Medicinski modul za enega od dveh večnamenskih transportnih letal spartan je Slovenija komaj dobro prevzela, zato za prevoz ponesrečencev iz Makedonije še ni bil primeren. Foto: Aleš Sila/MORS Foto: Aleš Sila/MORS
v živo
Medicinski modul za enega od dveh večnamenskih transportnih letal spartan je Slovenija komaj dobro prevzela, zato za prevoz ponesrečencev iz Makedonije še ni bil primeren. Foto: Aleš Sila/MORS Foto: Aleš Sila/MORS

Aktualno

Po ponesrečence v Makedonijo s starim in ne z novim letalom

Stroški nakupa dveh spartanov (za prevoz potnikov in gašenje požarov), logistično podporo, zavarovanjem, certifikacijo, stroški upravljanja in administrativnimi stroški so presegli 128 milijonov evrov.

Po hudo poškodovane v požaru v nočnem klubu v mestu Kočani v Severni Makedoniji smo se iz naše države odpravili s starim tovornim letalom turbolet češkega proizvajalca Let, ki slovenski vojski služi že od leta 1994. Zakaj vojska ni tja poletela z enim od dveh novih taktično transportnih spartanov, italijanskega proizvajalca Leonardo? Razlog ni bilo varčevanje naše strani.

Na ministrstvu za obrambo so pojasnili, da je bil en medicinski modul za spartana komaj dobro prevzet, in ga iz tega razloga še niso mogli uporabiti za prevoz ponesrečencev iz Severne Makedonije, dobavo drugega pa še čakajo. Medicinska modula sta bila sicer vključena v vrednost osnovne pogodbe za nakup spartanov. 

Izvedbeni sporazum za prvo letalo spartan je bil podpisan 17. novembra 2021, 19. septembra 2023 pa sprememba k izvedbenemu sporazumu, ki je bila podlaga za naročilo drugega letala. Prvo letalo je slovensko vojno letalstvo prevzelo konec leta 2023, 27. decembra 2024 pa je bila na letališču v Cerkljah ob Krki slovesnost ob prihodu drugega taktičnega transportnega letala spartan. Stroški nakupa dveh taktičnih transportnih letal C-27J z moduloma (za prevoz potnikov in gašenje požarov), logistično podporo, zavarovanjem, certifikacijo, stroški upravljanja in administrativnimi stroški so znašali 128.911.575,43 evra brez davka.

4157 evrov dražja ura leta s spartanom

Letalo turbolet L-410 je za potrebe izvedbe medicinskih prevozov na relaciji Slovenija – Severna Makedonija – Slovenija, ko je odšlo po hudo poškodovane v nočnem klubu, v dveh dneh letelo 10 ur in 10 min. Ta let se bo obračunal po ceniku, ki velja za bilateralne sporazume med državami NATO in EU.

Končna cena bo znana po vseh prejetih računih, so povedali na ministrstvu za obrambo. Evropska komisija lahko povrne 75 odstotkov stroškov transporta pacientov iz Severne Makedonije do Slovenije, so še dodali.
Za turbolet je cena ure letenja 3.827,81 evra (z davkom), za letalo spartan pa 8.003,03 evra z davkom.
4-turbolet.jpg
Staro letalo turbolet je med epidemijo covida dobil medicinski modul, ki - tako so zapisali leta 2021 - predstavlja pridobitev, ki bo vojaški zdravstveni enoti omogočala strateško evakuacijo obolelih ter poškodovanih. FOTO: Borut Podgoršek, gov.si

Turbolet je bil obnovljen in opremljen z medicinskim modulom med epidemijo covida. Modul sestavlja šest nosil in palična konstrukcija, ki je vpeta v okvir trupa letala, montaža in demontaža modula pa trajata približno dve uri. S tem modulom lahko prevažajo do šest stabiliziranih oseb ali pa dva, ki potrebujeta urgentno pomoč.

Kadar letijo za potrebe zdravstva, so njihovi leti označeni kot medicinski, kar pomeni, da imajo prednost pred drugimi letali. Tudi čas za pridobivanje različnih dovoljenj in soglasij je krajši.

Makedonci izrazili hvaležnost

21. marca 2025 je Slovenijo obiskal makedonski zunanji minister Timčo Macunski in se ji zahvalil za solidarnost, ki jo je izkazala ob tragediji v nočnem klubu, v kateri je umrlo 59 ljudi, več kot 150 pa je bilo poškodovanih. 

Dva od slednjih se zdravita v UKC Ljubljana, dva pa v UKC Maribor. 
V Rdečem križu med tem za družine poškodovanih, ki jim bivanje v Sloveniji predstavlja precej višje življenjske stroške kot v njihovi domovini, zbirajo humanitarno pomoč. 
116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.