
Predsednica uprave RTV Slovenija Natalija Gorščak. Foto: STA
Računsko sodišče: RTV kršila obveznost dobrega poslovanja
Na RTV ne vedo, ali imajo premalo ali preveč zaposlenih, od vlade pa pričakujejo 8,5 milijona evrov.
Medtem ko vodstvo RTV Slovenije išče rezerve za rebalans programsko-produkcijskega načrta in od vlade pričakuje, da ji bo zagotovila dodatnih 8,5 milijona evrov, jim zdaj sive lase povzroča še porevizijsko poročilo Računskega sodišča. To ugotavlja, da je Radiotelevizija Slovenije kršila obveznost dobrega poslovanja.
Računsko sodišče je ob pregledu popravljalnih ukrepov, ki so jih predlagali RTV pri reviziji računskih izkazov in pravilnosti delovanja poslovanja javnega zavoda, ugotovilo, da Radiotelevizija Slovenija v odzivnem poročilu in dopolnitvi odzivnega poročila ni izkazala zadovoljivih popravljalnih ukrepov za odpravo vseh nepravilnosti.
Računsko sodišče ravnanje uprave RTV povečini ocenilo za nezadovoljivo
Pregledali so pet ključnih ukrepov, ki so jih odgovorne osebe RTV s predsednico uprave RTV Natalijo Gorščak na čelu, predstavile v odzivnem poročilu. Dva so ocenili za nezadovoljivo, dva za delno zadovoljiva in enega za zadovoljivega. Porevizijsko poročilo se nanaša na poročilo decembra lani, v katerem so izrekli negativno mnenje o računovodskih izkazih in negativno mnenje o pravilnosti dela poslovanja v letu 2022.
Ne vedo, koliko ljudi potrebujejo, vedo pa, koliko denarja potrebujejo
V oči najbolj bode točka, ki se navezuje na sistematizacijo delovnih mest. Na sodišču ugotavljajo, da v aktu ni določila števila in vrste delovnih mest, ki jih potrebuje za izvajanje nalog po posameznih enotah RTV. Opozorili so, da so že v preteklih letih RTV naložili, da opravi pisno analizo obstoječega stanja in dejanskih potreb po delu redno zaposlenih javnih uslužbencev in honorarnih sodelavcev.
RTV je v odzivnem poročilu navedla, da bo analizo obstoječega stanja dejanskih potreb po delu redno zaposlenih javnih uslužbencev na posameznih delovnih mestih in v organizacijskih enotah izvedla v roku enega leta od začetka postopka analize, a je po oceni računskega sodišča izkazani popravljalni ukrep nezadovoljiv, saj »RTV analize obstoječega stanja in dejanskih potreb po delu redno zaposlenih javnih uslužbencev na posameznih delovnih mestih in v organizacijskih enotah ni izdelala.«
Nezadovoljivi so bili tudi ukrepi, ki so vezani na odpravo nepravilnosti glede zemljiškega stanja nepremičnin. RTV v odzivnem poročilu ni izkazala načrta aktivnosti, ki smo ga zahtevali v revizijskem poročilu za uskladitev zemljiškoknjižnega stanja nepremičnin z dejanskim stanjem, so zapisali in dodali, da »v zemljiški knjigi kot lastnik nekaterih nepremičnin ni vpisana le RTV, temveč tudi drugi subjekti, med drugim Mestna občina Ljubljana in Mestna občina Koper«.
Računsko sodišče je zato v zaključku navedlo, da Radiotelevizija Slovenija v odzivnem poročilu in dopolnitvi odzivnega poročila ni izkazala zadovoljivih popravljalnih ukrepov za odpravo nepravilnosti in da je »v skladu z določbami petega odstavka 29. člena Zakona o računskem sodišču38 in prvega odstavka 37. člena Poslovnika Računskega sodišča Republike Slovenije kršila obveznost dobrega poslovanja.«