
Politika
Golobova sekretarka Maša Kociper gre na izlet v Korejo
Od 28. do 30. aprila 2025 bo v južnokorejskem mestu Busan potekala deseta mednarodna konferenca Naš ocean (»Our Ocean Conference«, angl.), ki velja za osrednji globalni dogodek na področju varstva oceanov in trajnostnega upravljanja morskega okolja. Slovensko delegacijo bosta zastopali državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade, pristojna za odnose z državnim zborom, Maša Kociper ter Inga Turk, vodja Službe za EU in mednarodne zadeve na Ministrstvu za naravne vire in prostor (MNVP).
Stroški njune poti v Korejo so ocenjeni na 5000 evrov. Znesek vključuje stroške letalskih vozovnic, nastanitve in dnevnic.
Kaj ima državna sekretarka, ki je pristojna za odnose z državnim zborom, pred tem je bila poslanka in med drugim tiskovna predstavnica na ljubljanskem okrožnem sodišču, s problematiko oceanov, ni jasno. Zdi se bolj, da gre za nepotreben izlet in zapravljanje davkoplačevalskega denarja. Že lani se je sicer udeležila podobne konference v Grčiji.
»V okviru programa so s strani državne sekretarke Maše Kociper predvidene intervencije v povezavi z delom v okviru Barcelonske konvencije, predvsem glede zavarovanih območij na morju, ter na temo onesnaževanja morja, vključno s problematiko plastičnih odpadkov,« so povedali na ministrstvu za naravne vire in prostor.
Ministrstvo je še pojasnilo, da Kociper po pooblastilu predsednika vlade pomaga pri delu MNVP in je na tem ministrstvu odgovorna tudi za koordinacijo vseh predsedovanj in drugih mednarodnih aktivnosti.
Slovenija o ekstremnih vremenskih pojavih
Naša država bo na letošnji konferenci, dodajajo, sodelovala kot predsedujoča trem ključnim mednarodnim okoljskim konvencijam, ki se nanašajo na varstvo voda: Barcelonski konvenciji o varstvu Sredozemskega morja, Vodni konvenciji ter Donavski konvenciji. V tej vlogi bo Slovenija predstavila aktivnosti, ki jih izvaja v okviru omenjenih konvencij, s poudarkom na povezavi med sladkovodnimi in morskimi sistemi.
»Naša država bo opozorila na tesno povezanost sladkovodnih virov in oceana, saj spremembe v rečnih sistemih neposredno vplivajo na zdravje morskih ekosistemov. Integrirano upravljanje voda ter načelo upravljanja »From Source to Sea"« bosta predstavljena kot ključna mehanizma za prilagajanje podnebnim spremembam, saj lahko prispevata tako k zmanjšanju onesnaževanja, ki doseže oceane, kot k zagotavljanju boljše odpornosti obalnih območij,« so še pojasnili izlet v Korejo na ministrstvu.
Slovenija bo v tej luči naslovila tudi vprašanja ekstremnih vremenskih pojavov, kot so suše in poplave, ter njihovega vpliva na kopenske in morske ekosisteme.
Konferenca Our Ocean se od leta 2014 izvaja z namenom povezovanja vlad, nevladnih organizacij, znanstvene skupnosti in gospodarstva pri oblikovanju konkretnih zavez za zaščito oceanov in trajnostno rabo morskih virov.
Spomnimo, leta 2023 je precej prahu dvignila službena pot ministrice Sanje Ajanović Hovnik v New York. Delegacija ministrstva je zanjo porabila 33.000 evrov.