
Celjska bolnišnica in ljubljanska Psihiatrična klinika sta imeli nedavno nazaj nekaj zanimivih stičnih točk.
Skupne točke psihiatrične bolnišnice Ljubljana in celjske bolnišnice: isti predsednik svetov, odvetniška družba in strokovnjak za korporativno varnost
Gre pri omenjenih treh stičiščih med celjsko bolnišnico in ljubljansko psihiatrično kliniko za gola naključja ali je med njimi vezni člen znani poslovnež Tomaž Subotič, v hiši katerega je svoj dopust preživljal predsednik vlade Robert Golob?
V letih, ko je bil prvi mož svetov celjske bolnišnice in Psihiatrične bolnišnice Ljubljana poslovnež Tomaž Subotič, so se v obeh ustanovah odločili sodelovati z Odvetniško družbo Zidar Klemenčič, za korporativno varnost pa so angažirali Gregorja Kovača. Zgolj naključje?
Subotič je bil v svet zavoda SB Celje imenovan septembra 2022, Odvetniška družba Zidar Klemenčič pa je prvi račun za svoje storitve v tej bolnišnici izdala januarja 2023 (4 mesece po Subotičevem imenovanju), in sicer za odvetniške storitve z dne 21. decembra 2022.
Kot so povedali v celjski bolnišnici, so z odvetniško družbo Zidar Klemenčič začeli sodelovati leta 2022, »ker je ugledna pisarna z izkušenimi strokovnjaki na različnih pravnih področjih.«
Pogodba o pravnem svetovanju in zastopanju med SB Celje in Odvetniško družbo Zidar Klemenčič je bila sklenjena in se je začela uporabljati s 1. decembrom 2022, s strani obeh pogodbenih strank pa je bila podpisana 21. decembra 2022.
V svet javnega zavoda Univerzitetna psihiatrična klinika Ljubljana je bil Subotič imenovan junija 2023, julija 2024 (leto dni po imenovanju Subotiča) pa je Odvetniška pisarna Zidar Klemenčič omenjeni kliniki izdala prvi račun za odvetniške storitve.
342.439,84 evra je v obdobju februarja 2023 – april 2025 Odvetniška pisarna Nine Zidar Klemenčič prejela od celjske bolnišnice, 38.316,24 evra pa je v obdobju julij 2024 - december 2024 dobila od ljubljanske Psihiatrične klinike.
A odvetniška pisarna in predsednik sveta zavodov nista bili edini stični točki med omenjenima javnima zavodoma. Ta je povezoval tudi strokovnjak za korporativno varnost. Še eno naključje?
Gregor Kovač, sodni izvedenec za forenzično – kriminalistične tehnične preiskave je vrsto let delal v policiji, nato se je zaposlil v Službi za korporativno varnost v ljubljanskem kliničnem centru. Tam je bil zgolj tri mesece – od septembra do decembra 2022, ko so z njim podpisali sporazum o prekinitvi delovnega razmerja. Zaposlitev je dobil v SB Celje, kjer je postal vodja službe za korporativno varnost, kasneje pa je začel sodelovati še z ljubljansko psihiatrično kliniko.
Prvi račun je psihiatrični kliniki izdal decembra 2024 (fotografija spodaj), do zdaj pa je od te ustanove na podlagi pogodbenega sodelovanja prejel 6.405 evrov.
Investicije v varnost po finančni spletni prevari
Kovač je za Info360 povedal, da je s Psihiatrično kliniko začel sodelovati zaradi očitkov, povezanih z domnevnimi nasilnimi dogodki v tej bolnišnici, nekdanji direktor Bojan Zalar pa je dejal, da so strokovnjake za varnost začeli iskati, ko se jim je jeseni 2023 zgodilo, da so v tujino na sumljiv račun pomotoma nakazali okoli 43 tisoč evrov za kongres, ki ga v resnici ni bilo. Čeprav so hitro ugotovili, da so to storili na podlagi napačnih podatkov, je bil denar že izgubljen. Šlo je za ciljni napad prek zlonamernih sporočil, t. i. phishing.
