side-text
Fotografija je bila ustvarjena z umetno inteligenco

Ozempica brez pravih medicinskih indikacij ni pametno jemati. To lahko pusti resne posledice na zdravju. (Fotografija je bila ustvarjena z umetno inteligenco.)

Zdravstvo

Skrb vzbujajoče: kar 8 odstotkov odmerkov Ozempica predpišejo zdravniki brez specializacije

Poraba zdravila z učinkovino semaglutid, ki je izredno učinkovita pri zniževanju telesne teže, je od leta 2019, ko je prvič doseglo slovenski trg, skokovito naraščala, lani pa se je ustalila. A zdravilo, ki je namenjeno sladkornim bolnikom, še vedno v preveliki meri predpisujejo zdravniki, katerih specialnosti z zdravljenjem sladkorne bolezni nimajo zveze. Zdravilo se torej še vedno zlorablja za potrebe hitrega hujšanja, nadzorov pa je premalo.

Leta 2019 je bilo izdanih 4.288 pakiranj zdravila Ozempic, leta 2023 že 106.039, lani pa 102.958. Večina ga je bilo predpisanega na zeleni recept, kar pomeni, da je stroške zanj v celoti kril Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Lani so izdatki za to zdravilo znašali skoraj 5,5 milijona evrov, dober milijon pa so zanj iz lastnega žepa prispevali posamezniki, ki so jim zdravilo predpisali na beli recept.

Število izdanih pakiranj zdravila Ozempic 

  zeleni recept beli recept vrednost v evrih
2023 91.349 15.427 6.760.740
2024 86.978 15.980 6.460.761

Kljub temu da se je poraba omenjenega zdravila v zadnjem letu ustalila, pa je skrb vzbujajoče, da se trend predpisovanja Ozempica s strani zdravnikov brez formalnih podiplomskih znanj ni znižal. Lani so taki zdravniki na zeleni recept predpisali kar 8,2 odstotka definiranih dnevnih odmerkov Ozempica.

Zdravniki brez formalnih podiplomskih znanj so tisti, ki so zaključili osnovni študij medicine in so pridobili naziv doktor medicine, vendar še niso specialisti. Recepte lahko pišejo, če so opravili pripravništvo in strokovni izpit.

Zdravilo Ozempic, ki je v prvi vrsti namenjeno zdravljenju sladkorne bolezni, poleg zdravnikov brez specialnosti predpisujejo tudi dermatovenerologi, plastični kirurgi, specialisti medicine dela, prometa in športa … torej vsi taki, ki niso specializirani za zdravljenje sladkorne bolezni.

Na beli recept pa so 6,7 odstotka dnevnih odmerkov predpisali zdravniki brez specialnosti in kar 4,5 odstotka dnevnih odmerkov zdravniki, katerih identiteta ni znana. 

Pri predpisovalcih lahko pride do neidentifikacije predvsem v primerih, ko zdravnik ni vpisan v Register izvajalcev zdravstvene dejavnosti in delavcev (RIZDDZ) v zdravstvu, zato v teh primerih ni mogoče določiti njegove specialnosti.

»Zelo verjetno gre v teh primerih za izdaje zdravila Ozempic tujim državljanom/zavarovancem, kjer je tudi predpisovalec tuji zdravnik, ki seveda nima RIZDDZ šifre,« sopojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Omejitve pri predpisovanju tega zdravila so jasne. V Centralni bazi zdravil piše, da je Ozempic namenjen bolnikom s sladkorno boleznijo tipa 2 ob maksimalnih odmerkih dvotirne peroralne terapije, ki imajo indeks telesne mase enak ali višji od 30 kg/m2; le, če je prišlo do znižanja glikiranega hemoglobina za več kot eno odstotno točko v 6 mesecih po uvedbi zdravljenja. Poleg tega je namenjeno še bolnikom, ki jim je treba zdravljenje z inzulinom odložiti zaradi narave poklicnega dela.

Splošno znano je, da pri predpisovanju tega zdravila prihaja do zlorab in da se ga predpisuje mimo opisanih omejitev. Obstajajo primeri, ko zdravniki predpisujejo zdravilo sebi, svojim bližjim, znancem ali prijateljem samo zato, ker so ti sicer zdravi, a bi radi hitreje izgubili kakšen odvečen kilogram.

Ukrepanj zoper tako početje pa je (pre)malo.

Zgolj en nadzor Zdravniške zbornice

ZZZS je na tem področju v okviru nadzorov v preteklih letih odkril le nekaj nepravilnosti, zaradi katerih je zavrnil predpis tega zdravila pri posameznih bolnikih, ki niso izpolnjevali omejitve predpisovanja na zeleni recept.

