
Politika
Koliko je davkoplačevalce stala tokratna Boštjančičeva pot v Tokio?
Gre za večdnevno službeno pot v Tokio, ki je davkoplačevalce stala 32.254,52 evrov. Na ministrstvu za finance so pojasnili, da so se minister Boštjančič in člani slovenske delegacije udeležili celodnevne konference in bilateralnih sestankov.
Za let na Japonsko je ministrstvo za finance odštelo 21.699,60 evra, stroški bivanja šestčlanske delegacije ministrstva za finance so znašali približno 6919,39 evra, skupni stroški potnih nalogov in kilometrin pa dodatnih 2.635,53 evra.
Na konferenco so s strani ministrstva odpotovali minister Klemen Boštjančič, državna sekretarka Nikolina Prah, generalni direktor Direktorata za zakladništvo Marjan Divjak, vodja kabineta Klemen Babnik, predstavnica za stike z javnostjo Tina Hojnik, ki je med drugim moderirala celodnevno konferenco, in svetovalka v Kabinetu ministra Špela Paščinski, ki je organizirala konferenco.
[[povezana]]
S kom so se sestali?
Osebje je bilo v Tokiu več dni, program pa je trajal tri dni. Poleg celodnevne konference, ki je potekala 13. februarja, so dan prej in kasneje potekali bilateralni sestanki ministrstva. Kot so pojasnili, se je minister za finance srečal z namestnikom ministra na Ministrstvu za finance Japonske, ki je zadolžen za mednarodne zadeve ter predstavniki japonskih bank Nomura, MUMSS, Mizuho, JBIC, Daiwa in SMBC Nikko. Boštjančič je imel sestanek z veleposlanikom in pooblaščenim ministrom na Veleposlaništvu RS v Tokiu. Državna sekretarka Prah pa se je med drugim udeležila sestanka na centralni banki Bank of Japan.
Šlo je za prvo tovrstno konferenco ministrstva v Tokiu. Na ministrstvu so dodali, da gre za »krepitev sodelovanja v finančnem sektorju med Slovenijo in Japonsko, ki je pomembno tudi v luči izdaje samurajske obveznice na japonskem trgu.« Konference se je udeležil tudi predsednik uprave banke SID Borut Jamnik.
[[povezana02]]
Potovalna mrzlica ministra Boštjančiča
Sicer pa to ni bil ministrov prvi obisk Tokia. Tja se je odpravil že leta konec oktobra 2022. Delovni obisk na Japonskem je trajal od 25. oktobra do 1. novembra, stroški njegove takratne poti pa so znašali 10.046,02 evra. Največji del vsega so predstavljali stroški prevoza za ministra, ki so nanesli 7,361,94 evra, njegove nočitve so ministrstvo stale 2,043,57 evra, dnevnice pa 640,51 evra. Šestdnevna turneja za investitorje na Azijski trg v Singapurju in Tokiu, kamor je potovalo pet ljudi, je skupaj znašala skoraj 40 tisoč evrov.
Na delovnem obisku v Tokiu na Japonskem leta 2022 sta bila v delegaciji še Marjan Divjak in Tina Hojnik. Skupni stroški za vse tri, ki vključujejo dnevnice, nočitve in prevoz z letalom, so znašali 20.701,85 evra. Azijske turneje julija 2024 pa so se poleg ministra Boštjančiča udeležili še Klemen Babnik, Marjan Divjak, Nina Stražišar (Direktorat za zakladništvo) in Tina Hojnik. Stroški celotne delegacije, ki vključujejo dnevnice, nočitve in prevoz z letalom, so znašali 39.022,23 evra.
Pred kratkim je Žurnal poročal, da so Boštjančičeve službene poti ministrstvo v prvih desetih mesecih lanskega leta stale 175 tisoč evrov. K tem je treba prišteti še stroške, ki so nastali z njegovimi službenimi potmi v mesecu novembru in decembru. Takrat je potoval dvakrat v Bruselj, v Paragvaj in v Savdsko Arabijo. V letu 2025 je po podatkih, ki so objavljeni na spletni strani ministrstva že nanizal poti v Riad, Bruselj in Tokio.