Gospodarstvo
Dvoodstotni nepremičninski davek bi požrl večino donosa najemodajalcev
Vlada bo pred odhodom na božično novoletne počitnice razpravljala o izhodiščih za pripravo zakona o davku na nepremičnine, ki ga je napovedal predsednik vlade Robert Golob. Kot smo pisali, stopnja davka še ni dokončno določena, v izhodiščih pa je zapisano, da naj bi znašala predvidoma 1,5 odstotek vrednosti nepremičnine, ki jo je ocenila geodetska uprava. Nekateri v koaliciji pa menijo, da bi lahko bila davčna stopnja celo dvoodstotna.
Letni donos pri dolgoročnem oddajanju nepremičnin se giblje okoli 2,5 odstotka. Z dvoodstotnim nepremičninskim davkom in ob dejstvu, da je prihodek od najemnin že obdavčen s 25 odstotki, bi lahko skupna obdavčitev najemodajalca torej znašala kar 85 odstotkov donosa. Zato se zastavlja vprašanje, ali bo to res spodbudilo najemni trg ali pa ga še bolj zavrlo.
Na družbenih omrežjih je odziv na napoved nepremičninskega davka precejšen. Med drugim se vrstijo komentarji na mednarodne primerjave - v Sloveniji namreč stanovanj primanjkuje (po število stanovanj na tisoč prebivalcev, jih imajo v EU manj kot v Sloveniji le v treh državah), hkrati pa glede višine dajatev na nepremičnine med 27-timi državami EU Slovenija ni na dnu lestvice, torej med najmanj obdavčenimi. Nasprotno, pa bi bila po uvedbi nepremičninskega davka obdavčitev nepremičnin med najvišjimi v EU, stanovanj pa bo v Sloveniji še vedno primanjkovalo.