
Aktualno
Dodatnih milijonov, ki jih vodstvo RTV pričakuje, ne bo
Kako je mogoče, da so planirali dodatni denar brez ustreznih podlag?
Uprava RTV Slovenija pod vodstvom Natalije Gorščak je v programsko-produkcijski načrt za leto 2025 za povečanje prihodkov navedla tri ukrepe: Zvišanje RTV prispevka (od januarja letos namesto 12,75 € na mesec plačujemo 14,02 evra na mesec), reorganizacija trženjskih služb in dodatni prihodki Urada za narodnosti, s katerimi so sofinancirani programi za italijansko in madžarsko narodno skupnost ter romsko etično skupnost.
V finančni načrt, ki ga je potrdil Svet RTV Slovenija pod vodstvom Gorana Forbicija, je uprava zapisala, da poleg zakonsko določenih 2,5 milijona evrov od Urada za narodnosti pričakujejo še dodatno sofinanciranje programov v višini 8,5 milijona evrov – skupno torej 11 milijona evrov.
»V načrt za leto 2025 smo vključili pričakovanja za sofinanciranje produkcije programov za narodnosti in romsko skupnost s strani Urada za narodnosti v skupni višini 11,0 mio evrov. RTV Slovenija za pokrivanje celotnih stroškov teh programov v letu 2025 sicer potrebuje 14,7 mio evrov. V načrtu so upoštevana tudi prihodki sofinanciranja iz EU sredstev za različne projekte, ki so za 352 tisoč evrov višji od ocene za leto 2024,« so zapisali v PPN-ju 2025.
Urad: Tak dokument ne obstaja
Na Uradu vlade za narodnosti, ki naj bi javnemu zavodu zagotovili še dodatnih 8,5 milijona evrov, odgovarjajo, da ne razpolagajo z dokumentom, ki naj bi ga podpisala Urad in RTV, s katerim bi zagotovili dodatna sredstva RTV.
»Urad za narodnosti ima z RTV Slovenija za leto 2025 sklenjeno pogodbo o sofinanciranju v višini 2.461.763,85 €.«
Na RTV pojasnjujejo, da produkcija programskih vsebin, namenjenih narodnim skupnostim, predstavlja zakonsko določen in pomemben del javnega poslanstva RTV Slovenija, za kar letno namenijo približno 15 milijonov evrov, to je skoraj 10 odstotkov proračuna RTV Slovenija.
»Del teh stroškov je doslej pokrivala RTV Slovenija iz lastnih sredstev, del pa ustanovitelj. Za letošnje leto možnosti sofinanciranja še niso dorečene,« še vedno vztrajajo na RTV Slovenija, čeprav Urad o tem ne ve nič.
Na vprašanje, ali so postavko v PPN vnesli na podlagi konkretnega dogovora ali zagotovila na RTV odgovarjajo, da so postavke obrazložene v samem dokumentu PPN 2025 in da bodo v primeru morebitnih odstopanj pri realizaciji prihodkov v letu 2025 »zagotovili ustrezno uravnoteženost proračuna znotraj zakonskih okvirov in odgovornega finančnega upravljanja«.
Brez odgovora tako ostaja vprašanje, kako je mogoče, da vodstvo RTV v ključni programsko finančni načrt vnese večmilijonski znesek, ki pa nima nobenih zakonskih ali drugih podlag. Dokument je na predlog uprave sprejel tudi Svet RTV Slovenija pod vodstvom Gorana Forbicija.
Predsednik Sveta molči, ministrstvo za kulturo pa ni pristojno
Kako je mogoče, da je Svet RTV potrdil PPN na podlagi pričakovanj, ki nimajo nobenih zakonskih ali drugih podlag, predsednik Sveta RTV Slovenija Goran Forbici, ne komentira. Na naše klice in sms sporočila se ni odzval.
V zvezi z dodatnim denarjem ne vedo nič niti na pristojnem ministrstvu za kulturo, ki se ob tem sklicujejo na avtonomijo javnega RTVja.
»Urad Vlade Republike Slovenije za narodnosti je vladna samostojna strokovna služba in spada pod Generalni sekretariat vlade, ne pod Ministrstvo za kulturo. Pri pripravah pogodb o sofinanciranju programov za narodnosti Ministrstvo za kulturo ne sodeluje.«
»Čezocenka, ki tone vsem na očeh«
Za mnenje o tem, kako je mogoče, da je uprava pod vodstvom Natalije Gorščak pripravila PPN brez realnih osnov, se obrnemo na nekdanja predsednika nadzornega sveta RTV in programskega sveta RTV Slovenija, Petra Graška in Mirana Zupaniča.
»Temu pravimo kup nade in to je že oguljena zgodba. RTV ima toliko notranjih rezerv, da bi lahko krasno živeli. Imajo garantiran prihodek, ne glede na to, ali je kriza ali ne. Težava RTV-ja ni v tem, da imajo premalo denarja, temveč v tem, zakaj se porabi,« pove Peter Grašek in doda, da je težava v tem, da se nobeno vodstvo do zdaj ni želelo lotiti tega.
»Ker gre za zavod, se nič ne da in očitno to nekomu odgovarja, da jih ves čas držijo v nekem položaju, da moledujejo za denar.«
Da bi moralo vodstvo jasno odgovoriti na vprašanje, na podlagi česa so ta znesek vpisali v PPN, je dejal tudi Miran Zupanič. Domneva, da to ni bila samo želja, ampak so verjetno imeli konkretno namero. »Težava RTV je v resnici sistemska in se kaže v tem, da nobena politična garnitura že desetletja tega ne rešuje na način, ki bi ji zagotavljal stabilno in trajno poslovanje,« je dejal in dodal, da je RTV kot čezoceanka, ki vztrajno in zanesljivo tone pred očmi vseh.
»Dejstvo je, da je to ustanova, za katero velja, da morda obstaja celo neki tih dogovor obeh strani, da počasi potone.«