
Aktualno
Zdravstvo
Na Onkološkem inštitutu se zapleta z nakupom operacijskih miz
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) imajo na oddelku za kirurško onkologijo sedem operacijskih miz, ki jih uporabljajo od leta 2007.
Na mizah opravili že 85 tisoč posegov
Na omenjenih mizah letno opravijo preko 5.000 različnih operativnih posegov.
»Zaradi dotrajanosti se mize pogosto kvarijo, za kar je potrebno naročilo servisa, ki pa se fizično nahaja v Italiji, kar pomeni, da je izvedba servisa v najboljšem primeru mogoča naslednji delovni dan. V praksi to pomeni izpad operativnega programa na okvarjeni mizi vsaj v tistem dnevu, posledično posledično pa podaljševanje čakalnih dob na operacijo,« so kritično situacijo pojasnili na OI.
Javno naročilo za dobavo operacijskih miz (pet sistemskih in dve mobilni) so objavili maja 2024. Na njem je bilo uspešno podjetje Medip – sedem miz bi dobavilo za dobrih 830 tisoč evrov (z davkom), a so se na OI odločili zavrniti vse ponudbe.
Konkurenčni ponudnik Betaplan, ki bi mize dostavil za skoraj 1,2 milijona evrov (z davkom) se je na odločitev o izbiri Medipa dvakrat pritožil, saj je menil, da je njegova ponudba obremenjena z več nepravilnostmi, zaradi česar bi morala biti spoznana kot nedopustna. Kronologijo naročanja miz objavljamo v nadaljevanju.
Betaplan, d.o.o. iz Celja bi za pet sistemskih miz zaračunal 1.014.033,50 evra, za mobilni pa 156.544,30 evra. Podjetje Medip iz Ljubljane pa bi sistemske mize dobavilo za 725.360,75 evra, mobilni pa za 106.071,68 evra.
A na OI ponudb niso zavrnili zaradi pritožb Betaplana, pač pa so odločitev utemeljili z dejstvom, da bodo javno naročilo spremenili na način, da bodo eno sistemsko operacijsko mizo nadomestili z dodatno mobilno, kar bo ceneje - oni pa zasledujejo načelo gospodarnosti in racionalno porabo javnih sredstev.
Marca letos so znova objavili razpis, a ga po nekaj dneh že ustavili.
»Obstoječi razpis je bil ustavljen zaradi ugotovljene procesne napake, ki se lahko odpravi samo z ustavitvijo postopka. Nov razpis bomo objavili v kratkem«, so pojasnili na OI.
Na Onkologiji poleg operacijskih miz potrebujejo tudi dodatne prostore
Včeraj je predsednik vlade dr. Robert Golob z ministrico za zdravje dr. Valentino Prevolnik Rupel obiskal OI. Z vodstvom so spregovorili o investiciji in novem načinu organizacije obravnave pacientov, ki prejemajo terapijo.
Kot je po srečanju v izjavi za javnost sporočila direktorica zavoda Zlata Štiblar Kisić, so sredstva za gradnjo Onkološkega inštituta zagotovljena, kar je po njenih besedah za institucijo prelomen trenutek tako za bolnike, njihove svojce kot zaposlene. Gradnja naj bi se začela že letos.
Predvidena je nadzidava stavbe "H" za dve nadstropji in gradnja prizidka oziroma stolpa "R", ki bo imel šest nadstropij in garažo v kleti.
Premier Golob je po srečanju pojasnil, da je vlada za dograditev inštituta potrdila investicijska sredstva v višini 42 milijonov evrov.
»Sredstva so zagotovljena, gradbeno dovoljenje je pravnomočno, v prihodnjem mesecu že steče prvi razpis za izvajalce.«
Zaključek investicije je predviden konec leta 2028.
Kronologija naročanja operacijskih miz