Za spletno goljufijo je bila odgovorna kriminalna združba, ki naj bi prek računa v portugalski banki v zadnjem času oškodovala več subjektov, so tedaj poročali mediji.
Da so se prav zaradi te spletne goljufije odločili okrepiti varnostne mehanizme, je potrdil tudi zdaj že nekdanji prvi mož sveta zavoda Subotič. Dejal je, da njegovi predlogi niso bili v smislu, naj se za to področje najame Kovača:
»Lahko pa sem morda dejal, da naj se zadeva uredi na način, kot je urejena v Celju.«
Kot tamkajšnji svetnik je bil namreč seznanjen, da je bilo tam za varnostne vidike dobro poskrbljeno.
Na kakšen način so izbrali prav Kovača, nam takratni direktor psihiatrične klinike Bojan Zalar ni vedel odgovoriti. Po spominu je dejal, da so zbrali nekaj ponudb. Na vprašanje, koliko ponudb so dobili, je dejal, da se mora v zvezi s tem natančneje pozanimati, a nam informacij kasneje ni posredoval. Povejmo, da je v času našega pogovora vodilni položaj na kliniki kot vršilec dolžnosti ravno prevzel Damijan Perne.
Kovač je dejal, da vezni člen pri opisanem sodelovanju ni bil Subotič. Kot se spomni, so ga v zvezi s sodelovanjem na Psihiatrični kliniki kontaktirali iz ICS - Instituta za korporativne varnostne študije.
»Vedeli so, da imam že nekaj izkušenj iz zdravstvenih ustanov. Sodelujem tudi z medicinsko fakulteto.«
Medicinska fakulteta, na kateri med drugim predava tudi Zalar, mu je januarja letos plačala okoli 700 evrov.
Kovač je še povedal, da je bilo področje varnosti na psihiatrični kliniki izjemno podhranjeno. Vzpostavil je videonadzorne sisteme, razne pravilnike ...
Osumljen kaznivega dejanja, zadeva zavržena
V UKC Ljubljana so povedali, da je bila zoper Kovača februarja 2023 na PU Ljubljana – Sektor za gospodarsko kriminaliteto podana naznanitev suma kaznivega dejanja. Prav tako je bila zaradi zaznave morebitnih korupcijskih tveganj podana prijava na KPK.
»Marca 2023 smo bili obveščeni, da je bila zadeva odstopljena v reševanje Policijski postaji Ljubljana Center ter da so s primerom seznanili tudi Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani,« so sporočili iz ljubljanskega UKC.
Na KPK so povedali, da se je prijava nanašala na sum nasprotja interesov pri izbiri ponudnikov za dobavo in montažo video nadzornih sistemov, alarmov in drugih stvari v UKC Ljubljana.
»Na podlagi predhodnega preizkusa prijave glede na odločevalsko moč posameznika v konkretni zadevi in razpoložljive podatke o osebnih stikih nismo potrdili kršitev določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije s področja nasprotja interesov, zato prijave nismo sprejeli v nadaljnjo obravnavo.«
Prijava naj bi bila podana - tako viri iz UKC, ker naj bi Kovač odobril posel nakupa videonadzornih sistemov za okoli 57 tisoč evrov svojemu znancu in brez odobritve nadrejenih. Kovač je pojasnil, da so ga preiskovali tudi, ker naj bi sumili, da je bil on tisti, ki je POP TV predal posnetke incidenta, v katerega je bil oktobra 2022 vpleten tedanji šef korporativne varnosti. Slednji se je moral po tem dogodku posloviti z vodstvenega položaja.
Kovač je zatrdil, da se je omenjena prijava končala s poročilom na tožilstvo, v zadevi ni bilo odkritih elementov kaznivega dejanja, sam pa, da ni bil tisti, ki bi novinarjem predal posnetke.
»Zoper zaposlenega v UKC, ki je zoper mene podal prijavo z lažnimi navedbami, bom tudi sam ukrepal po pravni poti,« je zaključil Kovač.