side-text
Slovenija, Tržič, 25.04.2025, 25. april.2025 Državna proslava ob dnevu upora proti okupatorju, politika, Urška Klakočar Župančič, Nataša Pirc Musar, Asta Vrečko, Matjaž Han, Jože Pepevnik, Boštjan Poklukar, Milan Kučan, Marko Lotrič, Vinko Logaj, Praporščaki, Boris Prebilič Foto: Žiga Živulovič jr./F.A.Bobo

Državni protokol je veteranskim organizacijam poslal novo vabilo na osrednjo proslavo ob dnevu državnosti. Novo vabilo je brez zahteve, da morajo imeti praporji ali zastave na vrhu droga državni grb.  

Foto: Žiga Živulovič jr./F.A.Bobo

Politika

Na jutrišnji državni proslavi ni več omejitev za simbole, kot sta zvezda in lipov list

Dileme okoli udeležbe predstavnikov borcev NOB in društva Tigr Primorske razčiščene.

Dileme glede udeležbe predstavnikov borčevske organizacije in predstavnikov Tigra Primorske so razčiščene in predstavniki obeh organizacij so napovedali svojo udeležbo na jutrišnji državni slovesnosti. »Na slovesnosti bomo, in kot imam informacije, pridejo tudi iz Tigra Primorske,« napoveduje Marijan Križman, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB. 

To so nam potrdili tudi v Tigru.

»Vse je razčiščeno in dobili smo vabilo brez omejitev za obliko praporjev. Proslave se bomo udeležili,« so nam povedali v Tigru Primorske.

K urejanju vprašanj glede udeležbe je pripomogel tudi direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Sebastjan Jeretič, ki poudarja, da mu je žal, da je prišlo do dilem ter da si želijo preseči razlike in pripomoči k doseganju enotnosti. »Smo pluralna družba, ampak eno ljudstvo in ena država,« komentira.

Jeretič poudarja, da moramo ne glede na vse razlike med nami živeti skupaj, in zato se moramo naučiti tudi, kako doreči to našo medsebojnost.

Slovenija praznuje 35-letnico samostojnosti, vrhunec prireditev ob tej priložnosti pa bo osrednja državna proslava, ki bo na predvečer praznika v Ljubljani. Kot smo pisali, bosta slavnostna govorca tokrat dva, in sicer predsednica republike Nataša Pirc Musar  ter predsednik vlade Janez Janša, za to pa so se na koordinacijskem odboru za državne proslave in prireditve odločili, da se želja po preseganju razlik in doseganju enotnosti pokaže tudi tako, da sta tokrat na proslavi dva govorca. 

Ocena namreč je, da si ogromna večina slovenskega prebivalstva želi, da bi ob taki priložnosti predstavniki najvišjih institucij nastopili skupaj, da bi dali prava sporočila o tem, da skupaj zmoremo več, bolje in hitreje.