
Vlada bo v kratkem sprejela odločitev glede nove višine trošarin; predlagano znižanje za dva centa ni naletelo na odobravanje Petrola in nekaterih njegovih lastnikov. Foto: Petrol
Petrolovi lastniki na različnih bregovih
Med lastniki največjega naftnega trgovca pri nas ni soglasja, je pokazalo glasovanje o predlaganih spremembah statuta in tudi razprava na skupščini.
Nesoglasja med lastniki Petrola očitno niso vznemirila vlagateljev, saj so na Ljubljanski borzi danes največjo rast pred skupščino zabeležile delnice Petrola, in sicer okoli 1,5-odstotno.
Delničarji Petrola so imeli na dnevnem redu med drugim odločanje o uporabi bilančnega dobička za lani v višini 86,6 milijona evrov. Po predlogu uprave bi šel za izplačilo dividend skoraj ves bilančni dobiček, bruto dividenda na delnico pa bi znašala 2,10 evra.
Delničarji so predlog o delitvi lanskega bilančnega dobička potrdili.
Pred glasovanjem se je oglasil pomemben lastnik Petrola, Dari Južna, in med drugim poudaril, da družba načrtuje več prihodkov. K tej rasti seveda prispevajo tudi marže na pogonska goriva. »Če smo z njimi zadovoljni na tujih trgih, v Sloveniji ne moremo biti. Že zadnja tri leta ... Razumem državo, da raje kot marže dvigne trošarino, saj denar preliva v proračun, a to ni pravično do trgovcev. Matematika se ne izide, če te nekdo stiska na prihodkovni strani z maržami, ki so smešno nizke. Razumem državo, ampak to ni fer. Marže so smešno nizke glede na tujino. Če želimo, da se Petrol razvija, potrebuje primerljive marže kot soseščina,« je med drugim opozoril.
Največ pozornost pa so bile pred srečanjem lastnikov namenjene predlaganim spremembam statuta družbe, ki bi močno oklestile moč predsednika uprave Petrola.
Glasovanje – za spremembo statuta je potrebna podpora 75 odstotkov lastnikov – je pokazalo, da soglasja med delničarji ni. Predlagane spremembe, ki se nanašajo na pooblastila predsednika uprave, niso dobile zadostne podpore – zanje je glasovalo dobrih 50 odstotkov prisotnih.
Petrol ima, kot smo pisali, tako imenovani mandatarski sistem, po katerem si lahko sodelavce – člane uprave izbere predsednik uprave sam, obvezno pa je tudi sopodpisnik pomembnih pogodb. Z novim statutom bi se mandatarski sistem spremenil, večjo vlogo bi dobili nadzorniki.
Medtem pa poteka medresorsko usklajevanje glede sprememb, ki jih prinaša uredba o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, ki predvideva znižanje marže z desetih na osem centov pri litru bencina. Veljavnost sedanje uredbe poteče 17. junija.
Glede na razpravo, v kateri je predstavnik Slovenskega državnega holdinga opozoril, da pričakuje, da bo Petrol posloval skladno s predpisi, pa se zdi, da so državni lastniki in Južna še vedno na različnih bregovih.
Na skupščini se je namreč upravljavec državnega deleža obregnil ob postavko v letnem poročilu, ki nakazuje, da podjetje ne izpolnjuje predpisov in navedel, da je Petrol oblikoval za dobrih 39 milijonov evrov rezervacij za delno neskladnost glede deleža obnovljivih virov v prometu. Za kaj gre, ni podrobneje pojasnjeno.