
Aktualno
13 milijonov evrov vloženih v objekt, ki ne služi nikomur
Dijaki Srednje šole za gostinstvo in turizem bodo še dolgo čakali na urejene prostore.
Pogodba o rekonstrukciji nekdanje Osnovne šole Ivana Cankarja na Cankarjevi ulici v Mariboru, njeni dograditvi in energetski sanaciji za potrebe Srednje gostinske in turistične šole je bila podpisana 6. januarja 2021. Danes – 4 leta kasneje, šola nove prostore še ne uporablja.
Tik pred dokončanjem del se je namreč vnel spor med izvajalcem (podjetjem Lesnina MG oprema) in naročnikom del (srednjo šolo). Spor se je razvnel do te mere, da je izvajalec leta 2023 dela popolnoma ustavil in poleti 2024 objekt predal naročniku. Kasneje je na sodišče izvajalec vložil tri tožbe v skupni višini dveh milijonov evrov.
Boštjan Mencinger, predsednik upravnega odbora Lesnine MG opreme pravi, da med drugim niso dobili izplačanih stroškov del v višini skoraj pol milijona evrov, ki jim jih je naročnik sicer priznal. Ta plačilu nasprotuje, češ da izvajalec ni izpolnil pogodbenih obveznosti.
Arbiter: večinska odgovornost na strani naročnika
Sprti strani sta se ob zaustavitvi del leta 2023 strinjali, da jim nastala nesoglasja pomaga razrešiti arbiter. Za to nalogo je bil izbran Gradbeni inštitut ZRMK. Februarja 2024 je podal stališča, ki pa jih – čeprav v sporazumu o miroljubni rešitvi spora piše, da so zavezujoča – na Srednji šoli za gostinstvo in turizem niso upoštevali.
Arbiter je namreč ugotovil, da so za nastali spor v večinskem deležu odgovorni prav oni kot naročniki, izvajalec pa le v nekaj odstotkih. Glede krivde za nastale težave je s prstom pokazal na projektanta, družbo Styria Arhitektura:
»Pretežni del odgovornosti pri reševanju spornih vprašanj pripisujemo nedefiniranosti podrobnih projektnih rešitev, nekaterim pomanjkljivostim in neusklajenosti v projektni dokumentaciji.«
Boštjan Mencinger je povedal, da jim naročnik kljub večkratnim pozivom – uradnih je naštel 68, neuradnih pa bistveno več, ni izročil ustrezne projektne dokumentacije v roku.
»Izročil nam je torej neustrezno projektno dokumentacijo, pri čemer izvedbe dodatnih in spremenjenih del, ki bi jih bilo treba opraviti po odpravi neustreznosti, ni želel potrditi, kar pomeni, da nismo imeli osnove za izvedbo teh del.«
Projekt je bil slabo pripravljen, dogajale so se stalne spremembe, ki so zaustavljale dela in ga dražile, so vzroke za težave nanizali v družbi Lesnini MG oprema, kjer so do zdaj uspešno izpeljali 1188 projektov v skupni vrednosti 411 milijonov evrov.
Minister s prazno obljubo
Nekdanji minister za vzgojo in izobraževanje dr. Darjo Felda je lani marca za Večer napovedal, da se bo projekt nadaljeval nemudoma po podanem stališču arbitra, ki je zavezujoče.
Kaj pravijo zdaj na ministrstvu za šolstvo, ko se projekt po podanem stališču ni premaknil z mrtve točke? Odgovorili so, da se projekt nadaljuje.
»Trenutno na Okrožnem sodišču v Mariboru poteka postopek mediacije za zaključek pogodbenih obveznosti z izvajalcem del. Obenem se pripravlja vsa potrebna dokumentacija za dokončanje objekta.«
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je v projekt vključilo izvajalca za storitve supernadzora, ki projekt koordinira in vodi.
»Cilj je pridobiti uporabno dovoljenje, predložiti finančno zavarovanje za odpravo napak v garancijski dobi s strani izbranih izvajalcev in končna primopredaja del ter vselitev zavoda v nove prostore.«
A ministrstvo očitno nima popolnih informacij: mediacija je bila v enem sporu že prekinjena, v ostalih dveh pa o njej še ni bilo odločeno.
Ravnatelj šole: mnenje arbitra ni pravno zavezujoče
O tem, zakaj niso upoštevali odločitve arbitražnega mnenja, čeprav je po sporazumu, ki so ga podpisali, zavezujoče in bi ga morali izvesti brez odlašanja, je ravnatelj šole Dušan Erjavec odgovoril, da gre za mnenje, ki ni pravno zavezujoče.
»Je pa dejstvo, da je izvajalec zapustil gradbišče, zato bo vse navedeno predmet presoje sodišča.«
Na SŠGT so najeli odvetniško pisarno Urške Kežmah. Odločili so se, da arbitražne odločbe ne priznajo, dodatno pa so proti nam začeli uveljavljati določene nepravilnosti in napake, so navedli v Lesnini MG, kjer se sprašujejo, ali bo naročnik terjal tudi kakšno odgovornost od projektanta. Naročnik si po njihovem želi izničiti vso svojo krivdo, zato je najel tudi izvedenca, ki je brez navzočnosti Lesnine MG opravil ogled objekta. Njegove strokovne ugotovitve se ujemajo s tem, kar je naročnik navajal že pred letom in pol, a je to arbiter v 97 odstotkih ovrgel, so ugotovili v Lesnini.
Garancijski roki za določeno elektro, strojno in tehnološko opremo so medtem že potekli.
Do sedaj je bilo za projekt namenjenih 13,1 milijona evrov: izvajalcem del 10,3 milijona evrov, za projektno dokumentacijo pol milijona in za vse ostale stroške 2,3 milijona evrov. Iz naslova evropskih sredstev so za energetsko sanacijo, ki je že v celoti zaključena, prejeli 1,4 milijona evrov.
Kje je rešitev?
Za dokončanje projekta je potrebno z javnim razpisom izbrati novega izvajalca gradbeno obrtniških del. Predviden začetek uporabe je september letošnjega leta po odpravi zaznanih napak in dokončanju objekta, je optimističen ravnatelj.
Ker nove šole torej ni, poteka pouk na petih različnih lokacijah: matični šoli, lokaciji Ob parku 5, v prostorih ZPM, na OŠ Bojana Ilicha in na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem. Povprečna mesečna najemnina za uporabo tamkajšnjih prostorov je v tem šolskem letu znašala 3501,49 evra. K temu je treba prišteti še vse sodne in odvetniške stroške ter stroške cenilca, ki so že in še bodo nastali.
Medtem pa projekt kot posledica neuporabe propada. Ravnatelj je na vprašanje, ali objekt ogrevajo, dejal, da zanj primerno skrbijo in da ga imajo tudi ustrezno zavarovanega.