
Doula Špela Slovša med porodom. Foto: Mesec Maj
Doula - dobrodošla podpora ali zgolj premišljen poslovni model?
V letu 2024 je bilo v Sloveniji po neuradnih podatkih v porodnišnicah 16.706 porodov, 29 jih je bilo na domu. Začasni podatki NIJZ kažejo, da se negativen trend števila rojstev v Sloveniji nadaljuje in je trenutno na najnižji ravni pri nas. Največ porodov opravijo v ljubljanski porodnišnici, ki je ena izmed devetih, ki je odprla vrata za to, da je poleg partnerjev pri porodu prisotna tudi porodna spremljevalka doula.
Kako pogosto so pri porodih prisotne doule, v največji porodnišnici v državi ne vodijo evidence. Po njihovih besedah je vloga doule enaka vlogi kateregakoli spremljevalca. Najraje vidijo, da je to partner porodnice, sicer pa so lahko pri porodu v ljubljanski porodnišnici prisotni do trije spremljevalci. Izkušnje z njimi so različne, tako dobre kot tudi malo slabše.
»Primeri so zelo individualni. Občasno lahko govorimo tudi o subtilnem vpletanju v strokovne odločitve, vendar je moč večino tovrstnih težav rešiti s komunikacijo,« pove mag. Gorazd Kavšek, dr. med., svetnik, predstojnik Kliničnega oddelka za perinatologijo.
Zaželena pomoč ali poslovni model?
Kavšek meni, da imajo doule lahko ugoden vpliv na porodnice in porod, vendar z njihovega vidika niso zares potrebne, jih pa sprejemajo, če jih porodnica želi ob sebi. »Doule morajo porodnice večinoma plačati in po našem mnenju je v Sloveniji in našem sistemu prenatalnega varstva ter dostopnosti porodnišnic ta strošek, ki ni zanemarljiv, verjetno nepotreben,« še pove. Ob tem izpostavi, da se pravi problemi skrivajo drugje in da je to področje v Sloveniji popolnoma neurejeno.
»V Sloveniji obporodne spremljevalke niso reguliran poklic, se pravi, da se lahko vsak, ki se tako počuti, sam deklarira kot obporodna spremljevalka. Velikokrat je v ozadju popolnoma poslovni model, ki je sicer verjetno legitimen, pa vendar problematičen z vidika nepristranskosti. Saj zato, da ponujaš svoje storitve kot doula (večinoma proti plačilu), ni potrebna nobena kvalifikacija (niti izobrazba) in ni nujno upoštevati nobenih etičnih načel,« pove Kavšek.
»Možnost zlorab je velika, predvsem z naslova čustvene manipulacije nosečnic, kar pa je, roko na srce, v nosečnosti preprosto. Obenem doule niso zavezane upoštevanju strokovnih priporočil, zato lahko brez težav priporočajo različne postopke in druge nepreverjene prakse ter načine poroda le na podlagi svojih preferenc, osebnih občutkov in/ali drugih vzgibov.«
Poudari, da so včasih navedbe na spletnih straneh doul, kjer prestavljajo njihov ugoden vpliv na porodnico lahko vzete iz konteksta in zato kot take zavajajoče.
»Seveda pa menim tudi sam, da doule, če so res prave doule, lahko koristijo, ampak samo pod določenimi pogoji, v določenih okoljih in za določeno skupino porodnic. Bojim pa se, da v Sloveniji, glede na razmeroma neurejeno področje, kljub svetlim izjemam temu vsekakor "še" ni tako.«
Doula je lahko vsak
Da je doula lahko vsak, ki »začuti klic« k temu poklicu, in da za opravljanje tega poklica ni posebnih pogojev, nam pove tudi Špela Slovša z inštituta Umbilica, ki se zadnja leta zavzema za formalno ureditev tega poklica in njihovega položaja znotraj zdravstvenega sistema. Pove, da gre za zelo nepredvidljiv in negotov poklic, saj nikoli ne veš, kdaj ti bodo bolnišnice zaprla vrata.
Slovša je bila kot doula prisotna pri 400 porodih, kot spremljevalka pri porodih je začela pred desetimi leti in pravi, da je bila med prvimi doulami v Sloveniji. Pove, da se za njihovo spremstvo pri porodu navadno odločijo ženske, ki so pri prvem porodu imele slabo izkušnjo, vse več pa je tudi porodnic, ki se odloča za njihovo podporo tudi pri prvem porodu.
»Nosečnice z nami stopijo v stik že zelo zgodaj, kaj potrebujejo, pa je odvisno od primera do primera. Pripravimo individualni načrt, da vsaka dobi, kar potrebuje. Nekatere potrebujejo več priprave na porod, druge podporo pri porodu, nekatere pa si želijo več pozornosti v poporodnem obdobju. Vsaki se želimo čim bolj prilagoditi.«
Situacij, ko bi doula morala izpustiti vse iz rok in nenadoma odhiteti v porodnišnico, je malo. »Ker z nosečnico sodelujemo ves čas, vemo za vsako spremembo in ko imaš za sabo neko določeno kilometrino, lahko veš približno, kdaj se bo zgodilo. Porodi so običajno dolgi in z bodočo mamico smo ves čas na vezi in vemo, kaj se dogaja.«
Ne nadomeščajo, samo krpajo »luknje«
Čeprav si nekateri predstavljajo, da je tako, nam pove, da doule ne prevzemajo vloge babice ali porodničarja: »Ob ženski smo ves čas prisotne, z njimi smo tako dolgo, dokler porod traja in ostanemo tudi po porodu. Tam smo, da razbremenimo partnerja, da mu pomagamo, da partnerko podpira.« Doda, da so dinamike med pari različne in da njihova vloga ni, da nadomestijo partnerja, temveč da nekako krpajo »luknje«, pomagajo pri tuširanju, obisku stranišča, predlagajo položaje ali uporabo rekvizitov.
»Tam smo zato, da skrbimo, da je njej maksimalno udobno. Smo povezava med porodnico in zdravniškim osebjem.«
Kaj pa cene? Slovša pove, da so različne in odvisne od paketa. Gibale naj bi se nekje med 600 in 1500 evri na porodnico. Sama pove, da doula idealno skrbi za 2 do 4 pare mesečno, saj mora ves čas loviti ravnovesje med prihodki in obsegom dela.