
Pred tremi leti se je na politično sredino umeščalo kar 35 odstotkov anketirancev, v raziskavi iz leta 2024 pa je takih manj kot 20 odstotkov. Foto: STA
Ali parlamentarna preiskava o Gen-I sploh bo?
Med petimi preiskovalnimi komisijami, ki jih je ustanovil v aktualnem sklicu državni zbor, je tudi komisija o Gen-I, Star Solarju in Gibanju Svoboda. Nastala je šele na temelju zahteve državnega sveta, a komisija po dobrem letu dni še vedno ni začela delovati. Zdi se, da za to pri največji koalicijski stranki ni veliko volje za preiskovanje.
Predsednik te preiskovalne komisije je poslanec Gibanja Svoboda Tomaž Lah, ki se, kot je piše Delo, še vedno ukvarja s »tretjinsko zahtevo« SDS, podano na konstitutivni seji, ki narekuje zaslišanje 70 prič, od tega 37 poslancev Gibanja Svoboda, in več pripravljalnih preiskovalnih dejanj. To je bil pravzaprav manever največje opozicijske stranke, da bi »prevzela« preiskovalno komisijo.
Tomaž Lah je za danes vendarle sklical novo sejo, na kateri naj bi se dogovorili o delu, za zahtevo SDS pa je pridobil tudi pravno mnenje. Najprej se je o tem, da bi ga spisal dogovarjal z odvetnikom Blažem Kovačičem Mlinarjem, a se ta ni odločil za sodelovanje, zdaj je tako po pisanju časnika pravno mnenje spisal Miha Kunič, ki je v njem med drugim podvomil o ustavnosti akta, na podlagi katerega je odrejena preiskovalna komisija. Ocenil pa je tudi, da tako imenovana tretjinska zahteva za izvedbo posameznih dokazov še ne pomeni, da je te treba avtomatično izvesti, temveč da mora vsebinsko o njih odločati s sklepom komisija.