
Jelka Godec, vodja poslanske skupine SDS. Foto: Jan Vasilijević
Urška Klakočar Zupančič je hram demokracije spremenila v cirkus
»Sama ne čutim, da bi jaz ali pa naši poslanci spreminjali državni zbor oziroma hram demokracije v cirkus, so ga pa v to spremenili poslanci Gibanja Svoboda, predvsem pri tem prednjačijo predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, Lena Grgurevič in Tamara Vonta,« pravi v pogovoru pred parlamentarnimi počitnicami vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec.
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je bila za poslanko prvič izvoljena leta 2014, za časa tretje vlade Janeza Janše pa je bila državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade. 55-letna političarka je bila pred vstopom v politiko profesorica fizike in matematike. Ni članica nobenega strelskega društva; k včlanitvi vanje je ta teden pozval poslanec SDS Žan Mahnič in močno razburil levico. Sama pa je prepričana, da je s tem le vzpodbudil nujno razpravo o varnosti v Sloveniji.
S petkovo izredno sejo, na kateri boste poslanci odločali o predlogu za umik referenduma o obrambnih izdatkih, se bodo začele parlamentarne počitnice. Kako bo glasovala vaša poslanska skupina? Boste spet špekulativno glasovali, kot so vas obtožili nekateri iz koalicije?
Nič ne vem o špekulativnem glasovanju naše poslanske skupine, mi namreč vedno glasujemo tako, kot se nam zdi prav in ne špekuliramo. Izjava, ki jo omenjate, je izjava Urške Klakočar Zupančič. Naša poslanska skupina bo odločala tik pred glasovanjem, torej v odmoru med obema izrednima sejama bomo odločali, kakšno bo naše stališče oziroma kakšna bo naša odločitev na sami seji.
Mislim pa, da je referendum potreben, če ne drugega zato, da se opravi javna razprava o vprašanjih, ki so povezane z varnostjo Slovenije in Evrope, torej o tem, kaj s slovensko vojsko, kaj oziroma kako z obrambo Slovenije in pa seveda s članstvom v Natu, ki je po našem mnenju vsekakor tista zveza, ki omogoča obrambo Slovenije in Evrope.
Iz vaših besed bi lahko razumeli, da ne boste podprli predloga za umik referenduma.
Pri tem vprašanju bi morala biti enotna koalicija že pri prvem glasovanju in tudi s tega stališča, da koalicija ni enotna, nismo bili na sestanku pri predsedniku vlade na to temo, mi namreč ne bomo reševali težav koalicije. In kot sem že rekla - tik pred samo sejo se bomo odločili kako in kaj.
Zakaj menite, da ni bilo javne razprave? Kako vidite delovanje predsednika vlade?
Moram reči, da predsednik vlade Robert Golob pogosto kaže svoj narcisoidni značaj, v tem primeru pa je to eskaliralo. Tisto, kar on odloči, tisto je najboljše. Ne posluša. Ko pa pride do zagate, bi skliceval sestanke. Tudi v aktualnem primeru je najprej skočil in napovedal referendum o članstvu v Natu, potem sklical ustavne pravnike, pa vrh koalicije in na koncu še predsednike parlamentarnih strank. To bi moral storiti že prej, o vseh teh pomembnih vprašanjih bi se torej morali pogovoriti še pred sprejemom resolucije v državnem zboru; ne gre namreč za kakšno enostavno vprašanje, gre vendarle za varnost Slovenije in Evrope.
Nekateri novinarski kolegi, recimo Primož Cirman s portala Necenzurirano ocenjujejo Golobovo potezo kot dobro, trdi, da ste bili v opoziciji oziroma predsednik vaše stranke Janez Janša deležni pritiskov iz tujine in da so nekateri predstavniki opozicije romali na ameriško veleposlaništvo.
Gospod Cirman ima zelo bujno domišljijo. Verajmem, da so bili pritiski različnih veleposlanikov, ampak, bili so pritiski na predsednika vlade zaradi njegove nepremišljene poteze in izjave, da se pač razpiše referendum o Natu v teh razmerah, v katerih smo danes v Sloveniji in Evropi. Sama nisem v tej zgodbi čutila nobenega pritiska, kolikor vem, tudi naši poslanci ne in tudi predsednik naše stranke ne. SDS ni spreminjala svojih stališč in se ni potegnila nazaj.
Predsednica državnega zbora pravi, da komaj čakate, da namočite prste v marmeladi pri orožarskih poslih.
Poznam to njeno izjavo, ne vem pa, kaj z njo pravzaprav misli. So pa sicer njene izjave pogosto neracionalne, izrečene v neki ihti. Njo bi morali vprašati, kaj s tem misli, vsekakor pa se je na seji državnega zbora videlo, da je v bistvu zelo zaskrbljena glede glasovanja o predlogu za referendum o obrambnih izdatkih, ko je žugala tudi koalicijskim poslancem, da naj pazijo, kako bodo glasovali, ker lahko pride do razpada vlade.
