
Robert Golob je za danes sklical mini koalicijski vrh, še pred njim pa zavrnil predlog Levice za posvetovalni referendum o višjih vlaganjih v obrambo.
Le ministri Gibanja Svoboda proti referendumu o povišanju sredstev za Nato
Vlada je na današnji dopisni seji s preglasovanjem največje koalicijske stranke sprejela mnenje o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov Slovenije, ki ga je državnemu zboru predložila in skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim Matejem T. Vatovcem, vodjem poslanske skupine stranke Levica.
Vlada razpisa posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov Republike Slovenije ne podpira. Po naših informacijah so za tak sklep glasovali le ministri Gibanja Svoboda, medtem ko so bili v SD in Levici proti in posvetovalni referendum podpirajo.
Skupina poslank in poslancev, s prvopodpisanim Matejem T. Vatovcem, je na vlado naslovila predlog za razpis posvetovalnega referenduma, saj meni, da je treba v času zaostrovanja mednarodnih odnosov in nevarne tekme v oboroževanju vztrajati na jasnem mirovniškem stališču ter zunanjo politiko graditi na načelih solidarnosti, spoštovanja človekovih pravic in mirnega sožitja med narodi – ne na logiki oboroževanja in podrejanjem interesov Nata in drugih vojaških sil. Nadalje navajajo, da predlog posvetovalnega referenduma temelji na vprašanju, ki ima dolgoročne politične, finančne in varnostne posledice ter presega ovir rednega zakonodajnega postopka. Po njihovem mnenju gre zato za odločitev, o kateri bi morala odločati celotna družba.
O predlogu za razpis referenduma bodo poslanci predvidoma odločali v petek na izredni seji. Da bi bil predlog uspešen, bi ga morala podpreti večina poslancev. SD je danes na seji odbora za obrambo napovedala, da bo predlog Levice podprla.
»Javnost te pobude za referendum ne bo razumela na način obravnave problematike varnosti, pač pa na način političnega opredeljevanja,« je ob tem opozoril minister za obrambo Borut Sajovic (Gibanje Svoboda) in poudaril, da tudi zato referendumu nasprotuje.
Vlada pa meni, da zaradi povečane nepredvidljivosti in znatnega poslabšanja mednarodnega varnostnega okolja, trajajoče vojne v Evropi, izrazito negativnimi prihodnjimi varnostnimi trendi, je ustrezno, povečano in premišljeno investiranje v obrambo ter bolj ambiciozen razvoj nacionalnega obrambnega sistema ključnega pomena, še posebej z vidika zapolnitve desetletne razvojne vrzeli na področju obrambe, ki je nastala zaradi podhranjenosti in nezadostnih vlaganj v lastno varnost in obrambo v preteklosti.
Razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov bi bil po mnenju vlade v nasprotju z nacionalnovarnostnimi in obrambnimi interesi ter temeljnimi strateškimi in planskimi dokumenti Slovenije na področju obrambe in varnosti.