdanjemu finančniku Slovenskih železnic Tomažu Kraškovicu, ki je odstopno izjavo podal 24. oktobra lani in te funkcije od takrat ni več opravljal.
Za Info360.si je Tomaž Kraškovic povedal, da ga policija (še) ni obiskala in, da o navedenih fiktivnih poslih ni vedel nič.
Ne razume tudi, kako je mogoče, da so ga v določenih internih dokumentih Slovenskih železnic omenjali kot odgovornega za nekatere fiktivne posle. Gre za dokument, ki ga je pripravila odvetniška družba Ilić in smo ga razkrili na Info360.si. V njem je Dean Peršić priznal krivdo za potrjevanje fiktivnih računov in obremenil tudi Tomaža Kraškovica. Kot pravi Kraškovic, je o obstoju tega dokumenta in njegove vsebine izvedel iz medijev, nihče - niti odvetniška družba Ilić - pa ga o tem ni nikoli nič vprašala.
Viri blizu faktoring družb so nam razkrili tudi račune, iz katerih je jasno, da so fiktivni posli nastajali v mesecih, ko Kraškovic že dolgo ni bil več finančnik Slovenskih železnic. Na podpisanih fakturah je zaslediti le podpis takratnega direktorja Ferspeda Peršića, ki pa je kljub podanemu odstopu funkcijo opravljal še pet mesecev.
Želenice so se vprašanju o zaslišanih izognili
Na Slovenske železnice smo naslovili vprašanja o tem, koliko oseb so kriminalisti zaslišali, ali sta že bili zaslišani tudi uprava pod vodstvom Dušana Mesa in nadzorni svet SŽ pod vodstvom Gabrijela Škofa ter katera dejanja policija preiskuje. Njihov celotni odgovor posredujemo v nadaljevanju.
»Slovenske železnice v zvezi s preiskovalnimi postopki nenehno sodelujejo z organi pregona in sicer na način, da se za uspešno izvedbo postopkov zagotavlja vsa potrebna dokumentacija, s katero Slovenske železnice razpolagajo, kot tudi s podajanjem vseh dodatnih pojasnil in informacij, ki so potrebne za razjasnitev dejanskega stanja in uspešno preiskavo, so zapisali.«