Skladno z vladno uredbo so v takih primerih predpisane globe, in sicer za vsak prekršek 200 evrov za pravne osebe in 50 evrov za odgovorne osebe (zdravnike, ki neutemeljeno predpišejo zdravilo).

Če na primer zdravnik neupravičeno predpiše zdravilo petim pacientom na pet receptov, to pomeni 5 prekrškov in petkratno globo.

Obseg odkritih nepravilnosti pri predpisovanju na zeleni recept (v breme ZZZS) torej ni velik, posebej ločeno statistično pa tega na ZZZS ne spremljajo.

»Ocenjujemo, da je bil obseg nepravilnosti večji pri predpisovanju na beli recept, kjer sta sicer za nadzor pristojna JAZMP in Zdravniška zbornica Slovenije.«

Na Zdravniški zbornici Slovenije so v povezavi z zdravilom Ozempic izvedli le en izredni strokovni nadzor v zvezi z enim zdravnikom. Odbor za strokovno-medicinska vprašanja, ki je preučil poročilo nadzorne komisije, strokovne napake ni ugotovil!

Kot smo izvedeli, pa ta nadzor ni bil povezan z delom zdravnika iz Celja, zoper katerega je Nacionalni preiskovalni urad decembra 2024 podal kazensko ovadbo, ker je s pisanjem belih receptov, preprodajal zdravju škodljiva zdravila in prepovedane droge.

62,14 evrov stane eno pakiranje Ozempica (0,25 mg raztopina za injiciranje), ki zadošča za en mesec (vsebuje štiri injekcije). Na črnem trgu morate zanj odšteti 300 evrov ali več, pri čemer se ne ve, ali gre za ponaredek.

JAZMP prejme več prijav kršitev

Na Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke so v zvezi z Ozempicom v začetku tega tedna spisali Obvestilo v zvezi z nelegalno prodajo in nakupi zdravil z učinkovino semaglutid prek medmrežja.

V zadnjih letih namreč glede tovrstnih zdravil prejmejo tudi več prijav kršitev.

»Prijave, ki jih prejmemo tako od fizičnih kot od pravnih oseb, zajemajo tudi nelegalno prodajo zdravil s semaglutidom prek spletnih trgovin. Poleg nelegalne prodaje semaglutida preko spletnih trgovin smo zaznali tudi nekaj primerov nelegalne prodaje zdravil z učinkovino semaglutid preko spletnega portala Bolha, preko Facebooka in prek spletnih forumov, tudi s strani fizičnih oseb.«

Javnost so zato obvestili, da se zdravila s semaglutidom lahko izdajajo le na recept, prav tako ni dovoljena kakršnakoli prodaja ali preprodaja zdravil prek spleta.

Izdaja zdravil s semaglutidom je dovoljena le na recept v fizičnih lekarnah

Le tako boste varni tudi pred ponaredki, na pojav katerih je že v lanskem letu opozorila Evropska agencija za zdravila.

Svetovna zdravstvena organizacija je junija lani izdala opozorilo, da uporaba ponarejenega Ozempica lahko povzroči neučinkovito zdravljenje bolnikov zaradi nepravilnega odmerjanja, kontaminacije s škodljivimi snovmi ali uporabe neznanih ali nadomestnih sestavin.

Lahko predstavlja druga resna tveganja za zdravje zaradi načina dajanja, t.j. subkutanega (podkožnega) injiciranja, ki lahko ogroža življenje

Nekateri bolniki so bili po uporabi ponarejenih različic zdravila hospitalizirani, pri čemer so poročali o hipoglikemiji in epileptičnih napadih kot možnih resnih neželenih učinkih.

Stranske učinke pa ima tudi uporaba originalnega Ozempica 

Sharon Osbourne pred in po jemanju Ozempica.

Sharon Osbourne pred in po jemanju Ozempica.

Zvezdnica Sharon Osbourne se s posledicami uporabe tega zdravila bori še danes. Sprva je bila z rezultati zadovoljna, saj je v štirih mesecih izgubila kar 19 kilogramov. Vendar pa je pozneje ugotovila, da je zdravilo preveč vplivalo na njen metabolizem. Borila se je s slabostjo, povečano žejo in izgubo apetita. Pri nekaterih uporabnikih se lahko pojavijojo tudi bruhanje, driska in bolečine v trebuhu. 

Izključeni niso niti resnejši stranski učinki, kot so: vnetje trebušne slinavke, nizek krvni sladkor (ta lahko vodi do omotice, zmedenosti ali celo izgube zavesti), poslabšanje vida, rak ščitnice.