Državni protokol je sporočil, da so na državni slovesnosti dobrodošli le praporščaki, ki imajo na vrhu droga državni grb in ne lipovega lista, zvezde ali česa drugega.
Foto:Žiga Živulović jr./F.A.Bobo
Nov zaplet pred državno proslavo; kje je težava zdaj?
Predsednik društva TIGR Primorske, društva za negovanje rodoljubnih tradicij, Goraz Humar je praporščaku društva ter članom upravnega in nadzornega odbora sporočil, da se osrednje slovesnosti ob dnevu državnosti ne bo udeležil. Na slovesnosti ne bo na primer niti predsednika ZZB NOB.
Razlog pa je odločitev glede tega, kateri simboli so na vrhu drogov praporščakov dobrodošli in kateri ne. Kot je namreč sporočil državni protokol, bo dostop na slovesnost mogoč le tistim praporščakom, ki imajo na vrhu droga državni grb.
Lipov list ali zvezda torej na proslavi nista dobrodošla, je sklenil predsednik TIGRA Primorske in spomnil, da se je podobno dogajalo že za časa tretje vlade Janeza Janše.
Na letošnji osrednji državni proslavi ob dnevu državnosti, ki bo v sredo, bosta zbrane nagovorila dva govornika – predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Janša. Tako je odločil koordinacijski odbor za državne proslave, na čelo katerega je vlada postavila Jelka Kacina. »Zdaj je pravi trenutek, da slovenski in evropski javnosti jasno sporočimo, da institucije pri nas delujejo, sodelujejo in celo skupaj nastopajo,« je poudaril Kacin.
Po njegovih besedah v predsedničinem uradu niso nasprotovali temu, da bo svoj govor imel tudi predsednik vlade, medtem ko so v uradu predsednice republike navedli, da je koordinacijski odbor sprejel »takšno odločitev, ki do sedaj ni bila praksa« ter poudarili, da je predstavnica njihovega urafa v koordinacijskem odboru temu skpelu nasprotovala in predlagala, da bi ohranili dosedanjo prakso enega govorca – torej predsednice republike.