side-text

Maserati, ki je od konca septembra leta 2023 v hrambi Finančne uprave RS. Vozilo je bilo predmet davčne izvršbe zoper davčnega svetovalca Roka Snežiča. Foto: osebni arhiv Roka Snežiča.

Gospodarstvo

Zaseženi maserati: Bosanski sodni mlini meljejo hitreje od slovenskih

Po skoraj dveh letih luksuzno vozilo maserati, ki ga je finančna uprava zarubila na parkirišču v ljubljanskem nakupovalnem središču BTC, češ da gre za lastnino zloglasnega davčnega svetovalca Roka Snežiča, ostaja v hrambi pri zasebnem podjetju. In medtem ko sodni mlini v Sloveniji in v entiteti Republike Srbije meljejo zadevo, stroški močno naraščajo. Če FURS ne bo dokazal, da je avto dejansko od Snežiča, davkoplačevalce čaka visok račun, ki že presega četrt milijona.  

Spomnimo. Vozilo je bilo predmet davčne izvršbe zoper davčnega svetovalca Roka Snežiča. Finančna uprava RS je namreč na podlagi okoliščin in pridobljenih dokazov ugotovila, da je dejanski lastnik in uporabnik vozila Snežič. Predmetno vozilo je zato zarubila, zdaj pa bo treba dejansko lastništvo vozila dokazati tudi pred sodiščem.

Jasna Murgel, predsednica mariborskega okrožnega sodišča je povedala, da so bili v zadevi doslej opravljeni trije naroki za glavno obravnavo (4. oktobra 2024, 17. aprila 2025 in 12. februarja 2025), na zadnjem pa je bila zadeva preložena na nedoločen čas. 

»Nov datum še ni določen,« je sporočila Murgel.

Po njenih besedah je narok na nedoločen čas preložen zaradi ugotavljanja možnosti izvedbe dokaznega postopka z zaslišanjem prič iz tujine ter zaradi opredelitve strank do vloženih dokaznih listin. Po neuradnih informacijah pa naj bi bila zadeva preložena na nedoločen čas zaradi dolgotrajnih bolniških odsotnosti. 

Po zakonu o davčnem postopku se zadeve - kot je rubež, obravnavajo prednostno, a se ta očitno ne.

Ob tem je treba vedeti, da z vsakim dnem nastaja možna dodatna potencialna škoda državi: dnevno hramba vozila stane 5,45 evrov na dan (slabih 6,65 evra z davkom, op. p.), uradni lastnik maseratija Dario Ivanković (bivši direktor Snežičevega kluba v Banja Luki) pa zato, ker vozila ne more uporabljati, zahteva 500 evrov odškodnine na dan. 

Do zdaj bi se torej lahko iz tega naslova nabralo že za okoli 275 tisoč evrov odškodnine, ki bo lahko na koncu tudi strošek davkoplačevalcev, če FURS ne dokaže, da je dejanski lastnik vozila Snežič. 

Tožba v Banja Luki

Dario Ivanković je 31. oktobra 2023 preko odvetniške pisarne Pucar na sodišču v Banja Luki vložil tožbo zoper prvo toženo osebo Z. L. in drugo toženo Republiko Slovenijo (ministrstvo za finance) za povrnitev škode, ki mu je nastala z odvzemom vozila. Osebo Z. L. je sprva tožil, ker je mislil, da mu je prodal avto, ki ni bil bremen prost in so ga zato zasegli, a je tožbo zoper Z.L. že umaknil. 

Na banjaluškem sodišču so po pregledu spisa ugotovili, da je bila tožba v odnosu do prvega toženca umaknjena: sodišče je sklep poslalo strankam in po preteku roka za pritožbo bo odločilo o nadaljnjem poteku postopka.

»Ali bo razpisalo narok ali se bo razglasilo za nepristojno,« so sporočili iz sodišča v Banja Luki.

Kot zanimivost dodajmo, da nam na sodišču v entiteti Republike Srbije v zvezi s to zadevo vedno odgovorijo v nekaj urah, medtem ko na odgovore mariborskega sodišča čakamo bistveno dlje.

Slovenijo bo zastopal odvetnik Peulić

Za zastopanje v tožbi Ivankovića proti Sloveniji v Banja Luki je slovenska vlada aprila 2025 pooblastila odvetnika Bojana Peulića iz Odvetniške družbe Peulić.

Državno odvetništvo je v tem primeru ocenilo, da je zaradi dejanskih in pravnih ovir, med katere sodi zlasti uporaba tujega prava, jezika in opravljen pravosodni državni izpit v drugi državi, zaradi zagotovitve učinkovitega zastopanja Slovenije pred tujim sodiščem ter za zaščito morebitnih ostalih pravno premoženjskih interesov Slovenije, treba pooblastiti tujo strokovno usposobljeno osebo.

Na spletni strani državnega odvetništva je bil 13. februarja 2024 objavljen javni poziv. Nanj je prispelo 11 ponudb odvetnikov in odvetniških družb iz Srbije.

»Izbrana je bila najnižja ponudba, a je odvetnik kasneje odstopil, tako da je bila pogodba sklenjena z drugim najugodnejšim ponudnikom. Gre pa za zastopanje v več zadevah,« so pojasnili na državnem odvetništvu.