side-text
Luka Mesec, Levica

Minister Luka Mesec ima v četrtek po vrnitvi s službene poti na Danskem, zagovor magistrske naloge, v kateri je med drugim intervjuval Roberta Goloba. Foto: Facebook

Politika

Minister Mesec bo magistriral; razkrivamo, kdo je njegov mentor

Luka Mesec pred zagovorom magistrske naloge, v kateri je opravil vrsto intervjujev, tudi z ministrskimi kolegi in predsednikom vlade Robertom Golobom.

Ta teden bo imel na Fakulteti za družbene vede (FDV) podpredsednik vlade in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec (Levica) - po tem ko je pred trinajstimi leti diplomiral - zagovor magistrske naloge. Njegov mentor je Milan Brglez, državni sekretar na ministrstvu za pravosodje iz kvote stranke SD.

Sogovorniki iz akademskih vod ne pomnijo podobnega primera - torej, da bi si kakšen minister za mentoriranje dogovoril z v vladi po funkciji »podrejenim« državnim sekretarjem. Trije sogovorniki, profesorji z različnih fakultet Univerze v Ljubljani, ob tem ocenjujejo, da bi moral imeti minister Mesec zato ob Brglezu, ker ta mentoriranja ni zavrnil, čeprav bi bilo bolje, da bi ga, tudi somentorja. Tega pa nima.

Gre za pomembno vprašanje integritete in videza nepristranskosti, poudarjajo sogovorniki. In še, da sicer formalno pravilo, ki bi to prepovedovalo, ne obstaja, vendar bi bilo iz etičnih razlogov bolje, če Brglez tega mentoriranja ne bi sprejel. S formalnega stališča torej njuna odločitev ni napačna, z etičnega pa ni primerna, ocenjujejo.

Brglez po naših informacijah sicer ne sprejema prav veliko magistrskih študentov. Državni sekretar nam je to informacijo potrdil.

»V tem trenutku sem mentor dvema,« je razkril za Info360. Od teh dveh je eden minister Mesec.

Na vprašanje, kdaj sta se za mentoriranje z ministrom sploh dogovorila, ali v času te vlade in njunega aktualnega formalnega odnosa, Brglez pravi, da njun dogovor o tem sega v čas, ko je bil še evropski poslanec.

Ljubljana, Centrala SD.Novinarska konferenca SD, na kateri sta kandidata SD na evropskih volitvah Milan Brglez in Neva Grasic predstavila resitve programa SD na evropskih volitvah na temo Varna Evropa, varna Slovenija: Poskrbimo za varne ulice in trge ter mirno resevanje sporov.Kandidat SD Milan Brglez.

Milan Brglez je član SD; svojo politično pot je začel v SMC Mira Cerarja, s katero se je zaradi nesoglasij leta 2018 razšel. Na listi socialnih demokratov je bil leta 2019 izvoljen za evropskega poslanca. Potem, ko mu ni uspelo dobiti še enega mandata, je službo dobil na ministrstvu za pravosodje, ki ga vodi Andreja Katič (SD). Foto: STA

»Za mentoriranje sva se dogovorila že pred časom, je bila pa naloga formalno prijavljena 15. aprila letos,« dodaja državni sekretar in sam poudarja še, da »pri zadevi ni nobene korupcije, tudi glede izbrane teme, to je širitev EU. Za to sem pristojen«.

Milan Brglez je na ministrstvu za pravosodje zaposlen za polni delovni čas, kjer - poudarjajo na ministrstvu - redno in v celoti opravlja vse svoje obveznosti. Delo na fakulteti opravlja izključno v popoldanskem času, izven rednega delovnega časa na ministrstvu, in ga usklajuje tako, da ne vpliva na njegovo prisotnost ali učinkovitost pri delu državnega sekretarja. »Akademske obveznosti opravlja v omejenem obsegu in vedno na način, ki ne posega v njegove naloge na ministrstvu.«

Na spletni strani FDV je zapisano, da Brglez sodeluje na podiplomskem študiju pri predmetih Aktualni izzivi evropske integracije in Evropsko varstvo človekovih pravic.

