
Medtem ko se je predsednica države v Slovenijo vrnila takoj po pogrebu papeža, pa ni znano, kdaj in kako sta se vrnila predsednik vlade in njegova partnerka. Sta potovala naprej na kratek oddih? Foto: STA
Zakaj Pirc Musar in Golob na papežev pogreb nista letela skupaj?
Konec aprila sta se predsednica republike Nataša Pirc Musar in Robert Golob udeležila pogrebne slovesnosti ob smrti papeža Frančiška. Kljub temu da sta imela isti cilj, sta tja potovala vsak zase. Zakonca Pirc Musar sta v Rim in nazaj letela z vladnim falconom, medtem ko sta premier in njegova partnerka v Rim letela s komercialnim letom družbe ITA Airways. Iskali smo pojasnila, zakaj.
Ožjo delegacijo, ki se je v soboto 26. aprila v Vatikanu udeležila uradnega pogrebnega protokola, so sestavljali Nataša Pirc Musar, dr. Robert Golob, dr. Aleš Musar, soprog predsednice Republike Slovenije, Tina Gaber, partnerka predsednika vlade, in Franc But, veleposlanik pri Svetem sedežu. Sestava delegacije je bila določena s sklepom Vlade in je sledila usmeritvam organizatorjev pogrebne slovesnosti.
Predsednika vlade so na službenem potovanju spremljali še Petra Aršič, državna sekretarka v njegovem kabinetu, dva varnostnika in uslužbenka protokola. V Rim je odpotoval v petek popoldne in program začel v poznih popoldanskih urah s poklonom preminulemu papežu v baziliki sv. Petra v Vatikanu.
Predsednica republike je v Rim poletela z vladnim falconom, in sicer po proslavi, ki se je je udeležila ob dnevu upora proti okupatorju v Tržiču. V predsedničinem kabinetu so ob tem dodali, da se predsednik vlade te proslave ni udeležil.
»Predsednica republike se je v Slovenijo, prav tako z vladnim letalom, vrnila takoj po pogrebu, v soboto, 26. aprila 2025. V Vatikanu jo je, poleg soproga, spremljal še predstavnik službe za protokol. Stroški potovanja za predsednico in soproga niso nastali.« Končnih podatkov o stroških nočitve s strani slovenskega veleposlaništva v Vatikanu še niso prejeli.
Urniki krivi za ločeno potovanje
Glede na to, da sta Pirc Musar in Golob potovala v Vatikan na isti dogodek, nas je zanimalo, zakaj nista potovala skupaj. V kabinetu so pojasnili, da je bila njuna pot organizirana ločeno zaradi različnih urnikov in protokolarnih obveznosti in da drugih razlogov za ločeno potovanje ni.
»V Republiki Sloveniji ne obstajajo varnostni ali protokolarni predpisi, ki bi določali skupno ali ločeno potovanje najvišjih predstavnikov države. Kadar okoliščine to omogočajo, se predstavniki državnega vrha na uradne poti tudi odpravijo skupaj – kot na primer ob nedavni poti na otvoritev olimpijskih iger v Parizu, kjer sta predsednica republike in predsednik vlade z delegacijo potovala z isto redno letalsko linijo.«
Ker sta potovala vsak zase, so nastali določeni stroški. Premierjev kabinet pojasnjuje, da je cena za enosmerne vozovnice za vse tri člane delegacije znašala 479,13 evra. Stroške nočitev je krilo Veleposlaništvo Republike Slovenije pri Svetem sedežu, Kabinet predsednika vlade pa jih bo refundiral ministrstvu za zunanje in evropske zadeve po prejemu ustreznega zahtevka.
Informacija, da sta v Rim letela ločeno, prihaja v času, ko se je v političnih krogih razširila ideja, da bi Slovenija potrebovala še enega falcona. Idejo o nakupu drugega falcona v sklopu večmilijonskega dviga obrambnih izdatkov je podprl tudi obrambni minister Borut Sajovic, medtem ko je bil prvak opozicijske SDS do te ideje na omrežju X precej kritičen.
Cena ure letenja z letalom falcon je določena s sklepom vlade in znaša 4028,49 evra brez davka. S falconom lahko potuje 10 potnikov (vključno s posadko). Podatki o vseh letih z vladnim letalom falcon od leta 2018 naprej so objavljeni na povezavi.
Tja z najcenejšim ponudnikom, kako pa nazaj?
Kabinet je pojasnil še, da je bil letalski prevoznik izbran na podlagi najugodnejše ponudbe, ki so jo prejeli izmed štirih ponudnikov, s katerimi imajo sklenjen okvirni sporazum za nakup letalskih vozovnic.
»Povpraševanje smo poslali vsem štirim ponudnikom, izbran pa je bil najugodnejši – agencija Oskar d.o.o. Polet je bil opravljen s prevoznikom ITA Airways. Kot smo že pojasnili, so bile naročene in kupljene enosmerne vozovnice.« Okvirni sporazum za nakup letalskih vozovnic imajo še s podjetji Airpass, Navigatio in Promo Global.
Kako, kdaj in na čigave stroške sta se premier Robert Golob in njegova partnerka Tina Gaber vrnila v Slovenijo, ni znano.