
Politika
Revizija poslovanja DZ: nekateri so bili za isto delo plačani dvakrat
Računsko sodišče je pregledalo poslovanje Državnega zbora v letu 2023 in izreklo pozitivno mnenje. Kljub temu pa so med pregledom ugotovili neskladje pri izplačevanju dodatkov zaposlenim za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela in nadurno delo v zakonodajno pravni službi (ZPS).
Med revizijo so ugotovili, da je 16 javnih uslužbencev, zaposlenih v ZPS, v posameznih mesecih poleg plačila uspešnosti za povečan obseg dela prejelo tudi plačilo za delo preko polnega delovnega časa, in sicer: 2 javna uslužbenca za 4 mesece, 3 javni uslužbenci za 3 mesece, 9 javnih uslužbencev za 2 meseca in 2 javna uslužbenca za 1 mesec.
»Ugotovili smo, da je državni zbor nekaterim izmed teh zaposlenih v določenih obdobjih izplačal dodatek za delo preko polnega delovnega časa za opravljanje istih nalog, kot so jih opravljali v okviru povečanega obsega dela. Te naloge so bile večinoma povezane s pripravo mnenj o predlogih zakonov, drugih aktov in amandmajev ter s sodelovanjem na sejah državnega zbora oziroma njegovih teles.«
V nadaljevanju so dodali, da je državni zbor s tem, ko je več javnim uslužbencem v ZPS odredil delo preko polnega delovnega časa za iste naloge, kot so jih opravljali v okviru povečanega obsega dela, ravnal v nasprotju z drugim odstavkom 2. člena Pravilnika o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela.
»Državni zbor je za iste naloge, za katere so javni uslužbenci prejeli delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela, v letu 2023 obračunal in izplačal dodatek za delo preko polnega delovnega časa v ocenjenem znesku 6.755 evrov.«
Revizija je pokazala, da je v notranji organizacijski enoti ZPS v letu 2023 delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela vsaj enkrat prejelo vseh 20 javnih uslužbencev, in sicer: 2 javna uslužbenca za 7 mesecev, 11 javnih uslužbencev za 6 mesecev, 2 javna uslužbenca za 5 mesecev, 1 javni uslužbenec 4 mesece, 3 javni uslužbenci za 2 meseca in 1 javni uslužbenec za 1 mesec. V letu 2023 je bilo zaposlenim v ZPS iz naslova delovne uspešnosti zaradi povečanega obsega dela obračunano in izplačano skupaj 40.243 evrov.
Dodali so še, da so zaposleni v ZPS v letu 2023 opravili skupno 1.008 ur nadurnega dela, iz naslova vseh oblik nadurnega dela je bilo zaposlenim v ZPS skupaj izplačano 26.185 evrov.
Državni zbor je v letu 2024 sprejel Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela, ki pa ne vsebuje več določbe, da se javnemu uslužbencu za iste naloge ne sme odrediti hkrati povečanega obsega dela in dela preko polnega delovnega časa. Računsko sodišče ob tem opozarja, da »spremenjena ureditev državnega zbora odstopa od drugega odstavka 2. člena Uredbe o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za javne uslužbence19, ki je za javne uslužbence (razen za javne uslužbence v drugih državnih organih) določala, da javnemu uslužbencu, ki prejema del plače za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela, predstojnik za iste naloge ne sme odrediti dela preko polnega delovnega časa.«