Zdravstvo
Aktualno
Ministrstvo za zdravje podaljšalo koncesijo svojemu svetovalcu
Dorijan Marušič je svetovalec ministrstva in lastnik Zdravstvenega zavoda s koncesijo
Zdravstvenemu zavodu Celjenje iz Kopra, ki je v lasti svetovalca ministrstva Dorijana Marušiča, ki v tem zavodu kot zdravnik tudi dela, so koncesijo v obdobju te vlade podaljšali dvakrat po dve leti. Bi jo tudi v primeru, če ne bi šlo za njihovega svetovalca in ali je ministrstvo ob tem ravnalo po črki zakona?
Dorijan Marušič je svetovalec na ministrstvu za zdravje. Prav na tem ministrstvu pa so njegovemu Zdravstvenemu zavodu Celjenje, ki ga je sicer leta 2006 ustanovil njegov pokojni brat psihiater Andrej Marušič – pred kratkim že drugič podaljšali koncesijo za izvajanje zdravstvene dejavnosti na področju kardiologije in vaskularne medicine. Nekaterim se zdi to podaljšanje sporno, zadevo bo pod drobnogled vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).
Marušič, specialist interne medicine in matematik je bil med letoma 2010 in 2012 minister za zdravje, pred tem pa dva zaporedna mandata državni sekretar. Leta 2022 je z nastopom vlade Roberta Goloba postal član ožje ekipe zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana, svoje sodelovanje z ministrstvom pa je pod Bešičevo naslednico - ministrico Valentino Prevolnik Rupel utrdil še s svetovalno pogodbo.
Marušiču že izplačanih 16 tisoč evrov
Predvidena vrednost podjemne pogodbe, ki jo ima sklenjeno z ministrstvom za svetovanje, je 36.000 evrov bruto za opravljeno delo in 12.000 evrov neto za povračilo potnih stroškov. Znesek za opravljeno delo je izračunan na predvideni mesečni obseg 60 ur dela do konca mandata ministrice, izplačilo pa se izvede na podlagi dejansko opravljenih ur dela v posameznem mesecu, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Marušiču je bilo do 10. decembra 2024 izplačanih 16.602,74 evra, vključno s prevoznimi stroški.
Na ministrstvu, kjer je Dorijan Marušič torej svetovalec, so njegovemu Zdravstvenemu zavodu Celjenje 6. novembra 2024 podaljšali koncesijo, in sicer za dve leti, to je do 13. novembra 2026, saj bi slednja potekla 13. novembra 2024.
Izločitev ministrice
Da bi se ob tem izognili sumu nasprotja interesov, je vlada sprejela sklep o izločitvi ministrice za zdravje iz odločanja o postopkih, v katerih je stranka Zdravstveni zavod Celjenje Koper, za odločanje pa je bila pooblaščena generalna direktorica Direktorata za zdravstveno varstvo Jasna Humar.
Pa je bila taka izločitev zadostna?
Eden od odvetnikov nam je dejal, da bi se moralo v zgornjem primeru izločiti celotno ministrstvo, glede na to, da gre za svetovalca ministrstva, ki ima vpliv na tamkajšnje delo in zaposlene. Po njegovem se namreč postavlja vprašanje, ali bi koncesijo podaljšali tudi v primeru, da ne bi šlo za njihovega svetovalca.
Od leta 2022 do oktobra 2024 je Zdravstveni zavod Celjenje iz zdravstvene blagajne prejel dober milijon evrov (brez davka).
Mnenje KPK
Ali je pri opisanem podaljšanju koncesije lahko kaj spornega glede nasprotja interesov? Na Komisiji za preprečevanje korupcije so odgovorili, da bodo vprašanje obravnavali kot prijavo in preverili ustreznost postopka izločitve: »Na načelni ravni pa lahko pojasnimo, da se mora uradna oseba iz postopka izločiti v celoti (torej iz vseh faz, tudi iz podpisa pogodbe/sklepa ...) in da seveda pri tem ne sme kakorkoli drugače vplivati na odločanje drugih uradnih oseb v postopku.«
Zdravstveni zavod Celjenje je koncesijo na področju psihiatrije pridobil v letu 2006, kjer je bil nosilec Andrej Marušič. Ta je leta 2008 umrl, a koncesija tedaj - po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije ni prenehala, saj je imel Zavod zaposlena še dva psihiatra. V letu 2012 je bila z odločbo o spremembi koncesije določena nova nosilka na področju psihiatrije, in sicer Mirjana Furlan. Koncesija za psihiatrijo je bila podeljena za nedoločen čas, v letu 2018 pa na podlagi določb Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-K) spremenjena na določen čas za 15 let in velja do 17. decembra 2032.
