
Aktualno
Zgodovinar Ferenc zgrožen: Stanje v Škofji Loki je še slabše kot v Kočevju
Minister za obrambo Borut Sajovic je v ponedeljek napovedal, da bodo do konca tega tedna posmrtne ostanke več kot tri tisoč žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico, začasno premestili v državno kostnico v Škofji Loki. Prva vozila s posmrtnimi ostanki so v Škofjo Loko prepeljali v ponedeljek, prizorišče je danes obiskal tudi zgodovinar Mitja Ferenc, član vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč.
Nad videnim v Škofji Loki je zgrožen
»Ogorčeni smo, saj komisija ni bila o tem obveščena. Pred kratkim smo imeli sestanek z ministrom, ki je kazal na dogovor v pozitivni smeri, a zaradi tega, kar se je zgodilo zdaj, izgubljamo zaupanje,« je dejal zgodovinar.
Skrbi ga, da bo nova začasna rešitev postala dokončna odločitev.
»Vreče so enostavno prenesli v drugo skladišče, ki ima še slabša vrata kot kočevska komunala. Ob mojem prihodu so bila vrata odklenjena, kasneje sta prišla dva uslužbenca ministrstva za obrambo in vse skupaj zaklenila. Vreče z okostji so naložene ena na drugo kot v nekakšni drvarnici. To zagotovo ni želja svojcev in takšen način dodaja sol na rane svojcem. Država bi morala imeti neke civilizacijske norme, a pri nas je tako, da se še 80 let po teh dogodkih ukvarjamo s temeljnimi zadevami in delamo pritlehno.«
Ferenc meni, da bi morali po vseh teh letih končno poskrbeti za žrtve vseh treh totalitarizmov, fašizma, nacizma in komunizma, brez politikantstva in brez nekih ekscesov. Potezo Sajovica označuje za enostransko in pravi, da ni v skladu s pogovori, ki so potekali lani pri predsednici države Nataši Pirc Musar.
Prepričan je, da je obrambni minister odločitev o začasni lokaciji sprejel na lastno pest, v tajnosti, mimo obvestila in v nasprotju z zakonom.

Iskanje lokacije deli slovensko politiko
Iskanje lokacije za posmrtne ostanke je težava, ki že nekaj časa deli slovensko politiko. Medtem ko opozicijski SDS in NSi menita, da bi bilo treba najti lokacijo v Ljubljani, ljubljanski župan temu nasprotuje in predlaga pokop v Spominskem parku na Teharjah. Tam pokop zaradi onesnažene zemljine ni mogoč, zato je Sajovic predlagal mestno pokopališče v Kočevju, a temu v opoziciji nasprotujejo.
