
Nadzorni svet bo še formalno začel postopek za ponovitev mandata prvemu človeku NLB. Je res že vse dogovorjeno? Foto: NLB
Stolček za milijon evrov bo na NLB zaseden še novih pet let
Nadzorniki NLB so o vnovičnem mandatu prvega moža banke že govorili, formalno pa se bodo postopki začeli jeseni.
»Če bi imel namen postati politik, bi govoril drugače. Vstop v politiko me absolutno ne zanima.«
Tako odgovarja prvi mož NLB Blaž Brodnjak za Info360.si na vprašanje, ali je mogoče njegov nedavni javni nastop - v njem je besede predsednika vlade Roberta Goloba komentiral, da mu je ob premierjevih izjavah počilo srce - razumeti kot napoved vstopa v politiko.
»... Ko je prvi človek slovenske oblasti pozval podjetnike, naj se optimirajo v tujini. Počilo mi je srce!« je bil tedaj slikovit Brodnjak.
Drugih komentarjev v zvezi z aktualnimi vprašanji bančnik ne daje.
Je pa v okviru omenjenega nedavnega nastopa slovenski politiki, v kateri je te dni zavrelo zaradi napovedanega višanja obrambnih stroškov in članstva v Natu, Brodnjak poslal več močnih sporočil.
Strnemo jih lahko takole: »Čas je za samozavest tega naroda. Samozavest pomeni, da se spoštujemo do te mere, da se dogovorimo, kateri so trije ali štirje skupni cilji in jim sledimo. Brezpogojno. In se o njih ne prepiramo ... Ne v šolskem procesu ne v nekem družbeno aktivnem procesu, kjer se v glavnem polariziramo, nimamo več sidra nacionalne zavesti.« Povečevanje bremen za domače gospodarstvo je Brodnjak označil za »kuhanje žabe v mlačni vodi« in ocenil, da so bili »v zadnjih treh letih sprejeti ukrepi, ki kapital in interes za vlaganje iz Slovenije odganjajo v tujino«.
Predsednik vlade Golob je ob kritikah iz gospodarstva glede nalaganja dodatnih bremen sicer prepričan, da vlada dela dobro in trdi, da je uspela »najti ravnotežje med tem, kaj je javna storitev, sociala, zdravstvo in šolstvo, in med tem, da imamo državo, ki jo tuji gospodarstveniki prepoznavajo kot uspešno in se odločajo za milijardne naložbe« ter da država, v kateri bodo nekateri bogati lastniki, ki danes mogoče izsiljujejo državo za višje cene, imeli za pet metrov daljšo jahto, ni njegova država in tudi ne država Slovenk in Slovencev.
Brodnjak po nov mandat
6. julija je sicer minilo četrto leto Brodnjakovega aktualnega mandata. To pomeni, da lahko po tem datumu nadzorni svet začne postopke za njegov vnovični mandat na vrhu NLB in ga imenuje znova. Brodnjak banko sicer vodi že devet let. Interni akti sicer ne predvidevajo omejitve števila mandatov.
Trenutni mandat mu poteče 6. julija 2026, člani uprave in predsednik uprave, ki jih imenuje nadzorni svet, pa ne smejo biti ponovno imenovani prej kot eno leto pred potekom mandatne dobe uprave.
Brodnjak po naših informacijah namerava ostati na čelu banke, nadzorni svet, ki je o tem že razpravljal, in nadzorniki so bili temu soglasno naklonjeni, pa bo formalno postopke za njegovo vnovično imenovanje začel jeseni, ko bodo strokovne službe banke pripravile tudi vso potrebno dokumentacijo. Nov petletni mandat bi se mu iztekel poleti leta 2031.
Prvi mož uprave NLB je sicer med najbolje plačanimi menedžerji pri nas. Lani je prejel dober milijon evrov bruto, razkriva letno poročilo banke. Nov mandat na čelu NLB pomeni za Brodnjaka tudi novo pogodbo.
NLB je lani sprejela ambiciozno strategijo skupine do leta 2030, v kateri so predvideli podvojitev bilančne vsote, prihodkov in dobička. Lani je dobiček po davkih dosegel skoraj 515 milijonov evrov, v prvem četrtletju letos pa je znašal 125,8 milijona evrov.
Ali ambiciozno zastavljeni cilji v strategiji pomenijo hkrati tudi višje prejemke prvega človeka NLB? Na to vprašanje odgovora nismo dobili. Predsednik nadzornega sveta banke Primož Karpe namreč odgovarja le, da »NLB o vseh relevantnih informacijah enakovredno obvešča vse deležnike prek sistema Ljubljanske borze Seonet«.
Višja plača v novem mandatu?
Po naših informacijah Brodnjak z nadzorniki ni načel pogovora o povišanju prejemkov. Plača Blaža Brodnjaka je bila sicer dolgo časa omejena s tako imenovanim Lahovnikovim zakonom, ki je določal zgornje meje za prejemke vodilnih v državnih podjetjih. Po delni privatizaciji NLB novembra 2018, ko je država prodala 65-odstotni delež banke, so se začela pogajanja o zvišanju njegovih prejemkov. Mediji so takrat poročali, da je Brodnjak nadzornemu svetu predlagal, da se njegova letna bruto plača zviša s približno 163.000 evrov na pol milijona.
Tudi prejemki nadzornikov banke, ki jih vodi Primož Karpe, so nadpovprečni.
Predsednik nadzornega sveta Primož Karpe je lani za opravljanje funkcije prejel 110.400 evrov bruto, kar je na primer precej več od prejemkov prvega nadzornika Krke. Jože Mermal, predsednik nadzornega sveta novomeškega farmacevta, je namreč lani prejel dobrih 43.760 evrov bruto.