
Alergijski rinitis je podoben prehladu in traja, dokler smo izpostavljeni alergenom. Foto: Canva
Cvetoča pomlad spravlja ob živce velik del slovenskega prebivalstva
Če v teh dneh srečate koga, ki kiha in si v eno briše nos, ob tem pa se mu še solzijo oči, je popolnoma možno, da mu uživanje v cvetoči pomladi greni seneni nahod oziroma alergija na cvetni prah. Alergije povzročajo težave mnogim ljudem - po nekaterih podatkih naj bi imelo alergijo na cvetni prah kar od 15 do 20 odstotkov svetovne populacije, druge ocene pa kažejo, da bi ta delež lahko bil še višji - do 30 odstotkov.
Mark Kačar, specialist alergologije in klinične imunologije na Kliniki Golnik pojasnjuje, da je alergijski rinitis, tako sezonski kot tudi celoletni, vnetje nosne sluznice, ki nastane kot posledica pretiranega odziva našega imunskega sistema na neškodljive snovi, imenovane alergeni. Ta preobčutljivost se kaže v vrsti simptomov, ki jih pogosto zamenjamo z navadnim prehladom.
»Rinitis se od prehlada razlikuje po odsotnosti splošnih znakov okužbe, kot so povišana telesna temperatura, bolečine v telesu in vneto grlo. Medtem ko prehlad običajno mine v tednu dni, alergijski rinitis traja, dokler smo izpostavljeni alergenom.«
Sezonska ali celoletna težava
Sezonski rinitis povzročajo cvetni prah dreves, trav in plevela, celoletnega pa povzročajo alergeni, kot so pršice, hišni ljubljenčki in plesni, ki so prisotni v naših domovih skozi celo leto.
»Simptomi obeh vrst rinitisa so podobni, vendar se lahko njihova intenzivnost razlikuje. Sezonski rinitis pogosto povzroča močnejše akutne simptome, medtem ko je celoletni bolj stalen, a z manj izrazitimi posameznimi epizodami, pri čemer je med najpogostejšimi simptomi zamašen nos. Diagnoza alergijskega rinitisa temelji na podrobni anamnezi, kožnih ali krvnih testih ter v nekaterih primerih tudi na nazolendoskopiji,« pojasni Kačar.
Kako nad nadlogo?
Če ste eden izmed tistih, ki jih muči alergijski rinitis, je pomembno, da veste, kaj vam povzroča težave, da se lahko tem alergenom tudi izognete.
Na spletni strani Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano najdete koledar cvetnega prahu, kjer beležijo obremenjenost s cvetnim prahom. Prikazuje informacije o začetku, trajanju in zaključku pojavljanja cvetnega prahu posameznih vrst rastlin na merilnem področju. Z barvno lestvico označujejo višino obremenitve. Na omenjeni spletni strani najdete tudi semafor obremenitve zraka s cvetnim prahom v preteklem tednu.
Spremljanje ravni cvetnega praha v zraku priporoča tudi Kačar, ob tem pa opomni še na redno čiščenje prostorov in uporabo protipršičnih prevlek. Svetuje tudi redno umivanje obraza po zadrževanju na prostem, redno umivanje las ter izpiranje nosu s fiziološko raztopino.
»Zdravljenje alergijskega rinitisa obsega uporabo antihistaminikov, kortikosteroidnih pršil za nos, v nekaterih primerih pa lahko predlagamo tudi imunoterapijo, med katero postopoma izpostavljamo telo natančno odmerjenim koncentracijam alergenskega preparata v upanju, da se razvije toleranca za uporabljeni alergen.«
Doda še, da se nenehno razvijajo tudi nove oblike zdravljenja, kot so biološke terapije in napredne oblike imunoterapije, ki prinašajo upanje za učinkovitejše obvladovanje te pogoste alergijske bolezni.