Na področju kardiologije in vaskularne medicine pa je Zdravstveni zavod Celjenje koncesijo pridobil v letu 2012, in sicer za obdobje 10 let. Koncesija je bila – kot smo navedli zgoraj, dvakrat podaljšana. Prvo podaljšanje je bilo urejeno v času ministrovanja Danijela Bešiča Loredana, drugo pod zdajšnjo ministrico, obe podaljšanji pa sta bili mogoči zaradi 13. člena Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, katerega veljavnost se izteče konec decembra 2024. S tem podaljšanjem je bil torej ujet 'zadnji vlak'.
Če koncesija za kardiologijo ne bi bila podaljšana, bi bil Zavod ob dobrih 570.000 evrov prihodkov (brez davka) iz zdravstvene blagajne - v izračunu so upoštevani prihodki za leti 2023 in 2024 (do oktobra letos).
Iz dokumentacije, ki smo jo pridobili izhaja, da je Zdravstveni zavod Celjenje kardiološke storitve zagotavljal že od jeseni leta 2007. Na osnovi sklepa vlade in seznama širitev ministrstva za zdravje mu je bil tedaj dodeljen tudi program v obsegu enega tima internistike oziroma kardiologije. Na odgovor, kako je bilo to možno, še čakamo.
Sicer pa je Marušič tudi član strateškega sveta za zdravstvo, ki je najprej sodilo pod ministrstvo, a ga je predsednik vlade Robert Golob zaradi razhajanj s tedanjim ministrom, vzel pod svoje okrilje. Čeprav je Bešič Loredan kot kandidat za ministra za zdravje dejal, da bodo Marušič (ta je bil previden za vodjo sveta) in nekateri drugi v tem strateškem svetu delali probono, se je sodelovanje nazadnje spremenilo v delo po podjemnih pogodbah. Marušič je - ko se je to razvedelo, znesek, ki ga je dobil za opravljeno delo v strateškem svetu in za prevozne stroške, podaril osnovni šoli v Divači. Šlo je za 1.676,80 evra neto.
Kot namestnik predsednika Strateškega sveta za zdravstvo, katerega akt o ustanovitvi je sprejel predsednik vlade, pa je prejel nakazila v skupni vrednosti 4.147 evrov neto iz naslova sejnin. Sejnine je prejel za udeležbo na 29 sejah strateškega sveta, posamezna sejnina v skladu s Sklepom o določitvi sejnin in povračil stroškov članom strateških svetov, ki jih imenuje predsednik vlade, za namestnika predsednika strateškega sveta znaša 143 evrov neto za vsako sejo.
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel o svetovalcu Dorijanu Marušiču za Sobotno prilogo Dela, 12. oktobra 2024: Kdo v resnici vodi ministrstvo, vi ali nekdanji minister Dorijan Marušič? Pogosto se namreč sliši, da ima na vas velik vpliv? (smeh) Ministrstvo vodi minister, torej jaz. Skupaj z državnimi sekretarji in celotnim timom. Sama ne morem nič. Z Dorijanom sodelujem že zelo dolgo in sem zelo vesela, da je bil pripravljen prevzeti vlogo mojega svetovalca. Ima ogromno znanja na področju financiranja, določanja zdravstvenih programov, inovativnih spodbud v sistemu. Pomaga z idejami, nudi podporo, pogled in razumevanje. Ker se že dolgo časa razumeva, se lahko o zadevah konstruktivno in dobro pogovoriva. Včasih se ne strinjava in vseh njegovih predlogov ne upoštevam.