SDS je naklonjena članstvu Slovenije v Natu in zavedate se potrebe po višanju obrambnih izdatkov. Pomembno vprašanje pa je, od kod bo Slovenija ta sredstva dobila. Nekateri ekonomisti opozarjajo, da bo potreben družbeni dogovor, kajti Slovenija se bo ob tolikšnem financiranju obrambe, morala nečemu odpovedati.
V poslanski skupini SDS o tem nismo razpravljali, vprašanje, kako se bodo stvari odvijale naprej, je najprej vprašanje za vlado.
Ampak, poslanci boste odločali o proračunu!
Kar se tiče pa proračuna, je na sedanji vladi, da ta proračunska sredstva razporedi tako, da bo zagotovila tisto, kar so se pač zavezali v Evropi. Kje bo vlada vzela? Nekaj tudi na račun rahljanja fiskalnega pravila, je pa dejstvo, da ta vlada na veliko troši denar po nepotrebnem, določena področja imajo prostor za varčevanje.
Vsekakor je jasno, da varčevanja ne more biti na področju zdravstvenega sistema oziroma zdravstva ali pa tudi na področju drugih pravic, ki so zagotovljene.
Spet ciljate nevladnike?
Vsekakor je to eno od področij, kjer so prihranki mogoči. Poglejte si te javne razpise, kjer gre tudi po deset milijonov evrov za nevladne organizacije. Da ne bo pomote, ko govorim o nevladnikih, naj bo jasno, da ne govorim o gasilcih, ampak mislim, da je pri projektih, povezanih na primer s podsaharsko Afriko in tako naprej, kar nekaj sredstev, ki bi jih bilo mogoče privarčevati.
Zdi se, da poslanci spreminjate državni zbor v cirkus, pri tem verjetno pripomore tudi sama predsednica državnega zbora s svojim obnašanjem?
Popravila vas bom, ker ste rekli, da poslanci spreminjamo državni zbor v cirkus - sama namreč ne čutim, da bi jaz ali pa naši poslanci spreminjali državni zbor oziroma hram demokracije v cirkus, so ga pa v to spremenili poslanci Gibanja Svoboda, pri tem predvsem prednjačijo predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič ter poslanki Lena Grgurevič in Tamara Vonta.
Poslanka Vonta je med razpravo Žana Mahniča kazala osle, sam pa je predsednico državnega zbora poslal psihiatru ...
Poslanec Mahnič predsednice ni poslal k psihiatru, povedal pa je, da ni psihiatra, ki bi jo pozdravil glede na njeno situacijo. Če zadeve opazujete od blizu, kot jih opazujem sama, lahko rečem, da stojim za to njegovo izjavo.
Ker pravite, da nismo nikoli sprožili nekega postopka glede predsednice državnega zbora, naj vas spomnim, da smo sprožili postopek za njeno razrešitev in pri tem nismo bili uspešni. Koalicija si torej vendarle želi takšno predsednico državnega zbora, kjer danes lahko opazujemo neprimerne izjave, neprimerno obnašanje predvsem do opozicijskih poslancev, jemanje besede, predlog za odvzem besede ... Moram reči, da še nismo imeli mandata, v katerem bi predsednik državnega zbora predlagal glasovanje o tem, da se poslancu odvzame beseda.
Kar danes gledajo državljani, je res neprimerno in moram reči, da me je sram in da sem žalostna zaradi tega, kar se dogaja s hramom demokracije.
Nihče nikogar ne more tako diskreditirati, kot se lahko sam, tako predsednica državnega zbora, kot tudi drugi poslanci Gibanja Svoboda vedo, da se jim bliža konec. Zato tudi takšni izpadi.
Ste članica kakšnega strelskega društva?
Žal ne.
Zakaj tako pravite? Če govorite o odgovorni politiki, ki naj se ukvarja z vsebino, je objava vašega poslanca Žana Mahniča na družbenem omrežju X s pozivom k oboroževanju po vašem mnenju odgovorna politika?
O njegovi objavi jaz ne bi govorila, to vprašajte gospoda Mahniča.
Sprašujem vas po vašem mnenju.
Žan Mahnič je opozoril na tisto, kar danes v državi vemo vsi, to pa je, da se varnost zmanjšuje, da policija ne reagira, da zakoni oziroma pravna država ne veljajo za vse enako ... S to provokativno izjavo oziroma zapisom, ki ga omenjate, je sprožil torej odziv in dosegel odziv, da se danes pogovarjamo o varnosti, o enakosti pred zakonom, o silobranu, o tem, da se pač državljani očitno bodo morali braniti sami, saj jim policija ne zagotavlja varnosti, ki jo pričakujejo in so do nje upravičeni.
Slovenija velja sicer za varno državo, kar kažejo tudi mednarodne primerjave.
Še enkrat pravim, da je bilo s to objavo sproženo vprašanje, o katerem bi se morali že tudi davno pogovarjati, torej o varnosti slovenskih državljanov. Lahko je Slovenija varna država za tujce oziroma za tuje turiste. Marsikateri turist vam bo dejal, da je v Sloveniji res varno, da se počuti varno, ampak naši državljani se ne počutijo tako - kaj pa pravijo pretepeni kmetje, pretepeni učitelji? Ali pretepeni župan?
