
Politika
Anže Logar udaril po Janši, Kučanu in Golobu
Ob svoji vrnitvi za parlamentarno govornico je bil med vrsticami kritičen do Janše, Kučana in Goloba. Govorijo eno, delajo pa drugo.
Anže Logar je po skoraj letu dni, odkar ga je njegova nekdanja stranka SDS postavila na hladno, stopil za parlamentarno govornico.
Med procesom razhajanja s SDS, v kateri je bil aktiven četrt stoletja, ga v državnem zboru zadnje mesece skoraj ni bilo slišati. Odvzete so mu bile namreč vse funkcije v parlamentarnih delovnih telesih, prav tako ni imel možnosti sodelovanja v poslanskih razpravah, saj ga SDS k njim ni priglasila. Na plenarnih zasedanjih državnega zbora se je lahko oglasil le ob obrazložitvi svojega glasu pred glasovanjem, to pa je omejeno na dve minuti.
Proces razhajanja je tekel vse od njegovega odstopa z mesta predsednika ljubljanskega odbora SDS (novembra 2022), na katerem ga je nadomestil podpredsednik stranke Aleš Hojs, prek odstopa s funkcije predsednika sveta stranke (novembra 2023), na kateri ga je zamenjal Zvonko Černač, do nedavne ustanovitve lastne stranke Demokrati (november 2024). Ne glede na ustanovitev svoje stranke pa ni uspel ustanoviti svoje poslanske skupine, za katero so potrebni vsaj trije poslanci, kar bi mu okrepilo možnost aktivnejšega parlamentarnega delovanja.
Kot sopredlagatelj interpelacije o delu ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja pa je Logar izrabil priložnost za vrnitev za parlamentarno govornico.
V obrazložitvi odločitve za sopredlagateljstvo interpelacije s stranko NSi je tako med drugim opozoril, da obstajajo politiki, ki se predstavljajo pod blagovno znamko »pošteno« , pa so v številnih kazenskih postopkih, pa tudi take, ki prisegajo na javno zdravstvo, a se zdravijo v zasebnih, še raje v tujih bolnišnicah. Pa take, ki zaupajo v pravno državo, ko se njihov primer znajde pred tožilci, pa pravijo, da je ovadba farsa. Kot je mogoče sklepati iz njegovih besed, je govoril o Janezu Janši, Milanu Kučanu (pred leti so mu operirali hrbtenico v Švici) in Robertu Golobu.
Interpelacijo o delu notranjega ministra Logar sicer razume kot zadnji poziv tistih, ki jim ni vseeno, kaj se dogaja na področju notranjih zadev.
Parlameter - spletno orodje za analizo dela poslancev - kaže, da je bil v tem sklicu državnega zbora Logar navzoč pri 55 odstotkih glasovanj. Za primerjavo smo pogledali še prvaka SDS Janeza Janšo, ki dosega 58-odstotno navzočnost pri parlamentarnih glasovanjih, prav tako poslanec SDS Žan Mahnič, medtem ko je vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec prisotna na 78 odstotkih glasovanj.
Logar je dal v tem sklicu parlamenta sedem poslanskih vprašanj oziroma pobud, Janša nobenega, Mahnič 54, Godčeva pa kar 429 poslanskih vprašanj in pobud.