
Urška Klakočar Zupančič, predsednica državnega zbora, s spremembo pravilnika o mednarodnem sodelovanju, radira opozicijo. Foto: Državni zbor/Matej Sušnik
Urška Klakočar Zupančič spet v akciji
Z vprašljivim manevrom do ustanovitve skupine prijateljstva s Palestino. Podpisi opozicijskih poslancev ne bodo več potrebni.
»Kot sem povedal že v vaši oddaji V središču, se pod vodenjem Urške Klakočar Zupančič v državnem zboru dogajajo stvari, ki kažejo izigravanje pravil v državnem zboru, čeprav bi se morali njihovih sprememb lotevati s tresočo roko. Predsednica državnega zbora zadeve uzurpira in na svojo roko ter s pomočjo koalicije spreminja parlamentarna pravila, ki bi jih po mojem mnenju veljalo spreminjati z dvotretjinsko večino,« komentira za Info360.si pred ponedeljkovim kolegijem predsednice podpredsednik državnega zbora Danijel Krivec (SDS).
V nedavnem pogovoru na Info360 je sicer Krivec navedel vrsto kritik na račun aktualnega vodenja državnega zbora.
Pri Urški Klakočar Zupančič bodo namreč jutri na kolegiju predstavniki poslanskih skupin obravnavali tudi predlog, da se v pravilniku o mednarodni dejavnosti državnega zbora črta pogoj zastopanosti opozicijskih poslancev v skupinah prijateljstva. Skupine prijateljstva bi tako lahko ustanavljali tudi samo vsakokratni vladajoči, sodelovanje opozicije pa ne bo več potrebno.
Gre za posledico junijskega neuspešnega poskusa o ustanovitvi skupine prijateljstva s Palestino na odboru za zunanjo politiko.
Ker med podpisniki za ustanovitev te skupine ni bilo nobenega opozicijskega poslanca, predlog namreč ni izpolnjeval pogojev.
Pod predlog za ustanovitev skupine prijateljstva s Palestino se je podpisalo deset članov poslanske skupine Gibanja Svoboda, en poslanec SD, štirje poslanci Levice, en član poslanske skupine madžarske in italijanske narodne skupnosti ter dva nepovezana poslanca Mojca Šetinc Pašek in Miha Kordiš.
Skupino prijateljstva je doslej ustanovil odbor za zunanjo politiko (OZP) na predlog poslancev. Pri tem pa so morali člani skupine prihajati iz vsaj polovice poslanskih skupin - trenutno to pomeni štirih, - in sicer tako koalicijskih kot opozicijskih.
Februarja pa je neuspešno - s poslancem Gibanja Svoboda Miroslavom Gregoričem - napovedoval ustanovitev skupine prijateljstva z Rusijo Dejan Kaloh, nekdanji poslanec SDS. Po Kalohovem mnenju bi s tem »lahko slovenski poslanci prispevali k miru v Ukrajini in diplomaciji«. V državnem zboru je sicer v preteklosti že delovala skupina prijateljstva z Rusijo, a so jo po začetku ruske invazije v Ukrajini leta 2022 razpustili.