Od včeraj se v sistem e-sodstva ni možno več prijaviti zgolj z uporabniškim imenom in geslom. Vir: posnetek zaslona
Do podatkov iz elektronske zemljiške knjige samo še prek sistema SI-PASS
Če ste do zdaj prek podatkov iz zemljiške knjige lahko dostopali tako, da ste se registrirali in dobili status registriranega uporbnika, pri čemer ste nekateri navedli tudi izmišljene podatke, to po novem ne bo več mogoče.
Z včerajšnjim dnem se je namreč začel uporabljati prenovljen portal eSodstvo z novo varnostno shemo sodstva.
Za uporabo portala in njegovih podportalov, na primer elektronske zemljiške knjige in eIzvršbe, bo še naprej potrebna prijava in registracija v varnostno shemo sodstva. Prijava bo odslej potekala prek nacionalnega sistema SI-PASS.
Portal je na voljo prek naslova: https://esodisce.si
Prijavite se lahko z različnimi sredstvi elektronske identifikacije visoke ravni zanesljivosti, ki jih podpira SI-PASS, med drugim z elektronsko osebno izkaznico in kvalificiranim digitalnim potrdilom (ter drugimi možnostmi v tem okviru), za vpogled v elektronsko zemljiško knjigo pa tudi s sredstvi srednje ravni zanesljivosti, denimo s pomočjo smsPASS.
Kaj morate storiti?
Za prijavo prek SI-PASS potrebujete uporabniški račun SI-PASS. Če ga še nimate, ga morate ustvariti pred začetkom uporabe novega portala eSodstvo. Registracijo opravite samo enkrat.
Uporabniki, ki ste že vpisani kot zunanji kvalificirani uporabniki, boste preneseni v nov sistem kot zunanji uporabniki/zunanji administratorji in se boste tedaj le prijavili na nov način. Obdržali boste pravice, ki ste jih imeli do sedaj.
Profesionalni uporabniki
Za profesionalne uporabnike (npr. odvetnike, notarje, upravitelje) se postopek registracije ne spreminja.
Tudi po uvedbi novega portala in varnostne sheme boste registracijo v varnostno shemo sodstva opravili z oddajo zahteve za registracijo. Po oddaji zahteve vas bo potrdil administrator vaše uporabniške skupine (zunanji administrator), kot so na primer Odvetniška zbornica Slovenije, Notarska zbornica Slovenije ali Ministrstvo za pravosodje.
Zunanje administratorje v varnostno shemo sodstva vpisuje glavni administrator, ki je Vrhovno sodišče Republike Slovenije.
Pomembno za registrirane uporabnike
V obstoječem sistemu se lahko nekateri uporabniki prijavljate zgolj z uporabniškim imenom in geslom. Ta način prijave se z uvedbo nove varnostne sheme ukinja.
Za vpogled v elektronsko zemljiško knjigo ali vložitev elektronskega predloga za izvršbo na podlagi verodostojne listine (COVL) bo zato obvezna prijava z lastnim sredstvom elektronske identifikacije prek SI-PASS. Uporabniki, ki trenutno uporabljate samo uporabniško ime in geslo, boste morali opraviti novo registracijo.
Za izvajanje javnih vpogledov v zemljiško knjigo (dostop do povezave Javni izpisi in objave) bo zadoščala prijava s sredstvom elektronske identifikacije srednje ravni zanesljivosti (smsPASS). Za izvajanje drugih e-opravil na podportalu eZK (vlaganje ZK predlogov in drugih vlog) se bo treba, enako kot do sedaj, prijaviti s sredstvom elektronske identifikacije visoke ravni zanesljivosti (digitalnim potrdilom).
Za nemoteno uporabo podportala eIzvršba priporočamo, da se čim prej registrirate kot zunanji kvalificirani uporabnik in s pomočjo orodja:
Migracija uporabnikov → Registrirani uporabnik na kvalificiranega uporabnika
prenesete svoje elektronske vloge, oddane kot registrirani uporabnik.
Elektronsko podpisovanje vlog
Uporabniki, ki vlagate elektronske vloge, boste morali tudi v prihodnje uporabljati veljaven kvalificirani elektronski podpis oziroma napredni elektronski podpis, ki temelji na kvalificiranem digitalnem potrdilu.