
Aktualno
Politika
Miloš Milović, bivši Golobov svetovalec, ni več za rešetkami
Miloš Milović je bil leta 2023 pravnomočno obsojen na leto in pol zapora ter denarno kazen 15.000 evrov zaradi pomoči pri zlorabi položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti leta 2008. Tedaj je odvetniški pripravnik pri znani Odvetniški družbi Čeferin. Njegov mentor je bil zdajšnji predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin. Tako je Milović postal prvi odvetniški pripravnik v zgodovini Slovenije, ki je bil obsojen zaradi kaznivega dejanja pri delu v odvetniški pisarni.
Ker so mu njegovo prošnjo za alternativno prestajanje zaporne kazni zavrnili, je avgusta 2024 odšel v koprski zapor. A tega je lahko po sedmih mesecih zapustil.
Kot smo neuradno izvedeli, je bil Milović glede prošnje za prestajanje alternativne zaporne kazni uspešen na vrhovnem sodišču. To je odločilo, da se mu prestajanje zaporne kazni prekine, njegovo prošnjo za alternativno prestajanje zaporne kazni pa je vrnilo v ponovno odločanje.
Zakaj je vrhovno sodišče Miloviću prekinilo prestajanje zaporne kazni?
Ključna podlaga za odločitev sodišča je bila, da je v Milovićevem primeru odločal nenaravni sodnik. O predlogu za alternativno sankcijo odloča isti sodnik, ki mu je že sodil na prvi stopnji na glavni obravnavi, a v Milovićevem primeru je odločal drug, smo izvedeli.
Drugi odstavek 23. člena Ustave tako zagotavlja pravico do naravnega oziroma zakonitega sodnika, ko predpisuje, da lahko v zadevi sodi samo sodnik, ki je izbran po pravilih, vnaprej določenih z zakonom in s sodnim redom.
Pri Milovićevi prošnji za alternativno prestajanje kazni niso upoštevali časovne oddaljenosti dogodka, tega da je onkološki bolnik, da je skrbel za dementno mamo. Menili so, da je po uspešni karieri policista in pravnika stopil v čevlje kriminala in mora biti za to strožje kaznovan.
Ob tem je zanimivo, da je bila alternativna zaporna kazen – 480 ur dela v splošno korist odobrena Leonu Kostiovu in Nihadu Bešiću, ki sta bila obsojena v isti zadevi.
»Kot odvetniški pripravnik v Odvetniški družbi Čeferin naj bi svetoval Leonu Kostiovu takrat direktorju SŽ ŽGP, s katero je imela in ima odvetniška družba še vedno sklenjeno pogodbo o pavšalnem svetovanju, kako naj oškoduje svojo družbo za 390.000 evrov. Pri tem pa naj bi vso korist prejel takratni hišni gradbinec Odvetniške družbe Čeferin, NB Inženiring, katere direktor je bil Nihad Bešić. V resnici pa je šlo za način plačila provizije za pridobitev poslov na državni revizijski komisiji v višini 33 milijonov evrov za SŽ ŽGP, kjer je posredovala Odvetniška družba Čeferin in za to zahtevala en odstotek, 325.000 evrov plus DDV. Če bi odvetniška družba izstavila račun, bi bilo vse v redu. Ker pa so zahtevali gotovino, so očitno našli gradbinca, ki naj bi izpeljal fiktivne posle. Ta naj bi 383.000 evrov po desetih letih 'prostovoljno vrnil' na račun sodišča, na podlagi sporazuma o priznanju krivde, ki ga je dosegel okrožni tožilec. Poleg tega je bil po pripovedovanju Bešića bistven pogoj, da obremeni mene, češ da mi je izročil 7000 evrov za sodelovanje v tej zadevi, kar je kasneje na sodišču zanikal, a tega niso upoštevali. Toda jaz tega kaznivega dejanja nisem zagrešil,« je za Žurnal lani povedal Milović.
Bivši specialec in Drnovškov varnostnik
Milovića, nekdanjega policijskega specialca in nekdanjega vodje varnostne službe predsednika vlade dr. Janeza Drnovška je širša javnost spoznala v času te vlade, saj je premieru Robertu Golobu svetoval o uvedbi novega načina varovanja predsednika vlade.
Sodeloval je tudi na sestankih, kjer sta se policija in generalni sekretariat vlade dogovarjala o tej spremembi, kar je prispevalo h krhanju odnosov med Golobom in tedanjo ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar, so poročali mediji. Poleg tega je obiskal nekatera ministrstva in jim svetoval glede varnosti, brez uradnega pooblastila ali druge formalne podlage. Tedanjemu ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu je na primer svetoval, naj iz varnostnih razlogov preseli svojo pisarno.
Svetovalec v energetiki in na občini Komenda
Milović je sicer kot zunanji svetovalec sodeloval tudi z več državnimi energetskimi podjetji. Podjetje VPS Svetovanje, katerega solastnik je Milović je med novembrom 2013 in oktobrom 2017 sklenilo sedem pogodb oziroma aneksov s podjetjem Gen-I, ki ga je v tem času vodil sedanji predsednik vlade Robert Golob. Elektro Ljubljana je njegovemu podjetju VPS Svetovanje med aprilom 2011 in oktobrom 2021 plačal 308.000 evrov. V tem času je Elektro Ljubljana vodil Andrej Ribič, kasneje eden od ustanovnih članov Svobode in zdajšnji direktor Darsa. Iz Holdinga Slovenskih elektrarn (HSE) je Milovićevo podjetje dobilo 122.625 evrov. O tem je poročal N1.
Avgusta lani, v mesecu, ko je moral Milović v zapor, je podjetje VPS od občine Komenda prejelo 328 tisoč evrov. Po pogodbi je moral Milović občini pomagati pridobiti okoljevarstveno dovoljenje za zaprtje odlagališča nenevarnih odpadkov v Suhadolah. Pri tem se je moral osebno angažirati pri ministrstvu za okolje ter inšpektoratu za okolje, da bi predstavil argumente in stališča občine, so poročali decembra 2023 v Tarči.
Neobjavljen intervju
Novinar Bojan Požar je bil na Planet TV, ko je želel objaviti intervju z Milovićem, cenzuriran. V intervjuju v oddaji Ura moči, ki ni bil nikoli objavljen, naj bi Milović – tik pred prestajanjem zaporne kazni, povedal kar nekaj obremenilnih informacij, povezanih z družino Čeferin.