Naročnik ankete se glede na vprašanja očitno boji le konkurence Demokratov Anžeta Logarja; drugih novih strank pa ne. Foto: STA
v živo
Naročnik ankete se glede na vprašanja očitno boji le konkurence Demokratov Anžeta Logarja; drugih novih strank pa ne. Foto: STA

Aktualno

Politika

Išče se najbolj cenjeni član Gibanja Svoboda

Suzana Kos
5. februar 2025

V anketi vprašane med drugim sprašujejo o podpori uvedbi davka na nepremičnine, katerim medijem najbolj zaupajo in preverjajo, katero stranko bi volili. V Gibanju Svoboda in vladi zanikajo, da so njen naročnik.

Te dni agencija Ninamedia izvaja anketo, katere naročnik je poslovna skrivnost. Čeprav je pravzaprav iz nekaterih vprašanj mogoče sklepati, kdo je njen naročnik. V tem smislu najbolj izstopa del ankete, v kateri so respondenti naprošeni naj odgovorijo na vprašanje, katere tri člane Gibanja Svoboda najbolj cenijo. Med anketnimi vprašanje je med drugim še preverba podpore uvedbi davka na nepremičnine, vprašanja o verodostojnosti medijev ter podpore stranki Anžeta Logarja, ki je očitno ocenjen kot edina resna konkurenca obstoječim strankam. Preverjanja podpore drugim novim strankam v anketi namreč ni.

Te dni so nekateri anketiranci lahko izpolnjevali vprašalnik agencije Ninamedia z nekoliko nenavadnimi vprašanji, anketirane so med drugim vprašali, katere člane stranke Gibanje Svoboda najbolj cenijo.

Naslovna-slika-Suzana.jpg
Agencija Ninamedia v teh dneh izvaja anketo, v kateri med drugim išče najbolj cenjene člane največje vladne stranke Gibanje Svoboda. Foto: Uredništvo

Kdo je naročnik ankete? 

V Gibanju Svoboda, pravi generalni sekretar stranke Matej Arčon, nismo njen naročnik. Prav tako je po trditvah direktorice Petre Bezjak Cirman ni naročil Urad za komuniciranje, ki je lani s to agencijo sklenil pogodbo o izvedbi do osem javnomnenjskih poizvedb, za posamezno pa po pogodbi plačal 3.782 evrov bruto. V anketah je med drugim preverjal, kakšen vpliv ima na javno podobo predsednika vlade njegova partnerica Tina Gaber, in anketa je pokazala, da 33,6-odstotka vprašanih ocenjuje, da je njeno delovanje vzrok za padec podpore Robertu Golobu.

V anketi Ninamedia v teh dneh med drugim sprašuje, kateri mediji po mnenju vprašanih širijo največ neresničnih informacij, ter komu najbolj zaupajo, da jim bo dal najbolj resnične informacije. Zanima jih, katera družbena omrežja uporabljajo ter prek katerih virov dobivajo največ informacij. Anketirani odgovarjajo tudi na vprašanje, katero stranko bi volili, če bi bile v nedeljo volitve za državni zbor ter katero so obkrožili na volilnem lističu na državnozborskih volitvah leta 2022. Eno od vprašanj je tudi, katere reforme naj vlada sprejme do konca mandata in ali podpirajo uvedbo davka na nepremičnine. 
ninamedia_davek.jpg
V nepremičninskih združenjih menijo, da vladna izhodišča za uvedbo davka niso primerna za nadaljnjo obravnavo, in predlagajo nov nepremičninski davek. Foto: Uredništvo

Katere člane največje politične stranke najbolj cenite?

Eno od vprašanj, ki se zdi nenavadno je, naj naštejejo, katere člane Gibanja Svoboda anketirani najbolj cenijo.

»Vprašanje je nenavadno, ker pričakuje od vprašanih, da opišejo »cenjenje«. Cenimo lahko nekoga zaradi popularnosti, ne nujno politične učinkovitosti. Zaradi prepoznavnosti in simpatičnosti, ne nujno iz spoštovanja. Vprašanje je zato preveč osebno in subjektivno obarvano. Zlahka si predstavljam, da bodo nasprotniki vladajoče stranke odgovorili, da najbolj cenijo takšne člane, ki jih najmanj vidijo v javnosti. Ker to je že skoraj podobno vprašanju, kateri komar v spalnici ti je najbolj pri srcu. Najbrž nobeden, čeprav nekateri manj pikajo,« razmišlja politični analitik in profesor na mariborski filozofski fakulteti Boris Vezjak

UKZ_STA.jpg
Urška Klakočar Zupančič se v lestvicah priljubljenosti politikov med vsemi predstavniki Gibanja Svoboda uvršča najvišje, medtem, ko je Robert Golob padel proti dnu. Foto: STA

Po javnomnenjskih anketah je najbolj priljubljena političarka največje vladne stranke predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Po januarski anketi Mediane za časnik Delo zaseda četrto mesto na lestvici barometra priljubljenosti politikov, takoj za predsednico republike Natašo Pirc Musar, gospodarskim ministrom Matjažem Hanom in evropskim poslancem Vladimirjem Prebiličem. Na vprašanje, s čim si je to prislužila, Klakočar Zupančičeva odgovarja, da je to verjetno bolj vprašanje za druge kot zanjo.

»Sama ostajam zvesta svojim načelom in vrednotam, ne bojim se zoperstaviti slabim političnim oziroma parlamentarnim praksam, prav tako mi je bolj kot oblika pomembna vsebina. Borim se za vključujočo in sočutno družbo ter delujem neposredno in jasno,« je odgovorila za Info360.si.

Kritike opozicije glede njenega vodenja državnega zbora pa si razlaga z dejstvom, da si upa spreminjati slabe parlamentarne prakse in ne dovoli zlorab parlamentarnih institutov. "Delujem vedno v pravnih okvirih, skladno s svojimi ustavnimi in zakonskimi pooblastili in najverjetneje se opozicija, vsaj tisti del, ki je bolj pravno podkovan, zaveda, da imam prav," je prepričana. 

Sogovorniki iz politike so prepričani, da prav vprašanje o tem, katerega politika iz Gibanja Svoboda najbolj cenijo, razkriva naročnika ankete.

Pri vprašanju, katero stranko bi volili, pa v Ninamedii v anketo niso umestili vseh novih političnih strank, spregledali so na primer stranko Fokus, ki jo je nedavno ustanovil predsednik državnega sveta Marko Lotrič ali na primer Zaupanje Karla Erjavca. So pa na lestvico uvrstili Logarjeve Demokrate, ki jih Mediana na zadnjih poizvedovanjih ni. 

ninamedia_stranke.jpg
Anketa preverja le podporo Demokratom Anžeta Logarja, podporo drugim novim strankam pa ne. Foto: Uredništvo

Niso redki politiki, ki trdijo, da ankete sploh ne merijo javnega mnenja, pač pa ga skušajo usmerjati. Na drugi strani pa so agencije, ki branijo svoje produkte, kar ni presenetljivo, saj z anketami dobro služijo. Na spletni strani Mediane so tako o anketah zapisali, da »kakovostno izvedene javnomnenjske raziskave služijo kot pokazatelj trenutne volje državljanov, pa tudi kot možnost interpretacije, zakaj so rezultati takšni, kot so.«

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.