
Politika
Kaj je Drago Kos predaval študentom prava?
Mešanje politike s šolstvom. Pristojni minister za visoko šolstvo Igor Papič molči, češ da gre za avtonomijo univerze.
Drago Kos je znan kot politično zelo opredeljena oseba, zato njegove izjave v okviru predavanja študentom prava ne presenečajo. Preseneča pa vabilo ljubljanske pravne fakultete na predavanje študentom. »Povedal sem, kar je res,« pravi nekdanji kriminalist in prvi predsednik protikorupcijske komisije.
»Drago Kos ni akademik, pač pa je bil na pravni fakulteti kot gostujoči predavatelj in s tega vidika se mu ni treba držati pravil, ki veljajo za profesorje. Vendar pa je dejstvo, da je bila to politična izjava in ne glede na njeno faktičnost, oziroma na to, da morebiti njegove ocene stanja povsem držijo, ni primerna,« komentira eden od profesorjev, ki ne želi biti imenovan.
Pri predavanjih se je treba izogibati dnevne politike oziroma političnega komentiranja, saj to na univerzo ne sodi, dodaja in opozarja, da deljenje političnih mnenj študentom ni primerno. Predavatelji namreč nastopajo s pozicije moči in se zaradi morebiti drugačnega političnega stališča študentje lahko počutijo deprivilegirani oziroma so v neprijetnem položaju.
Drugi sogovornik, prav tako profesor, ki se ne želi zameriti novemu dekanu pravne fakultete Miru Cerarju, pa opozarja na dejstvo, da je Drago Kos znan kot politično zelo opredeljena oseba.
»Ta, ki ga je vabil, je lahko pričakoval ali celo vedel, da bo predavatelj v akademskemu prostoru namenil preveč politično pristranskih ocen.«
In kaj pravzaprav razburja javnost?
Nekdanji kriminalist in prvi predsednik protikorupcijske komisije, zdaj pa podjetnik Drago Kos, je študentom prava v ponedeljek med drugim govoril o stanju v slovenski policiji.
»Desne stranke, zlasti SDS, so ob prihodu na oblast vedno sistematično slabile policijo, državno tožilstvo in sodstvo, pa so potem leve stranke stanje do določene mere spet normalizirale, a le do vlade 2022, ki je popolnoma onesposobila in si politično podredila policijo,« je povedal Kos.
Dekan Cerar zbira informacije, Kos pojasnjuje...
»Občasno o korupciji v Sloveniji in svetu predavam na različnih fakultetah po državi in tako sem v ponedeljek govoril tudi na ljubljanski pravni fakulteti pri predmetu kazensko pravo,« razlaga Kos.
Kdo ga je na predavanje v okviru svojega predmeta povabil, Kos ne želi razkriti, češ naj nam to povedo na fakulteti. Za predavanje, ki ga je podkrepil tudi s prezentacijo, pa trdi, da ni dobil plačila.
Kos potrjuje, da je študentom res dejal, da si je aktualna vlada Roberta Goloba politično povsem podredila policijo in jo povsem onesposobila.
»To sem študentom povedal, ker drži. Z aktualno vlado je stanje v policije še slabše, kot je bilo pod prejšnjo.
To kažeta dva primera - prvi je generalni direktor policije Senad Jušić, drugi primer pa je šef nacionalnega preiskovalnega urada Darko Muženič. Onadva sta dokaz za moje trditve. V času vlade Janeza Janše so strokovni kader preselili v Tacen, pod vlado Roberta Goloba pa so ga razmetali po različnih policijskih postajah. Nekateri so se zato upokojili, drugi odhajajo, upanja na strokovno delo policije ni več. Dokaz za moje trditve je v raziskanosti večjih primerov gospodarske kriminalitete in korupcije, s čimer se policija ne more pohvaliti. Pri klasičnih primerih kriminala, na primer pri preiskavah, povezanih z drogo in umori, pa je stanje zadovoljivo,« je svoje stališče za Info360 pojasnil Kos.
Na pravni fakulteti nam na vprašanje, kdo je Draga Kosa povabil, da predava študentom (še) niso odgovorili, dekan Miro Cerar nam je dejal, da informacije v zvezi z dogodkom še zbirajo.
Predsednica DZ je poslansko vprašanje zavrnila
Kosovo predavanje na pravni fakulteti je razburilo SDS. Njihov poslanec Tomaž Lisec je tako zastavil poslansko vprašanje ministru za visoko šolstvo Igorju Papiču, zanimalo ga je, ali ocenjuje, da je šlo pri Kosovem nastopu na fakulteti za politično propagando.
Lisec odgovora ministra na svoje poslansko vprašanje ne bo dobil. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se je namreč odločila, da ga zavrne.
Institut poslanskega vprašanja, tako predsednica, je namreč namenjen zagotavljanju nadzora državnega zbora nad delom vlade oziroma posameznih ministrstev ali vladnih služb, zato mora biti vsebinsko osredotočeno na konkretna dejanja in odgovornosti, ki so neposredno povezane z njihovim delovnim področjem, ne pa pridobivanju osebnih mnenj ministrov o vsebinah ali dogodkih.
Minister za visoko šolstvo ni pristojen za presojanje vsebin posameznih predavanj, temveč za zagotavljanje pogojev za delovanje visokega šolstva kot celote, poudarja predsednica državnega zbora.
Molči tudi pristojni minister Papič
Za mnenje smo ministra Igorja Papiča prosili tudi sami. In odgovor?
»Vprašanje ni vezano na pristojnosti ministrstva. Univerze so pri organizaciji predavanj in njihove vsebine avtonomne,« so nam sporočili iz njegovega kabineta.