Brglez na dan Mesčevega zagovora na dopust

Luka Mesec je po izobrazbi diplomant evropskih študij na FDV. Njegov življenjepis razkriva, da je diplomiral leta 2012, na fakulteto pa se je vpisal leta 2007.

Brglez pravi, da si je v četrtek, ko bo po njegovih besedah na FDV zagovor Mesčeve magistrske naloge, vzel dopust.  

»Na ministrski funkciji je imel Luka Mesec dostop do ljudi, do katerih sicer ne bi imel, opravil je nekaj intervjujev z aktualnimi in nekdanjimi odločevalci ter vse to umestil v magistrsko nalogo, ki je po moji oceni solidna,« pravi pred četrtkom.

Brglez nam je še potrdil, da je Mesec v magistrsko nalogo vključil tudi pogovor z aktualno ministrico za zunanje zadeve Tanjo Fajon ter predsednikom vlade Robertom Golobom. 

Sogovorniki iz akademskih krogov opozarjajo, da bo pri tej magistrski nalogi pomemben videz nepristranosti in sestava komisije, ki ne sme biti »prijateljska«. Člana komisije sta sicer Sabina Lange in Damjan Lajh, ki jima politične povezanosti oziroma aktivnosti, ki bi vzbujala morebiti pomisleke, po dostopnih podatkih ni mogoče očitati.

V petek, ko smo na spletni strani fakultete preverjali, ali je datum ministrovega zagovora že javno objavljen, njegovega imena na seznamu nismo našli.

Kot je povedal njegov mentor, bo Mesec imel zagovor v četrtek, 10. julija.

objave zagovorov, FDV

Objave zagovorov magistrskih nalog na FDV so v petek segale do 18. julija; ministrovega imena med njimi takrat (še) nismo našli. Foto: Uredništvo

Minister Mesec molči

Eden najbolj znanih politikov, ki je končal študij v času svojega aktivnega delovanja, je bil sicer tudi nekdanji dolgoletni generalni sekretar LDS Gregor Golobič. Marca 1992 je postal generalni sekretar LDS in ostal na tej funkciji do 2001, ko je odstopil. Februarja naslednje leto je bil izvoljen za predsednika sveta LDS, istega leta, torej leta 2002, je pri 38-ih letih diplomiral. Prav toliko je zdaj star Luka Mesec. 

Med znanimi aktualnimi mentorsko-političnimi pari pa sta notranji minister Boštjan Poklukar, ki se bo ta teden zagovarjal pred poslanci, saj ga je doletela že druga interpelacija ter vplivni Damir Črnčec, ki je zdaj zaposlen kot svetovalec predsednika uprave krovnega upravljalca državnega premoženja SDH.

Poklukar je pri 46-tih letih magistriral leta 2017 na fakulteti za državne in evropske študije v Kranju. Njegov mentor je bil Damir Črnčec, v preteklosti tesni politični sopotnik Janeza Janše in takrat znan po izrazito nestrpnih desničarskih stališčih, ki ga je Poklukar predstavil Marjanu Šarcu. Ta pa ga je nato ob negativno presenečenih koalicijskih partnerjih zaposlil v svojem premierskem kabinetu na funkciji državnega sekretarja za nacionalno varnost. Črnčec je Šarca pospremil tudi na njegovo ministrsko funkcijo v vladi Roberta Goloba pred njegovo izvolitvijo za evropskega poslanca. 

Na vprašanje, kako se je med zahtevnim ministrovanjem in med drugim tudi ob pripravi zahtevne pokojninske reforme Luka Mesec utegnil ukvarjati še z magistrsko nalogo, nismo dobili odgovora, saj se minister na prošnjo za pogovor ni odzval. Tako nismo mogli preveriti, zakaj si je za mentorja pri magistrski nalogi izbral prav državnega sekretarja Milana Brgleza, kaj pravi o pomislekih glede etičnosti tega ravnanja ter kdaj je opravil pogovore z odločevalci, ki jih je vključil v magistrsko nalogo.