
Aktualno
Politika
Bo vlada prevetrila vrh pokojninske blagajne?
Kako pomembna je funkcija direktorja ZPIZ kažeta dva podatka - bdi nad več kot osmimi milijardami evrov izplačil za več kot 600 tisoč upokojencev.
V Uradnem listu je bil zadnji dan januarja objavljen javni razpis za direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Ali se bo za nov štiriletni mandat prijavil Marijan Papež, ki se mu 12. aprila izteče že peti mandat na čelu zavoda?
Papež napoveduje, da bo skušal osvojiti še en mandat. Kdo bo njegov protikandidat, pravi, mu ni znano.
Gibanje Svoboda ima svojega kandidata
Spomnimo, ob zadnjem naskoku na ta položaj februarja 2021 ni imel protikandidata. Po naših informacijah največja vladna stranka na tem mestu vidi Andraža Rangusa, ki sedaj vodi ZPIZ-ov sektor za izvajanja zavarovanja.
Rangus je na naše vprašanje, ali se bo prijavil na razpis, rok za to poteče v ponedeljek, zjutraj z dopusta sporočil, da se ne bo prijavil. Še več, pravi, da odhaja iz zavoda nazaj v raziskovalne vode.
Rangus je sicer doktor pravnih znanosti s področja pokojninskega sistema, pred tem je bil zaposlen na vladnem uradu za makroekonomska raziskovanja ter ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Razpisni pogoji narekujejo, da morajo kandidati imeti končan študij druge stopnje in najmanj osem let delovnih izkušenj na delovnih mestih, ki potrjujejo strokovne, organizacijske in vodilne sposobnosti za opravljanje te funkcije. Pogoj je tudi aktivno znanje slovenskega jezika in najmanj enega tujega jezika.

Izpolnjevanje pogojev in sposobnost kandidata za opravljanje dela generalnega direktorja se bosta presojala na podlagi navedb v prijavi, priloženih listin ter razgovora s kandidatom. Razgovori bodo potekali predvidoma med 18. in 20. februarja.
ZPIZ druga največja javnofinančna blagajna
Generalnega direktorja imenuje svet zavoda, soglasje k imenovanju pa poda še vlada, ki ima v 27-članskem svetu zavoda neposredno sedem predstavnikov.
ZPIZ izplačuje pokojnine po zadnje objavljenih podatkih več kot 647 tisoč upokojencem in je po zakonu edini nosilec in izvajalec obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja v Republiki Sloveniji. V tej vlogi je tudi eden od najpomembnejših nosilcev socialne varnosti v državi. Za državnim proračunom je ZPIZ druga največja javnofinančna blagajna, po dostopnih podatkih ima 829 zaposlenih.
Za pokojnine se je lani iz prispevkov po predhodnih podatkih nabralo 6,7 milijarde evrov, iz proračuna pa je za nemoteno izplačilo pokojnin šlo še dodatnih 1,4 milijarde evrov.
Novega direktorja nedavno dobil tudi ZZZS
Novega direktorja je nedavno dobil tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, to je postal Robert Ljojo, ki ima dolgoletne izkušnje v farmacevtski industriji, med drugim je bil predsednik uprave Leka in Sandoza Slovenija. V zvezi z njegovim prevzemom vodenja zdravstvene blagajne je bilo slišati očitke, da z njim v javno zdravstveno blagajno vstopa farmacevtski lobi. Te pomisleke, kot tudi tiste, da je povezan z aktualno vlado, je Ljojo zavrnil.
Ljojo je bil sicer imenovan za člana strateškega sveta za davke pri ministru za finance Klemnu Boštjančiču, v katerem sedi tudi prvi mož SDH Žiga Debeljak.