Ste morda gledali poročila na komercialni televiziji Pop TV, kjer je v pogovoru z novinarjem poslanec Mahnič povedal nekaj v smislu, da je šlo za provokacijo, ker bodo parlamentarne počitnice in poslanci ne boste nastopali v medijih, volitve pa se bližajo.
Ne, nisem imela časa pogledati tega prispevka. Če so to poslančeve izjave, morate torej vprašati njega. Po mojem mnenju pa je vendarle dobro, da se je sprožila debata o varnosti v Sloveniji.
Vaš »naravni« koalicijski partner NSi ima težave, štirje člani stranke so kazensko ovadeni. Vi sicer zdaj govorite o koaliciji z volivci, ampak čez nekaj mesecev boste morali, če boste morebiti sestavljali vlado, govoriti tudi o koaliciji z drugimi političnimi strankami. Kakšno koalicijo bi si želeli?
Želela bi koalicijo oziroma vlado, ki bo enotna in zelo močna. Želim si takšne vlade, ki bo povsem drugačna od sedanje in bo delala za državljane in se bo ukvarjala z razvojem Slovenije, z infrastrukturnimi projekti in drugimi projekti, ki bodo dvignili Slovenijo na višjo raven, da nas ne bodo tako hitro prehitevale višegrajske države.
Želim si večinsko vlado. Kako bo dejansko, bomo seveda videli po volitvah, koalicij ne bomo sklepali vnaprej, volivci bodo odločili in po volitvah se bo videlo, kako sestaviti vlado.
Predsednik vlade je ta teden v parlamentu izjavil, da je vladi uspelo najti ravnotežje med javnimi storitvami za ljudi in davki. Se strinjate?
S to oceno se seveda ne morem strinjati. Če pogledamo le par stvari, vidimo, da njegove besede ne držijo.
Na primer davek oziroma obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki se pobira od začetka tega meseca, hkrati pa se zakona ne uveljavlja. Ljudje nimajo dostopa do dolgotrajne oskrbe, predsednik vlade obljublja, da bodo vsi lahko dobili posteljo v domu starejših ... Poglejte še eno zavajanje - govorim o uvedbi novega obveznega prispevka za zdravstveno zavarovanje. Ali se je po njegovi uvedbi zgodila kakšna sprememba? Obljubljali so ukinitev prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki je postal nov obvezni prispevek, zdravstveni sistem se ni izboljšal, ljudje ne pridejo prej do kakovostnejše zdravstvene obravnave. Čakalne dobe se podaljšujejo, zdaj imamo že več kot 150 tisoč ljudi brez opredeljenega zdravnika in še kaj bi lahko naštela.
Kaj pa menite o predlogu o progresiji pri obveznem dopolnilnem zdravstvenem prispevku, ki je bil vložen v parlamentarno proceduro?
Mislim, da vsak državljan z veseljem plača nek davek, če za to dobi nazaj tisto, kar pač mu je obljubljeno oziroma naj bi mu bilo zagotovljeno.
Pobirajo se prispevki za zdravstvo in če bodo uvedli še progresijo, bodo po mojem mnenju imeli ljudje dovolj te »solidarnosti«, saj bodo na mesec plačevali še več, a bodo hkrati še vedno v čakalni vrsti ali pa bodo plačali še posebej za obravnavo v zasebnem zdravstvu. Za zdaj se zdi predlog popolni nesmisel, saj sorazmerja med plačanimi davki oziroma prispevki in dobljenimi javnimi storitvami ni.
Preiskovalna komisija, ki jo vodi poslanka Gibanja Svoboda Tamara Vonta, je pripravila vmesno poročilo, ki pravi, da je stranka SDS med letoma 2020 in 2022 z javnim denarjem domnevno nezakonito financirala s stranko povezane medije.
Naša poslanska skupina nima članov v tej komisiji. Najprej jo je vodila Mojca Šetinc Pašek in večina naših poslancev je bila predlagana za priče, to pa pomeni, da niso mogli sodelovati v preiskovalni komisiji.
To, za kaj gre v bistvu pri tej preiskovalni komisiji, je povedala že Mojca Šetinc Pašek sama, ko je povedala, da je bila politično ustanovljena, da se očrni opozicijo. Prebrala sem sicer sklepe komisije, gre za domneve, bom rekla tudi za nekakšne subjektivne razlage. A, kot rečeno, pri tej zgodbi ne sodelujemo.
Prisluhnite celotnemu pogovoru novinarke Suzane Kos z vodjo poslanske skupine SDS Jelko Godec, v kateremo smo jo med drugim vprašali še, ali je užaljena, ker ni več podpredsednica stranke, kaj pravi o preiskovalni komisiji za Gen-I in Golobovemu Star Solarju ter kako komentira nepremičninske posle generalnega sekretarja stranke SDS.