Predsedik vlade Robert Golob je napovedal, da bodo ta teden v javno razpravo dali predlog stanovanjskega zakona. Kako kaže z uresničitvijo načrtov, zapisanih v koalicijski pogodbi? Foto: STA
v živo
Predsedik vlade Robert Golob je napovedal, da bodo ta teden v javno razpravo dali predlog stanovanjskega zakona. Kako kaže z uresničitvijo načrtov, zapisanih v koalicijski pogodbi? Foto: STA

Aktualno

Politika

Občine za uresničitev Golobovih stanovanjskih napovedi nimajo denarja

Občine bodo pomembne nosilke bremena financiranja napovedane gradnje stanovanj. Za uresničitev napovedi koalicije denarja nimajo, opozarjajo predstavniki lokalne skupnosti.

Po napovedih premierja Roberta Goloba bo javnost ta teden seznanjena z rešitvami zakona o financiranju in spodbujanju gradnje ter obnove javnih najemnih stanovanj in novelo stanovanjskega zakona. Za leti 2025 in 2026 je v državnem proračunu za financiranje stanovanjskih načrtov predvidenih 250 milijonov evrov. Občine načrte podpirajo, a denarja za predvideno sofinanciranje nimajo. Zaradi novozgrajenih stanovanj se prodajne cene obstoječih stanovanj po ocenah nepremičninarjev ne bodo znižale.

Na slovenskem trgu je premalo javnih najemnih stanovanj, primernih za mlade in mlade družine. Premier Robert Golob ocenjuje, da bodo to rešili z dvema zakonskima predlogoma. Bosta res rešitev?

Glavni »gradbeniki« bodo občine

Premier Golob je po zadnjem koalicijskem vrhu zagotovil, da bo vlada v sodelovanju z ministrstvom za solidarnostno prihodnost letno izgradila 2000 stanovanj. Kako naj bi uresničil načrte? S proračunskimi sredstvi se bo republiškemu skladu, lokalnim skladom in občinam zagotovilo možnost sofinanciranja stanovanjskih projektov.

Vlada bo tako občinam zagotovila 50 odstotkov denarnih sredstev za izgradnjo stanovanj, preostalih 50 odstotkov pa si bodo občine morale priskrbeti same, bodisi s krediti ali iz lokalnih stanovanjskih skladov, pravijo na ministrstvu za solidarnostno prihodnost. 

Prav tako bodo občine projekte izgradnje načrtovale same, za pridobitev sredstev državnih sredstev pa se bodo morale prijaviti na javni razpis.

Združenje občin Slovenije (ZOS) in Združenje mestnih občin Slovenije (ZMOS) sta za Info360 ocenili, da usklajevanja z vlado glede zakona o financiranju stanovanjske gradnje potekajo ustrezno. V ZMOS menijo, da bodo zakonodajne rešitve po njihovih besedah privedle do večje predvidljivosti virov in lažjega načrtovanja investicij v javna najemna stanovanja.

ZOS pa meni, da se bodo težave pojavile pri financiranju. 

»Kar se tiče možnosti financiranja gradnje javnih najemnih stanovanj s strani občin je treba povedati, da občine glede na vzpostavljen sistem financiranja ne zmorejo pokrivati niti osnovnih tekočih stroškov, saj jim država ne zagotavlja pokrivanja zakonsko naloženih nalog. V letu 2024 so glede na naložene obveznosti prejele 15 odstotkov sredstev premalo.«

Izgradnja stanovanj cen že obstoječih ne bo znižala

Kako bodo predvideni načrti vlade vplivali na trg, na katerem je povpraševanje po stanovanjih veliko? V nepremičninski agenciji ABC, eni največjih pri nas, ne verjamejo, da se bo uresničila vladna napoved, da bo izgradnja javnih najemniških stanovanj znižala cene že zgrajenih stanovanj.

»Kakšen vpliv bo imel zakon na cene obstoječih nepremičnin sicer težko predvidimo. Zaradi novozgrajenih stanovanj pa se prodajne cene zagotovo ne bodo znižale, morda bo gradnja vplivala na znižanje najemnin, a tudi v tem primeru je to odvisno od dejstva, koliko stanovanj bo zgrajenih na istem področju in od kod se bodo v javna najemniška stanovanja preselili ljudje,« je za Info360 ocenil direktor ABC nepremičnin Andrej Kuplenk.
V koalicijski pogodbi je bilo ob začetku mandata aktualne vlade zapisano, da bodo do leta 2030 zagotovili 20 000 najemnih stanovanj. Predvideni rok izgradnje se je zdaj podaljšal za pet let.

Sladke obljube politike 

Predsednik vlade Robert Golob je, spomnimo, tudi po zadnjem koalicijskem vrhu minuli teden napovedal množično gradnjo stanovanj, ki pa, da bodo končana v naslednjem mandatu vlade. Vladni načrt predvideva izgradnjo 20 000 stanovanj do leta 2035, zanje je predvidena milijarda evrov. Z zakonom o financiranju in spodbujanju gradnje stanovanj bodo po napovedih v državnem proračunu zagotovili po 100 milijonov evrov v prihodnjih dveh letih, ki bodo podlaga za izgradnjo 2000 stanovanj.

»Stanovanjski proračun« za leti 2025 in 2026 znaša 250 milijonov evrov, od tega 50 milijonov evrov iz naslova republiškega stanovanjskega sklada, 200 milijonov evrov pa bo zagotovljeno v državnem proračunu.

Vlada ima po besedah ministra za gospodarstvo Matjaža Hana dva cilja »želimo si, da bo srednji sloj prišel do ugodnih najemnih stanovanj in da se bodo cene na trgu znižale.« »Celoten robusten sistem, ki ga zahteva stanovanjska gradnja, od same ideje in začetka do izgradnje, je dolg proces. Bil je popolnoma zarjavel in iz takšnih in drugačnih oportunih razlogov se prejšnje vlade tega niso dotikale,« pa je dodala Asta Vrečko, koordinatorica stranke Levica. 

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.