
Aktualno
Gospodarstvo
Trgovinska zbornica: Vlada naj se obnaša racionalno!
Zbornice, predstavnice delodajalcev v Ekonomsko-socialnem svetu, od vlade in ministrstva za solidarnostno prihodnost, ponovno zahtevajo pojasnila glede prispevka za dolgotrajno oskrbo. Plačevanje prispevka bo uvedeno 1. julija letos. Zbornice so mnenja, da bi se moral uvajati postopoma.
Združenje petih gospodarskih združenj: Trgovinska zbornica Slovenije (TZS), Obrtno- podjetniška zbornica Slovenije (OZS), Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS) od vlade in ministrstva za solidarno prihodnost znova zahtevajo pojasnila glede socialnega prispevka za dolgotrajno oskrbo.
Čeprav so zbornice, ki so predstavnice delodajalcev v Ekonomsko - socialnem svetu, na vlado in pristojno ministrstvo že večkrat naslovile zahtevo za natančno kalkulacijo med storitvami, ki jih bo zakon o dolgotrajni oskrbi uvedel, in njihovo ceno oziroma vplivom na gospodarstvo, tega do danes niso prejele. Prepričani so, da se lahko zgolj tako izračuna, ali so odstotki plače in pokojnin upravičeni.
Zbornice ne nasprotujejo uvedbi prispevka za dolgotrajno oskrbo, pač se zavzemajo za postopno višanje odstotka in ne takojšnjo uvedbo enega odstotka prispevka za vse plačnike.
Menijo, da bodo kalkulacije prikazale korelacijo med izboljšavo področja dolgotrajne oskrbe in bremenom za gospodarstvo.
»Srčno upamo, da je ambicija vlade in ministrstva za solidarnostno prihodnost ta, da kalkulacijo izvedejo in s tem pridobijo potrebne podatke o tem, ali so odstotki upravičeni in razmislijo o prilagoditvi prispevka za dolgotrajno oskrbo,« je za Info360 dejala predsednica TZS Mariča Lah.
Dodaja še, da pristop dolgotrajne oskrbe podpirajo, a z vladne strani pričakujejo racionalno obnašanje.
Kdo bo prispevek plačeval? Socialni prispevek za dolgotrajno oskrbo bo znašal en odstotek bruto plače in ga bomo plačevali od 1. julija letos. To velja za zaposlene, socialni prispevek pa bodo morali plačevati tudi upokojenci in samozaposleni. Njim bodo odšteli drugačne zneske, in sicer 1 odstotek neto pokojnine za upokojence in 2 odstotka za samostojne podjetnike. Iz proračuna bo država za ta namen prispevala 190 milijonov evrov.
Na ministrstvu za solidarnostno prihodnost priznavajo, da ocen o dejansko potrebnih finančnih sredstvih nimajo.
116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707 – Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.