
Aktualno
Umestitev nove regijske bolnišnice v Kranju razburilo jeseniško in radovljiško občino
Kranjska občina je zmagala pri pridobitvi regijske bolnišnice. Kot lokaciji sta bili v igri še Jesenice in Radovljica, a sta po presoji umestitve gorenjske regijske bolnišnice v prostor, ki jo je za 42.090 evrov (z davkom) izvedlo podjetje Elmarkt, v glavnini boja ostali le še Radovljica in Kranj.
Podpredsednik vlade Matej Arčon je po današnji seji vlade povedal, da je vlada odločitev o regijski bolnišnici v Kranju sprejela soglasno.
»Zavedamo se, da Gorenjska nujno potrebuje novo bolnišnico, o tem ni nobenega dvoma.«
V preteklosti je bilo glede tega izvedenih več študij in analiz. Zadnja, ki je primerjala prednosti in slabosti Kranja in Radovljice, pa je minimalno prednost dala Radovljici.
»Kljub temu se je vladna koalicija enotno odločila za Kranj in s tem končala negotovost,« je dejal Arčon.
Po njegovih besedah je vlada upoštevala širši vidik razvoja Kranja kot regijskega središča, večjo koncentracijo prebivalstva, podporo lokalnih skupnosti in županov. Zelo pomembna se jim je zdela tudi pisna zaveza kranjske občine, da bo čim prej izvedla vse aktivnosti za čimprejšnji začetek gradnje.
[[povezana]]
Umestitev bolnišnice ne more biti stvar političnih povezav
V radovljiški občini so iskreno pričakovali, da bodo pri izboru lokacije upoštevani strokovni argumenti. Župan Ciril Globočnik je dejal, da regijska bolnišnica, ki jo na Gorenjskem nujno potrebujejo, ne more biti stvar prestiža in političnih povezav.

»Presoja umestitve gorenjske regijske bolnišnice v prostor, ki je pokazala prednost radovljiške lokacije, je bila dejansko pripravljena na podlagi strokovnih argumentov. Potrdila je, da je radovljiška lokacija najbolj optimalna in pripravljena za takojšen začetek projekta. V Radovljici smo že pred osmimi leti začeli pripravljati podlage v prepričanju, da bo za regijsko bolnišnico izbrana tista lokacija, ki bo omogočila, da na Gorenjskem čim prej pridemo do zdravstvene oskrbe, ki jo potrebujemo, in ki bo tudi najlažje dostopna vsem Gorenjcem,« je sporočil radovljiški župan.
Žal pa je vlada po njegovem sprejela politično odločitev, o kateri so bili obveščeni iz medijev.
Če je edini argument vlade, da so se za Kranj odločili »ob upoštevanju širšega vidika razvoja mesta kot regijskega središča«, vlada s tem negira lastna strateška izhodišča za decentralizacijo razvoja države.
Pomembna za odločitev naj bi bila tudi pisna zaveza občine Kranj, da bo čim prej izvedla vse aktivnosti za čimprejšnji začetek gradnje.
»Od nas takšne zaveze niti niso zahtevali, saj smo veliko aktivnosti že izvedli, da bi izvedli tudi nadaljnje, pa je samoumevno,« je bil kritičen Globočnik.
Sredstva bi bilo mogoče porabiti bolj smotrno
Tudi na jeseniški občini so negativno presenečeni nad nenadno odločitvijo vlade, da bo nova regijska bolnišnica v Kranju.

»Doslej pri odločanju o lokaciji nismo bili enakovredno vključeni in obravnavani. Od ministrstva za zdravje še vedno pričakujemo pojasnila o metodologiji analize, na podlagi katere regijska bolnišnica ni bila uvrščena na območje občine Jesenice, je povedal župan Peter Bohinc.
Na Jesenicah ostajajo pri stališču, da bi bilo bolj smiselno in racionalno porabiti proračunska sredstva za novogradnjo in nadgradnjo jeseniške bolnišnice, saj je bilo vanjo v preteklih letih vloženih že precej milijonov – za energetsko sanacijo, urgentni center, helioport ...
Menijo, da bi bilo sredstva mogoče porabiti bolj smotrno, med drugim za nujno obnovo drugih zastarelih zdravstvenih objektov po Sloveniji.
[[povezana]]